آرشیو
انتخاب نشریه


وزير خارجه اوکراين:
مخالفتي با استقرار پايگاه نظامي ناتو نداريم!

 وزير خارجه اوکراين امکان استقرار پايگاه‌هاي نظامي ناتو در خاک اين کشور، حتي قبل از عضويت آن در پيمان آتلانتيک شمالي را بعيد ندانست.
به گزارش گروه بين‌الملل خبرگزاري تسنيم، روزنامه «راسيسکايا گازيتا» نوشت: "پاول کليمکين" وزير امور خارجه اوکراين در يک برنامه زنده تلويزيوني در پاسخ به اين سوال که آيا امکان استقرار پايگاه‌هاي نظامي ناتو در خاک اين کشور وجود دارد، اعلام کرد که اين مسئله ممکن است قبل از عضويت اوکراين در پيمان آتلانتيک شمالي نيز مطرح شود.
وي همچنين يادآور شد: «براي عضويت در ناتو و پيوستن به اتحاديه اروپا، ما بايد ابتدا قانون اساسي کشور را تغيير دهيم.»  "پيتر پروشنکو" رئيس جمهور اوکراين روز دوشنبه پيش‌نويس قانوني درباره تقويت خط ‌مشي اين کشور به سمت اتحاديه اروپا و ناتو را به پارلمان اعلاي اوکراين (رادا) ارائه داد.
اين در حالي است که طبق ارزيابي تحليلگران، اين روند زودتر از 20 سال آينده امکان پذير نخواهد بود. مقامات ناتو نيز تاکيد کرده‌اند که پيوستن اوکراين به اين بلوک نظامي، نيازمند تحقق اقداماتي است که اجراي آنها زمان زيادي لازم دارد.وزير خارجه اوکراين همچنين در تفسير دورنماي ادامه رايزني‌ها چهارجانبه در گروه نرماندي (روسيه، اوکراين، فرانسه و آلمان) بعد از قتل "الکساندر زاخارچينکو" رهبر جمهوري خودخوانده دونتسک (در شرق اوکراين) گفت، مسئله اين است که جايگزيني براي اين شکل از مذاکرات به منظور حل و فصل اوضاع دونباس وجود ندارد.
"سرگئي لاوروف" وزير امور خارجه روسيه روز شنبه گفته بود که پس از قتل رهبر جمهوري دونتسک، امکان ادامه رايزني‌ها در چارچوب گروه نرماندي فعلا غيرممکن است.کليمکين در واکنش به اظهارات لاوروف، افزود: «طرف روسي صحبت‌هاي زيادي در اين رابطه مي‌کند که بايد با احتياط با آنها برخورد کرد.»
او همچنين اعلام کرد که وزارت خارجه اوکراين در حال انجام اقدامات حقوقي لازم درباره تجديد نظر در پيمان دوستي، همکاري و مشارکت بين روسيه و اوکراين است.رئيس جمهوري اوکراين پيش از اين وزارت خارجه اين کشور را موظف کرده بود که تا تاريخ 30 سپتامبر (8مهرماه) دولت روسيه را درباره تصميم اين کشور براي خروج يک‌جانبه از اين پيمان که اصلي ترين پايه و اساس روابط دو کشور به شمار مي رود، آگاه سازد.
وزير خارجه اوکراين همچنين فاجعه‌آميز بودن وضعيت کاهش جمعيت اين کشور را قبول نموده و اعتراف کرد، سالانه بيش از يک ميليون شهروند اوکرايني از اين کشور خارج مي‌شوند و اين وضعيت در آينده نزديک به همين شکل باقي خواهد ماند. به گفته وي، در حال حاضر تنها در کشور لهستان، بيش از يک و نيم ميليون اوکرايني زندگي مي کنند.
بر اساس نظرسنجي‌هاي صورت گرفته در اوکراين، يک سوم از مردم اين کشور بخصوص جوانان زير 35 سال، بطور جدي درصدد مهاجرت به خارج هستند. کاهش جمعيت اوکراين، روندي نگران کننده يافته است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9304/9/37078/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha