آرشیو
انتخاب نشریه


حجت الاسلام و المسلمين قرائتي: بايد انقلابي در آموزش و پرورش در زمينه مهارت آموزي ايجاد شود

حجت الاسلام والمسلمين قرائتي اخيراً در نشست مديران سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي و مولفان کتاب هاي درسي، مهارت آموزي را يکي از مهمترين نيازهاي جامعه امروزي ما دانست.
حجت الاسلام والمسلمين قرائتي‌ در اين نشست، مهارت آموزي را يکي از مهمترين نيازهاي جامعه امروزي توصيف کرد و گفت: متاسفانه امروزه فارغ التحصيلان مدارس و دانشگاه ها هيچ گونه مهارتي ندارند و همين امر سبب مي شود بيکاري در جامعه افزايش يابد .اين مثل يک زنجيره به هم پيوسته است؛ اگر بيکاري هست، براي آن است که دانش آموز و دانشجوي ما پس از فراغت از تحصيل مهارتي ندارد. کار نداشته باشد، درآمد ندارد. درآمد نداشته باشد، ازدواج صورت نمي گيرد، ازدواج نباشد زمينه آسيب هاي اجتماعي فراهم مي شود.
وي تاکيد کرد: معلم، خود بايد به آنچه آموزش مي دهد عامل باشد، گفت: مولف کتاب ديني بايد 3 ويژگي مهم را دارا باشد. 1 - اسلام شناس باشد.2 - مردم شناس باشد. 3 - هنرشناس باشد.
استاد قرائتي آموزش برخي مطالب را مصداق عيني «علم لاينفع» دانست و گفت: ذهن دانش آموزان انباشته از معلوماتي است که نفعي براي آنان، خانواده و يا جامعه ندارد و بايد از آن به خدا پناه بُرد. زيرا کلمه «اعوذُ» در قرآن کريم چندين بار تکرار شده، يکي از مواردي که در تعقيبات نماز مي خوانيم؛ «اعوذ بک اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ نَفْسٍ لاَ تَشْبَعُ وَ مِنْ قَلْبٍ لاَ يَخْشَعُ‏ وَ مِنْ عِلْمٍ لاَ يَنْفَعُ وَ مِنْ صَلاَةٍ لاَ تُرْفَعُ وَ مِنْ دُعَاءٍ لاَ يُسْمَعُ - خدايا! پناه به تو مى ‏برم از نفسى که از دنيا سيرى ندارد و از قلبى که خاشع نباشد و از علمى که نفع نبخشد و از نمازى که بالا نرود و از دعايى که به اجابت نرسد.»
ايشان با اشاره به اينکه علم مفيد از غير مفيد بايد تفکيک شود، گفت: برخي علم ها فقط براي کسب اطلاعات است و با مهارت همراه نيست و همين امر موجب تمايل براي کسب شغل پشت ميز نشيني مي شود.
حجت الاسلام والمسلمين قرائتي با اشاره به آياتي از سوره کهف، گفت: مثلا مي پرسيدند؛ تعداد اصحاب کهف چند نفر بودند، که قرآن کريم اين گونه پاسخ مي دهد: «سَيَقُولُونَ ثَلَاثَةٌ رَّابِعُهُمْ كَلْبُهُمْ وَيَقُولُونَ خَمْسَةٌ سَادِسُهُمْ كَلْبُهُمْ رَجْمًا بِالْغَيْبِ وَيَقُولُونَ سَبْعَةٌ وَثَامِنُهُمْ كَلْبُهُمْ قُل رَّبِّي أَعْلَمُ بِعِدَّتِهِم مَّا يَعْلَمُهُمْ إِلَّا قَلِيلٌ فَلَا تُمَارِ فِيهِمْ إِلَّا مِرَاءً ظَاهِرًا وَلَا تَسْتَفْتِ فِيهِم مِّنْهُمْ أَحَدًا - به زودى خواهند گفت: آن ها سه تن بودند و چهارمي سگشان بود و گروهي مى‏گويند: پنج تن بودند و ششمي سگشان بود. و عده‏اى مى‏گويند: هفت تن بودند و هشتمين آنها سگشان بود. بگو: پروردگارم به تعداد آنها آگاه‏تر است، پس در باره ايشان ـ جز به صورت ظاهري و سطحي ـ جدال مکن و در مورد آنها سئوال مکن.» گاهي وقت ها آدم ها را با طرح سئوالات بيهوده تلف مي کنند. مثلا پرسيده اند نام خياباني که 2 حرفي باشد. يکي مي گويد «ري». يکي مي گويد«جي». حالا اين چه فايده اي دارد؟ کتابي مفيد است که به رشد انسان کمک کند (يَهْدِي إِلَى الرُّشْدِ فَآمَنَّا بِهِ وَ لَنْ نُشْرِكَ بِرَبِّنا أَحَداً)، ورزش في نفسه خوب است و به سلامتي جسم و روح انسان کمک مي کند، اما اينکه بنشينيم و ساعت ها 
گل زدن يک تيم خارجي به تيم ديگري را ببينيم، وقتمان را تلف کرده ايم. علم بايد به رشد معنوي، رشد علمي، رشد اجتماعي، رشد سياسي، رشد اقتصادي و... بينجامد.
حجت الاسلام والمسلمين قرائتي با استناد به يکي از سخنان زنده علامه طباطبايي مبني بر اينکه تفاسير قرآن کريم هم هر 2 تا 3 سال بايد به روز رساني شود، گفت: بسياري از مشکلات ريشه در تفکرات قالبي دارد. گاهي لازم است قالب شکني کنيم. برخي روش هاي قديمي جواب نمي دهد و بايد از روش و فناوري هاي نو استفاده کرد. «و شاورهم في الامر» مي طلبد از افراد صاحب صلاحيت و با تجربه کمک فکري گرفت. کارشناسان مي توانند از افراد صاحب انديشه و توانمند دعوت کنند. مغزهاي متفکر بيايند سخن بگويند. فارغ التحصيل معنا ندارد. طلب علم از مهد تا لب گور است.
وي با اشاره به نامه اي که درباره ضرورت مهارت آموزي به محضر مقام معظم رهبري ارسال نموده و ايشان مرقوم فرمودند که: «اين مسئله جدي و نياز حتمي است»، تاکيد کرد: بايد انقلابي در آموزش و پرورش و دانشگاه و نيز حوزه هاي علميه در زمينه مهارت آموزي ايجاد شود، زيرا يک فرد با مدرک ديپلم، کارشناسي، ارشد، دکتري و يک روحاني بدون مهارت کارآمدي کمتري دارد. آموزش و پرورش، دانشگاه و يا حوزه چند تا مثل شهيد مطهري و يا شهيد بهشتي تحويل جامعه داده اند؟
رئيس ستاد اقامه نماز کشور با بيان اينکه حوزه علميه مي بايست چندين مهارت را به طلاب آموزش دهد، گفت: تلاوت قرآن، آموزش شنا، کلاس داري، مسئله گويي، قصه گويي، آشنايي با شبهات، همسرداري، تفسيرگويي، مناظره، نويسندگي، هنر خط و ... از جمله اين مهارت هاست.
رئيس ستاد اقامه نماز در فرازي ديگر از بيانات خود با انتقاد از ساخت مساجد لوکس ميلياردي در تهران، گفت: اين کار در شرايطي صورت مي گيرد که بسياري از مناطق محروم ما فاقد مسجد مناسب براي اداي فريضه نماز است.
در ادامه اين نشست، تعدادي از حاضران سئوالات خود را مطرح کردند و استاد قرائتي به آن ها پاسخ داد. در پايان اين ديدار نيز نماز جماعت ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام و المسلمين قرائتي اقامه شد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9304/6/37043/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha