آرشیو
انتخاب نشریه


چرا مردم لوازم التحرير ايراني نمي خرند؟!

سميه عرب
توليد انواع لوازم التحرير در داخل کشور نسبت به سال گذشته با رشد ۱۵ درصدي روبه‌رو بوده اما سهم توليدکنندگان ايراني تنها 5 درصد از کل بازار داخلي است. واردات افسارگسيخته لوازم التحرير، ضربه زننده است. کيفيت نوشت افزار ايراني با انواع خارجي برابري مي کند. به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، لوازم التحرير خارجي به ويژه لوازم التحرير چيني و هندي حدود 60 درصد از بازار لوازم التحرير کشور را در اختيار گرفته است.
توليد انواع لوازم التحرير در داخل کشور نسبت
به سال هاي گذشته با رشد ۱۵ درصدي روبه‌رو بوده و توليد داخل از ۳۰ به ۴۵ درصد رسيده است.
با وجود ۱۳ميليون نوآموز و دانش‌آموز در ايران نزديک به ۵۰۰ ميليارد تومان گردش مالي داريم، اما سهم توليدکنندگان ايراني تنها 5 درصد از کل اين بازار است. با افزايش توليد لوازم التحرير، واردات نيز کاهش مي‌يابد و بيشتر از ملزومات داخلي استفاده خواهد شد. به گونه اي که در سال 95؛ 30 درصد حجم بازار در اختيار توليدکنندگان بود و امسال اين رقم به 45 درصد رسيده است. اکنون واحدهاي توليدي لوازم‌التحرير در کشور با ظرفيت پايين به کار مشغولند؛ در حالي که اين کارخانه‌ها توان تأمين 80 تا 85 درصدي بازار داخلي را دارند. شرط اين امر استمرار حمايت دولت و ملت از اين صنعت است که در اين صورت مي‌توان اميدوار بود در دو سه سال آينده محقق شود. 
در ادامه اين گزارش با چند نفر از فعالان حوزه توليد نرم افزار کشور، مشکلات اين حوزه را مورد بررسي قرار داده‌ايم که در ادامه مي‌خوانيد؛
بايد جلوي واردات افسار گسيخته گرفته شود 
محمدرضا صنعتکار رئيس هيئت مديره انجمن  توليد ‌کنندگان نوشت‌ افزار اظهار کرد: نوشت افزار طيف وسيعي از محصولات را شامل مي‌شود و نمي‌توانيم آمار کامل و درستي از ميزان توليد و واردات نوشت افزار ارائه دهيم، به عنوان مثال در توليد برخي محصولات همچون پاک ‌کن و مداد پيشرفت خوبي داشته‌ايم در حالي که مصرف سرانه تراش کشور حدود 
50 ميليون عدد است، ما توانايي توليد 5 ميليون تراش را در داخل داريم.
وي افزود: نياز به خودکار در کشور 600 ميليون عدد است و اکنون کارخانه‌هاي داخلي به ظرفيت توليد
 400 ميليون عدد دست يافته‌اند ولي متأسفانه سهم بازار ما در حوزه خودکار همچنان اندک است، زيرا مصرف کننده ترجيح مي‌دهد خودکار خارجي را مصرف کند!
اين توليد کننده نوشت افزار يادآور شد: به عنوان مدير دو کارخانه که يکي برند ايراني و ديگري نمايندگي يک برند کانادايي است، اذعان مي‌کنم با وجود اينکه کيفيت هر دو محصول يکسان است اما مردم استقبال بيشتري از خريد برند کانادايي مي‌کنند! و اين موضوع نشان ‌دهنده فرهنگ ضعيف در حوزه مصرف کالاي ملي است.
صنعتکار با اشاره به اهميت استاندارد براي تعيين حداقل کيفيت محصولات توليد داخل، گفت: با توجه به اينکه در حوزه نوشت افزار استاندارد مشخصي تعيين نشده است، برخي از توليد‌کنندگان حداقل کيفيت را رعايت نمي‌کنند و همين امر موجب بدبيني مردم نسبت به نوشت افزار ايراني شده است.
وي تأکيد کرد: براي حمايت از توليد ملي بايد واردات به صورت کنترل شده باشد تا توليد کننده داخلي در شرايط مساعدتري بتواند با رقباي خارجي رقابت کند.
اين توليد کننده نوشت افزار با رد قانون ممنوعيت واردات کالاي خارجي، تصريح کرد: در صورتي که توليد ‌کننده ملي تنها فضا را براي خود بداند و در بازار رقيب قدري نداشته باشد محکوم به شکست و بي ‌کيفيتي خواهد بود و اين موضوع ما را به دهه 60 برمي‌گرداند.
وي اشاره‌اي به نوسانات نرخ ارز در ماه‌هاي گذشته کرد و گفت: با نرخ کنوني ارز تهيه مواد اوليه بسيار سخت شده و در نتيجه بسياري از توليد کنندگان نوشت افزار با مشکل تأمين و واردات مواد اوليه روبه‌رو هستند. در سال حمايت از توليد ملي نه تنها حمايتي از توليد کننده داخلي نشده، بلکه مشکلات پيش‌رو موجب شده تا بسياري از توليدکنندگان به سمت تعطيلي کشانده شوند.
صنعتکار با بيان اينکه واردات برخي از اقلام 
نوشت افزار ممنوع شده است، گفت: با توجه به کمبود مواد اوليه براي توليد داخلي، مهر ماه امسال با کمبود و گراني مواد اوليه روبه‌رو خواهيم شد.
اين توليد کننده نوشت افزار يادآور شد: ما بايد به عنوان توليدکننده به فکر تأمين نياز مصرف‌کنندگان باشيم و مسئولان نيز بايد با پيش‌بيني‌هاي صحيح از تنش بيشتر در توليد ملي و بازار داخلي جلوگيري کنند.
وي اظهار کرد: مردم به توليد ايراني بدبين هستند و دليل اين موضوع، بي‌کيفيتي برخي اجناس داخلي است اما کيفيت بخش کوچکي از اين بي‌اعتمادي را ناشي مي‌شود و بايد توجه داشت در سال‌هاي گذشته شرايط تبليغاتي و فرهنگ ‌سازي براي تبليغ و ترويج فرهنگ استفاده از کالاي ملي در جامعه به کار گرفته نشده و يا فعاليت‌هاي رخ داده در اين زمينه موقتي و ضعيف بوده است‌. صنعتکار افزود: فرهنگ‌سازي همه‌جانبه براي مردم، توليدکننده در سازمان‌ها و ارگان‌هاي دولتي موجب رشد توليد ملي خواهد شد، همان طور که امسال به دليل حمايت از کالاي ايراني برخي از فروشگاه‌ها، سازمان‌ها و ادارات دولتي ملزم به خريد نوشت‌افزار ايراني شدند و اين موضوع نتيجه مثبتي در تقويت توليد نوشت افزار ملي داشت.
اين توليد کننده نوشت افزار تأکيد کرد: در صورتي که جلوي واردات افسار گسيخته گرفته شود کارخانه‌هاي توليد نوشت افزار توليد خود را افزايش داده و مسئولان بايد توجه داشته باشند تا جايي که ظرفيت توليد داريم از واردات خودداري کنند و مابقي نياز کشور را وارد کشور کنند.
* کيفيت نوشت افزار ايراني با نوع خارجي برابري مي‌ کند 
در ادامه، نادر طريقت نايب رئيس انجمن توليد 
نوشت افزار اظهار کرد: بازار بزرگي در ايران براي مصرف نوشت افزار وجود دارد که بخش اعظم آ‌ن را دانش‌آموزان و دانشجويان تشکيل مي‌دهند.
وي افزود: اکنون کارخانه‌هاي مدادسازي داخلي توانايي توليد 100 درصد نياز داخلي را دارند و ما توليد کنندگان نوشت افزار با واردات مداد موافق نيستيم، زيرا انبار توليد کنندگان مداد مملو از کالاهاي توليدي فروخته نشده در بازار است.
اين توليد کننده لوازم نقشه ‌کشي و مهندسي تصريح کرد: در زمينه توليد خودکار، 40 تا 50 درصد توانايي تأمين نياز داخلي را داريم و مابقي بايد وارد شود.
طريقت اضافه کرد: اکنون کارخانه ما به تنهايي توانسته 90 درصد نياز داخل در زمينه ابزار نقشه‌کشي و مهندسي را تأمين کند. ما توانايي توليد 10 درصد ديگر از نياز کشور را داريم اما اين 10 درصد عموما افرادي هستند که هميشه ترجيح مي‌دهند از برندهاي خارجي استفاده کنند در حالي که ما ادعا مي‌کنيم اجناس ما بهتر از نوع خارجي است و در آزمايشي در تلويزيون نشان داديم که خط‌ کش‌هاي آلماني به راحتي مي‌شکنند اما خط ‌کش توليد ايران با هيچ نيرويي نمي‌شکند. وي افزود: در حوزه قيمت مي‌توانيم با کالاهاي اروپايي رقابت کنيم. به عنوان مثال تخته رسم آلماني اکنون در بازار 700 هزار تومان بوده در حالي که نوع مشابه ايراني آن 50 هزار تومان است.
اين توليد کننده لوازم نقشه ‌کشي و مهندسي در ارتباط با کمبود کاغذ در بازار و تخلفات مافياي کاغذ در اين حوزه هشدار داد: براي دفتر‌سازها و يا مابقي توليدکنندگان نوشت‌افزار که نياز دائمي به توليد کارتن، جعبه و جلد دارند، مشکل کاغذ جدي است و متأسفانه افرادي که با ارز چهار هزار و 200 توماني کاغذ وارد کرده‌اند، آن را در بازار داخلي با قيمت ارز 10هزار توماني مي‌فروشند.
توليدکننده نوشت افزار داخلي تصريح کرد: اکنون براي تهيه نوک و جوهر خودکار به ما دلار نيمايي تعلق مي‌گيرد، اما پس از گذشت يک ماه از ثبت سفارش براي دريافت 82 هزار ارز هنوز موفق به دريافت آن نشده‌ايم.
وي با اشاره به تخلفات برخي از افراد در وزارت صنعت و دريافت رشوه در مقابل ارز دولتي به توليد‌کننده، گفت: صرافي‌ها هم براي پرداخت ارز از ما طلب پول اضافي مي‌کنند و در اين ميان، اين توليد‌کننده داخلي است که بايد متحمل همه فشارها شود.
* شرايط متغير بازار ارز بر قيمت نوشت افزار داخلي تأثير مي‌ گذارد 
محمد هاشم الهي توليد کننده نوشت ‌افزار داخلي نيز اظهار کرد: ما توليد کننده دفتر هستيم و از آنجايي که از ابتدا دفتر کالاي سنگيني بود، مورد استقبال واردکنندگان قرار نگرفت و به همين دليل توليد دفتر در ايران رشد خوبي داشته است.
وي افزود: به جرات مي‌گويم کيفيت کالاي توليدي ما بهتر از نوع مشابه خارجي آن است. نمي دانم چرا با وجود اينکه قيمت محصولات ايراني پايين تر و کيفيت بهتري دارند بازهم کالاي خارجي مي خرند؟
الهي در پاسخ به اين پرسش که آيا در حوزه قيمت نيز مي‌توانيد با کالاي خارجي رقابت کنيد، گفت: تاکنون قيمت‌هاي نوشت‌افزار ايراني پايين‌تر و قابل رقابت با نوع خارجي بوده اما به دليل شرايط حباب گونه حاکم بر اقتصاد کشور، کمي نگران آينده هستيم، هرچند که توليدکنندگان نوشت‌‌افزار داخلي همچنان در حوزه قيمت با کالاي خارجي رقابت مي‌کنند.
وي درباره  ورود افراد جديد به حوزه توليد نوشت‌افزار تصريح کرد: بازار داخلي پتانسيل ورود افراد جديد را دارد اما بايد توجه داشت که اين حرفه نياز به داشتن تخصص و رعايت کيفيت بالا دارد و افرادي که بدون تخصص لازم وارد اين حوزه مي‌شوند، نمي‌توانند رضايت مشتريان را جلب کنند.
وي يادآور شد: اکنون با سازمان استاندارد در حال بررسي تعيين استانداردهاي جديد و کامل براي 
نوشت افزار ايراني هستيم.
الهي در خصوص حمايت از توليدکننده نوشت‌افزار ابراز کرد: ما نيازي به حمايت ارگان‌ها يا سازمان‌هاي دولتي نداريم، وظيفه ما توليد با کيفيت ايراني است و زماني که توليدات ايراني با کيفيت باشد مردم نيز ناخود آگاه از آن حمايت خواهند کرد.
وي در خاتمه هشدار داد: در سال حمايت از توليد ملي، توليدکنندگان به دليل نبود مواد اوليه در حال تعطيلي هستند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9304/6/37042/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha