آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

 مغز انسان سوت مي‌ کشد
رامبد جوان، هنرمند پرتلاش کشورمان اخيرا در نشست خبري برنامه خندوانه دستمزد خودش را در برنامه خندوانه اعلام کرده و گفته است: «دستمزد من در فصل يک به عنوان طراح، کارگردان، سرپرست گروه اتاق فکر، مجري، براي هر برنامه سه ميليون و در فصل دوم پنج ميليون بود و سال‌هاي بعد به مرور به آن افزوده شد.» خبرگزاري رسا در اين باره نوشت: البته به گفته آقاي رامبد جوان اين هزينه از بيت المال نيست و قاعدتا از طرف اسپانسرهايي بوده که در اين چند سال داشته؛ مثل ايرانسل و هف هشتاد. شبي سه ميليون براي فصل اول خندوانه است که سال 93 توليد شد. يعني در آن سال و با توجه به اينکه به طور ميانگين حداقل در ماه، 20 شب خندوانه پخش مي‌شد، در آمد ماهيانه مي‌شد 60000000 تومان!  انسان وقتي چنين رقم هايي را مي‌بيند مغزش سوت مي‌کشد که چه هزينه‌هايي بابت چه کارهايي در اين مملکت مي‌شود؛ در حالي که خيلي از مردم با هزار جان کندن به زور ماهي دو ميليون درآمد دارند. درست است که حوزه نمايش هزينه‌هاي سنگيني دارد و اجمالا مي‌دانيم که دستمزدها در اين وادي بالا است؛ از طرفي ساخت برنامه‌اي مثل خندوانه، آن هم هفته‌اي چند شب کار سخت و پر دردسري است؛ ولي آيا اين عدالت است که فقط يک نفر از اعضاي آن - هرچند اصلي ترين فرد هم باشد - چنين دستمزدي بگيرد؟ به نظر مي‌رسد که اگر اين افراد دستمزدشان را اعلام نکنند خيلي بهتر باشد؛ چرا که اعلام چنين دستمزدهايي در اين اوضاع نابسامان اقتصادي و کم شدن قدرت خريد و دست و پنجه نرم کردن بخش زيادي از جامعه با مشکلات اقتصادي، داغ بيشتري را بر دل اين بخش وسيع وارد مي‌کند.
***
فراکسيون اميد در حال از دست‌ دادن اعضاست
عضو شوراي مرکزي فراکسيون اميد با بيان اينکه فراکسيون اميد در حال از دست‌ دادن اعضايش است، به نامه نيوز گفت: نمايندگان در استيضاح‌هاي اخير و سوال از رئيس‌جمهور نشان دادند که فراکسيوني عمل نمي‌کنند. هادي بهادري افزود: فراکسيون اميد در حال از دست دادن اعضايش است؛ استعفاي حضرتي نمونه بارز اين موضوع بود. علت اين موضوع، عدم شنيده شدن برخي حرف‌هاست. برخي اعضاي فراکسيون شنيده و ديده نمي‌شوند و فراکسيون تنها با محوريت چند اثر محدود مي‌چرخد؛ همين موضوع موجب کدورت حضرتي و استعفاي وي شد. ما در تجربه کار تيمي ضعيف هستيم منتها در جلسه سوال از رئيس ‌جمهور، سياست فراکسيون اميد اين بود که تا جاي ممکن از رئيس ‌جمهور حمايت کند اما در برخي از موضوعات نمي‌توان حمايت کرد؛ چگونه مي‌توانستيم از سياست‌هاي ارزي دولت حمايت کنيم؟
***
ايران، ميزبان بزرگ‌ترين جامعه يهوديان 
در خاورميانه
روزنامه «يو اس اي تودي» آمريکا در گزارشي نوشت: اعضاي جامعه يهوديان در ايران با احساس امنيت و آرامش زندگي مي کنند و با احترام با آنها برخورد مي شود. در اين گزارش آمده است: دولت ايران به هزاران يهودي در اين کشور اجازه مي دهد در صلح و آرامش به عبادت بپردازند و با اين کشور همنشيني داشته باشند.نجات گلشيرازي، خاخام يک کنيسه در ايران در اين زمينه گفت: ما تمامي امکانات لازم را براي مراسم خود در اختيار داريم و مي توانيم دعا و نيايش مان را بسيار آزادانه انجام دهيم. هرگز مشکلي نداشته ايم و بسيار مورد احترام قرار مي گيريم. مي توانيد مشاهده کنيد که ما هيچ نيروي امنيتي براي محافظت از اين مکان نداريم.يو اس اي تودي در ادامه اين گزارش عنوان کرد: بر اساس اعلام جامعه يهوديان در ايران، امروز بين 12 تا 15 هزار يهودي در ايران زندگي مي کنند. اگرچه يهوديان يک اقليت کوچک در ايران 80 ميليوني محسوب مي شوند اما ايران، ميزبان بزرگترين جامعه يهوديان در خاورميانه است.
***
علت عدم شفافيت، سياسي بودن دولت‌ هاست
عضو شوراي مرکزي حزب مؤتلفه اسلامي گفت: اطلاعاتي که مردم بايد در جريان آن قرار بگيرند تا امکان نظارت همگاني بر اساس اصل 8 قانون اساسي فراهم شود نيازمند آن است که اولا قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات که در مجلس تصويب شده، اجرا شود. الان دسترسي رسانه‌ها به اطلاعات مربوط به بودجه، اعتبارات دستگاه‌ها، معاملات و ... مطلوب نيست و به همين دليل ابهامات فراواني در دخل و خرج دستگاه‌ها يا قراردادهايي که دولت منعقد مي‌کند وجود دارد. ثانيا عامل ديگر عدم شفافيت، سياسي بودن دولت‌ هاست. در واقع دولت‌ها بيش از آنکه اجرايي باشند، سياسي هستند. به همين دليل پشت پرده اين سياست زدو بندهايي صورت مي‌گيرد که همين به مانع‌تراشي در مقابل شفافيت براي جلوگيري از آتو گرفتن رقباي سياسي مي‌شود. حميد رضا ترقي در گفت‌وگو با خبرنگار ايکنا اظهار کرد: طبيعتا وقتي که اطلاعات شفاف و روشن نيست امکان سوء استفاده، اختلاس و فساد اقتصادي براي عواملي که در سايه اين فضاي غير شفاف فعاليت مي‌کنند بسيار راحت مي‌شود. ترقي تأکيد کرد: در واقع نگاه سياسي دولت‌ها و آلوده شدن آنها به زد و بند‌هاي سياسي و اقدامات مفسدين اقتصادي نقش مهمي در عدم شفافيت در دولت‌ها دارد.
***
دولتمردان حتي مصوبات دولت را 
زير پا مي گذارند
بيژن عبدي، اقتصاددان در گفت‌وگو با فارس با يادآوري اينکه حتي دولت به آنچه خود مصوب کرده هم عمل نکرده است، تاکيد کرد: زماني که ارز ۴۲۰۰ توماني مطرح شد اولويت‌هاي يک، دو و سه تعريف کردند و بعد از آن اولويت چهار را اضافه کردند که هر کالا با چه ارزي بايد وارد شود؛ اما همين را هم شکستند و فارغ از همپوشاني هايي که برخي از ليست‌ها با هم داشت اما آنچه در عمل ثبت سفارش شد هيچ ربطي به اين ليست‌ها نداشت. در حالي که در ليست‌هاي اوليه موبايل يا خودرو ديده نمي‌شد اما ديديم گفته شد که ۱۸ ميليارد دلار ثبت سفارش شد و مشخص شد که بخش عمده آن مربوط به موبايل و برخي اقلام غير موجود در ليست‌ها بوده اين نشان مي‌دهد که دولتمردان نه تنها به قوانين مجلس بي توجه اند بلکه حتي مصوبات دولت را زيرپا مي گذارند.
***
بزرگ ترين آرزوي کمدين ايراني
محمد جواد رضايي از نفرات برتر مسابقه خنداننده شو 97 در گفت‌وگو با فرهيختگان، هدف اصلي خود براي حضور در خندوانه را شاد کردن دل مردم عنوان کرد و گفت: دوست داشتم بگويم آدم‌هايي که حزب‌اللهي هستند مي‌توانند در اين مسير قرار بگيرند، نمي‌خواهم بگويم کساني که حضور داشتند، ايمان‌شان کم بود؛ اما خب دلم مي‌خواست راه مستقيمي را که با شهدا مي‌رفتيم در تلويزيون به گوش همه برسانم. وي در پاسخ به اين سوال که برخي در اين طور برنامه ها از شهدا نام نمي برند ولي شما اين کار را کرديد، گفت: همان شهدايي که مرا تا اين مرحله آوردند، بعد از اين هم کمکم مي‌کنند، چه شهداي مدافع حرم و چه شهداي دفاع مقدس. اگر آنها نبودند الان ما آن قدر راحت کار انجام نمي‌داديم، اگر مدافعان حرم نبودند، داعش الان بعد از سوريه به ايران آمده بود. به نظرم کار من، هيچ هم عجيب نبود؛ حتي خودم بزرگ‌ترين آرزوي زندگي‌ام شهادت است. يک آرزوي ديگر هم دارم؛ اينکه اگر بشود براي مدافعان حرم در مناطق جنگي مثل سوريه استندآپ اجرا کنم. شنيدم که مي‌شود اين کار را انجام داد، الان فعلا درگير اين هستم که چه طور مي‌توانم به سوريه بروم، هم استندآپ داشته باشم، هم اگر بشود همان ‌جا بمانم.
ادامه در صفحه 3

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9303/2/36989/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha