آرشیو
انتخاب نشریه


بازخواني توصيه‌هاي رهبري

حسن کربلايي
رهبري معظم انقلاب اسلامي در ديدار 24 تيرماه گذشته توصيه‌هاي مهمي به رئيس جمهور و اعضاي هيئت دولت داشتند.
بازخواني درختواره اين ديدار براي برون‌رفت از مشکلات کنوني به شرح زير ضروري است؛
دولت بايد نقشه راه اقتصاد با ثبات را از ميان قوانين بالادستي و پايين دستي تهيه و طبق آن عمل کند. اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و عملياتي نمودن اصل 44 قانون اساسي براي به ميدان آوردن بخش خصوصي به عنوان پياده‌نظام و سواره‌نظام جنگ اقتصادي از ضروريات اين رويکرد است. تا ثبات و آرامش در محيط کسب و کار پديد نيايد چرخ توليد نمي چرخد و رونق به وجود نمي آيد.
مبارزه با فساد بايد از حالت شعاري درآيد و حالت عملي به خود بگيرد. مسئولان امر برخورد با فساد را بايد از نزديکان خودشان شروع کنند تا جدي بودن آن را به اثبات برسانند. برخورد با فساد در هر سطحي و پيگيري تخلفات کمک خواهد کرد تا نقشه راه درست پياده گردد.
تا جلوي کالاي قاچاق گرفته نشود توليد در داخل جان نمي گيرد. هر کالايي که وارد کشور مي شود يک کارگر را از کار بيکار و يک کارگر را آن سوي مرزها مشغول به کار مي کند. شکي نيست قاچاق، اشتغال را در کشور هدف گرفته است و تا جلوي آن گرفته نشود دولت نمي تواند حرفي براي عبور از بحران بيکاري بزند. 
قطعاً مجموعه قواي انتظامي و قضائي کشور توان آن را دارند تا اگر عزمي براي برخورد با قاچاق باشد آن را عملياتي کند. وقتي دولت اختيارات وسيعي چون تعزيرات دارد امر مبارزه با قاچاق و احتکار و ... را نمي تواند گردن نهاد يا قواي ديگر بيندازد چرا که خود به تنهايي مي تواند از پس اين معضل برآيد.
دولت بايد به ميان مردم بيايد و در يک ارتباط چهره به چهره در مورد نقشه هاي دشمن در جنگ اقتصادي روشنگري کند. سفرهاي استاني و ديدار با مردم ضروري است. برقراري ارتباط يک سويه از رسانه ملي دردي را دوا نمي کند.
دولت با توانايي ها و اختياراتي که دارد حتماً مي تواند بر مشکلات غلبه کند به ويژه آنکه رقباي او صادقانه مي گويند هر کمکي که از دستشان برآيد به دولت خواهند کرد.
دولت بايد با نخبگان جامعه به ويژه نخبگان اقتصادي مراوده داشته باشد آنها را زير يک سقف جمع و حرف آنها را گوش کند و به راهکارهاي آنها عمل نمايد.
دولت نياز به يک کار مستمر و شبانه روزي و پيگيري براي حل مشکلات اقتصادي مردم دارد. براي اين کار حتماً نيازمند روحيه انقلابي، عزم راسخ و تلاش و کار جهادي است. مردم بايد تحرک دولت را حس کنند و وقتي اخبار رسانه ملي را پيگيري مي کنند بايد ببينند کار ملموس مسئولان اقتصادي براي حل مشکلات چيست؟ هر باري که از دوش مردم برداشته شود بايد مردم آن را حس کنند و ثمرات آن را در جيب و سفره خود ببينند.
دولت در حال جنگ تمام عيار با بزرگترين قدرت اقتصادي جهان است. آمريکا براي مقابله با نظام مقدس جمهوري اسلامي هر کاري که ناشي از دشمني و خصومت باشد دريغ ندارد. اين طرف معادله جنگ، بايد آرامش، وحدت، همگرايي و انسجام ملي برقرار باشد.
همه بايد تلاش کنند دولت يک تصوير توانا، مقتدر و کارآمد داشته باشد و در اين ميان خود مسئولان دولتي مسئوليت سنگيني دارند آنها بايد تلاش هاي خود را در قاب چشمان مردم به تصوير بکشند.
اگر جز حرف چيزي براي اين تصوير نداشته باشند خدايي ناکرده تصويري ناکارآمد از آن واتاب داده مي شود.
برجام، فرجام خوبي نداشت. تکيه بر آن تکيه بر سراب است. از اول نبايد مشکلات اجتماعي و اقتصادي را به برجام گره مي زديم. حال که امروز مي بينيم اين کوچه بن بست است سخن از فوايد آن بي فايده است.
ديپلماسي خارجي کشور بايد به سمت کشورهايي برود که فرياد 
مي زنند حاضر به برقراري روابط راهبردي با تهران هستند.
آنها صادقانه در عرصه ديپلماسي جهاني به ايران کمک کرده اند. چين، روسيه و هند مي توانند شرکاي راهبردي ما باشند.
ديپلماسي کشور بايد تمرکز گسترش روزافزون روابط را با اين کشورها جدي بگيرد. کشورهاي بزرگي چون پاکستان در همسايگي ما و اندونزي به عنوان دو کشور بزرگ مسلمان بايد جزء هدف هاي ديپلماسي خارجي ما باشد.
بايد به طور کلي از آمريکا قطع اميد کرد و چون اروپا دنباله رو آمريکاست هم بايد اميدي به آن نداشت.
ضروري است در اين راه اراده ديپلماسي خود را بر اساس نگاه دقيق به شرق تنظيم کرد. از برجام بايد هوشمندانه عبور و آن را به عنوان يک تجربه تاريخي در ديپلماسي کشور به موزه روابط با غرب سپرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9303/1/37006/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha