آرشیو
انتخاب نشریه


ناکامي ترامپ در تحريم نفتي ايران

بخش سياسي خارجي
تلاشهاي دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا و کاخ سفيد براي اعمال تحريمهاي ثانويه نفتي و بانکي عليه ايران ادامه دارد. اين اقدامات در حالي صورت مي گيرد که واشنگتن در اقناع و همراه سازي برخي بازيگران بين المللي قدرتمند با خود در مسير تقابل اقتصادي با ايران ناکام مانده است. يکي از اين کشورها چين است. همان گونه که مشخص است، چين بازيگري فعال و تاثيرگذار در نظام بين الملل و خصوصا در حوزه اقتصاد جهاني محسوب مي شود. هم اکنون جنگ تجاري ايالات متحده آمريکا و چين به نقطه اوج خود رسيده است. همين مسئله ، به طور طبيعي روي رويکرد سلبي پکن در قبال واشنگتن تاثيرگذار بوده است. خبرگزاري رويترز  هفته گذشته گزارش داد که خريداران چيني نفت ايران براي حمل محموله‌هاي خود به استفاده از نفتکش‌هاي متعلق به شرکت ملي نفتکش ايران روي آورده‌اند تا با وجود بازگشت تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا بتوانند به خريد نفت از ايران ادامه دهند.
در هر حال برخي رسانه هاي غربي، از شکست سياستهاي تحريمي ايالات متحده آمريکا در قبال ايران خبر مي دهند. يکي از اين 
رسانه ها، بلومبرگ است. اين رسانه گزارش داده است که سياست‌هاي جديد نفتي ايران با وجود تحريم‌هاي جديد آمريکا موجب مي‌شود صادرات نفت اين کشور همچنان ادامه داشته باشد.
وب‌سايت بلومبرگ به نقل از مؤسسه مشورتي (FGE) نوشته است صادرات محموله‌هاي نفتي ايران به چين در هفته‌هاي گذشته نشان مي‌دهد در حالي که خريداران نفت ايران در حال تسليم‌شدن در برابر تحريم‌ها و فشار‌هاي نفتي آمريکا هستند، سياست تغيير مالکيت کشتي‌هاي حامل محموله‌هاي نفتي و همچنين تغيير شرايط قرارداد‌هاي نفتي ايران موجب مي‌شود که صادرات نفت ايران با وجود کاهش همچنان ادامه داشته باشد.
اين مؤسسه مشورتي مي‌افزايد: بر اساس شرايط قرارد‌ادهاي جديد، ايران به راحتي مي‌تواند کل صادرات نفتي را با استفاده از ناوگان نفتکش‌هاي ايران، خود تحويل خريداران دهد.تخمين زده مي‌شود اين صادرات يک ميليون بشکه در روز باشد و پس از اعمال تحريم‌هاي آمريکا در ۴ نوامبر چين اصلي‌ترين مشتري نفت ايران باشد.
به گفته «اف جي اي» در ماه ژوئيه و دو هفته نخست ماه اوت همه صادرات نفت ايران به چين با نفتکش‌هاي خود ايران انجام گرفته است.به نوشته بلومبرگ نقش حياتي ناوگان نفتکش‌هاي بسيار غول‌پيکر ايران يا VLCC ها، نفتکش‌هاي افرامکس و سوئزمکس، در تحويل نفت خام ايران به مشتريان خود در حال افزايش است، زيرا بيمه‌گران و شرکت‌هاي بين‌المللي با برگشت تحريم‌هاي جديد از حمل محموله‌هاي نفتي ايران سرباز مي‌زنند.بدون شک  ايالات متحده آمريکا در آينده، بازنده سياستهاي نفتي عليه ايران خواهد بود.از سوي ديگر، عدم همراهي بازيگراني مانند چين و روسيه و هند و ترکيه با تحريمهاي ايالات متحده عليه ايران، منجر به خشم و نارضايتي کاخ سفيد از آنها شده است. اين در حالي است که مقامات اروپايي و خصوصا تروئيکاي اروپايي همچنان رويکرد دوگانه اي را در قبال تحريمهاي ثانويه ايالات متحده عليه کشورمان در پيش گرفته اند. آنها از يک سو اعلام کرده اند که اين تحريمها را قبول نداشته ( و از ايران خواسته اند تا در توافق هسته اي باقي بماند) و از سوي ديگر، در عمل اقدامي در مواجهه با تحريمهاي ثانويه ايالات متحده صورت نمي دهند. همين رويکرد دوگانه سبب شده است تا جمهوري اسلامي ايران عملا حسابي روي اروپا در مواجهه با تحريمهاي ايالات متحده آمريکا باز نکند. لازم به ذکر است که اروپا نشان داده است که به مانند ايالات متحده آمريکا، نسبت به تعهدات خود در نظام بين الملل پايبند نيست. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9302/9/36882/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha