آرشیو
انتخاب نشریه


دولت بي سخنگو

سيد مسعود علوي
دولت از بي سخنگويي رنج مي برد. در حقيقت، پاسخگويي در مورد انواع مشکلات و معضلات اقتصادي امروز با مشکل روبه‌رو شده است. معضلاتي که محصول بي برنامگي، بي تدبيري، کم کاري، بي تجربگي و مغايرت با علم و کارشناسي لازم است.
دشمنان خارجي و نااهلان داخلي که در پي شکاف و زيست انگلي در درون دوگانه هاي ساختگي هستند، مسئوليني را که در معرض پرسش هاي کليدي قرار دارند، گيج 
مي کنند و نمي گذارند راه را از چاه تمييز دهند. اخيراً ياد گرفته اند مي گويند؛ «پشت پرده ها را بگوييد»، «موانع راه را بگوييد»، «واقعيت ها را بگوييد»، «حقايق را بيان کنيد» و «مصلحت ها را کنار بگذاريد و آنچه را بايد بگوييد، بگوييد.» اين ترفند «بگم، بگم» يک ترفند قديمي و نخ نماست. اگر چيزي براي گفتن بود، گفته مي شد. نه مانعي بر سر راه است، نه واقعيتي قابل کتمان است و نه پشت پرده اي در کار است. اگر حرفي براي گفتن باشد، گفته مي شود. کنسرت درماني هم پاسخ شايسته اي براي اين همه مشکلات تو در تو و پيچ در پيچ نيست. ديگر از حربه «نمي گذارند» هم کاري ساخته نيست. چون همه نيروها در داخل آمادگي خود را براي کمک صادقانه به دولت اعلام کرده اند. دولت بايد يک نگاهي به ريخت دروني خود کند و انسجام و استحکام خود را حفظ نمايد و يک صدا و يک زبان باشد. دولت بايد تصميمات متناقض و متضاد و متفاوت را کنار بگذارد تا بتواند هم پاسخگو باشد و هم کاري را به سرانجام برساند. 
آنچه امروز دارد اتفاق مي افتد، جراحي از بيرون است که نمايندگان مجلس تکفل آن را به عهده گرفته اند. امروز تغيير مديران، جوان سازي و مديريت جهادي يک مطالبه مردمي است.
فراکسيون هاي مجلس در اين باره ساکتند اما متن مجلس دنبال اين مطالبه به عنوان يک کار کليدي براي حل مشکلات است. چه خوب بود رئيس جمهور، خود، اين تغيير را از درون شروع مي کرد و با جابجايي نيروها و تغيير آرايش جنگي دولت، به اين مطالبه پاسخ مي داد. رئيس جمهور محترم، خود، پاسخ هايي براي پرسش هاي مطرح در جامعه آماده کرده است اما جامعه اين پاسخ ها را با توجه به آثار وجودي تصميم هاي نادرست، کافي نمي داند. نظرسنجي هاي خود دولت و نهادهاي بي طرف نشان مي دهد سطح اعتماد مردم به کارآمدي مسئولين کاهش يافته و اين کاهش به لحاظ مشروعيت مردمي، آسيب زاست.
بيانيه اخير حزب کارگزاران سازندگي و پاسخ حزب اعتدال و توسعه نشان مي دهد آن حقيقت و واقعيتي که بايد گفته شود، نوع اختلافات و ديدگاه هاي متعارض و متناقض در درون دولت براي حل مشکلات است. منشأ بي عملي و بي تحرکي و بي سخنگويي، وجود همين اختلافات دروني است. رئيس جمهور بايد براي اين معضل، فکري بکند. به همين دليل، قانون اساسي به رئيس جمهور اختيارات لازم را داده است که وزير را عزل و چينش جديد در نوع مديريت دولت را سامان دهد.امروز سخن گفتن از مزايا و مواهب برجام مطابق آنچه که رئيس جمهور در جلسه پرسش و پاسخ مطرح کردند، آن هم در شرايطي که آمريکا نه تنها تحريم ها را لغو نکرد، بلکه پا در وادي تشديد تحريم ها به منظور سرنگوني نظام جمهوري اسلامي گذاشته است، نمي تواند افکار عمومي را اقناع کند. اين قول، پايه و اساس درستي نداشت. از برجام، امامزاده اي ساخته اند که گويي هر مرضي را شفا مي دهد، اما نه تنها هيچ مرضي را شفا نداده بلکه بر امراض قبلي افزوده است. چرا وقتي آمريکا بر طبل خصومت و بدعهدي 
مي کوبد، هنوز چراغ سبز مذاکره روشن است؟ آن هم به گونه اي که رهبر معظم انقلاب اخيراً مجبور شوند بگويند؛ «هر گونه مذاکره با آمريکايي‌ ها منتفي است... مذاکره ‌اي در هيچ سطحي با آمريکايي ‌ها 
صورت نخواهد گرفت.»امروز دولت بايد روي «ثبات اقتصادي» متمرکز شود و همه نيروها را به خدمت بگيرد تا چرخ توليد بچرخد. ثبات اقتصادي در کشور در گرو دو کار بزرگ است؛ «اصلاح نظام بانکي» و «هدايت نقدينگي به سمت توليد». اين چيزي نيست که نياز به هوش و دقت زياد در تشخيص درد مردم و کشور داشته باشد. بهمن نقدينگي روي هر کالايي بريزد، آن را نابود مي کند. دولت بايد پاسخگوي اين سؤال کليدي باشد که منشأ حجم نجومي نقدينگي که در هيچ يک از دولت هاي قبل سابقه ندارد، چيست و چرا جلوي تخريب و ويرانگي آن را نمي گيرند؟
اگر يک جمع زبده، پاي کار، کاربلد، صادق و صريح، شجاع و جسور، با مديريت جهادي به طور شبانه روزي روي اين دو مقوله مهم، متمرکز شوند، سخنگويي دولت جان مي گيرد و پاسخگويي به سؤالات، شفاف مي شود و اقناع افکار عمومي هم صورت مي گيرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9302/1/36864/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha