آرشیو
انتخاب نشریه


ترامپ چاره اي جز عقب نشيني ندارد
رفتارهاي آمريکا منجر به حمله پيش‌دستانه پيونگ يانگ مي‌شود

بخش ديپلماتيک: آنچه امروز ميان آمريکا و کره شمالي مي گذرد،معلول رفتارها و رويکرد نابخردانه مقامات هر دو حزب دموکرات و جمهوري‌خواه ايالات متحده در قبال تحولات شرق آسيا بوده است. 
آمريکا از يک سو در معادلات شبه جزيره  کره دخالت مي کند و از سوي ديگر، مدعي است که کره شمالي نبايد کمترين واکنشي نسبت به اين موضوع صورت دهد! از سوي ديگر، همگان شاهد بوده اند که مقامات آمريکايي چگونه با زياده خواهي خود مذاکرات شش جانبه هسته اي در خصوص کره شمالي را بر هم زدند. فراتر از آن، آمريکا هم در دوران اوباما و هم در دوران ترامپ بارها مانع از مذاکرات مستقيم ميان مقامات سئول و پيونگ يانگ گرديد. 
بديهي است که ادامه رفتارهاي تحريک آميز آمريکا در شرق آسيا از يک سو منجر به تشديد بحران‌هاي موجود در شبه چيزه کره خواهد شد. همچنين اعمال تهديد و تحريم عليه کره شمالي، پيونگ يانگ را به صورت خودکار و طبيعي نسبت به اعمال حمله پيش دستانه عليه آمريکا ترغيب مي کند آن هم در حالي که امروز مقامات کره شمالي قادر هستند هر نقطه اي از ايالات متحده را هدف قرار دهند .ترامپ طي ماه‌هاي گذشته، نسبت به بسياري از هشدارها در خصوص رويکرد تحريک آميز آمريکا در قبال کره شمالي توجه نکرد. در مرداد ماه امسال، روزنامه اينديپندنت به نقل از مقامات پنتاگون نوشت که کره شمالي تا سال آينده قادر است تا يک موشک بالستيک را با قابليت حمل کلاهک هسته‌اي پرتاب کند.
به گزارش ايسنا، به نقل از اينديپندنت اين ارزيابي جديد که بازه زماني را دو سال نسبت به ارزيابي قديمي کوتاه‌تر کرده است از سوي آژانس اطلاعات دفاعي اعلام شده است.روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که تاريخ جديد اعلام شده بر پايه دستاوردها و پيشرفت‌هاي جديدي که پيونگ يانگ در آزمايش موشکي بالستيک اخير خود به دست آورده است، اعلام شد که مي‌تواند احتمالا آمريکاي شمالي (آلاسکا يا هاوايي) را مورد اصابت قرار دهد.برخي منابع آگاه با اين ارزيابي محرمانه در اين‌باره به واشنگتن پست گفتند که کيم جون اون، رهبر کره شمالي ظرف چند ماه آينده قادر به در اختيار داشتن يک موشک بالستيک با قابليت حمل کلاهک هسته‌اي است.برخي مقامات اطلاعاتي آمريکا اعلام کردند که کره شمالي هنوز در توانايي ساخت کلاهک هسته‌اي که در جريان عبور در اتمسفر با صدمه‌اي مواجه نشود يکي از مشکل‌هاي اصلي پيونگ يانگ است.به گزارش ايسنا، کره شمالي در صورتي که آمريکا براي تغيير رژيم در اين کشور تلاش کند، قلب آمريکا را با موشک هسته‌اي مورد هدف قرار خواهد داد.پيونگ يانگ که در سال 2005 از معاهده منع اشاعه تسليحات هسته‌اي خارج شد،‌ در سال‌هاي 2006، 2009، 2013 و 2016 پنج آزمايش هسته‌اي را انجام داده است.با اين حال، پيش بيني پنتاگون زودتر از موعد تحقق يافته است! امروز کره شمالي قادر است ايالات متحده آمريکا و هر نقطه اي از اين کشور را هدف قرار دهد. سردرگمي ترامپ در چنين موقعيتي کاملا مشهود است. چندي پيش وي اعلام کرد:گرچه مسئله عجيبي است، اما امکان برقراري روابط دوستانه با کيم جونگ اون رهبر کره شمالي ممکن است.ترامپ که در ويتنام به سر مي برد گفت: اگر امکان دوستي با رهبر کر شمالي وجود داشته باشد، براي اين کشور و براي همه جهان خوب  خواهدبود”در نهايت اينکه ايالات متحده آمريکا تنها زبان تهديد را متوجه مي شود. تجربه آنچه ميان ايالات متحده آمريکا و کره شمالي تا کنون گذشته است، نشان دهنده همين حقيقت است.واشنگتن اساسا اهل گفتگو و روشها و راهکارهاي مسالمت آميز نبوده و اين موارد، با  ماهيت ايالات متحده آمريکا در تعارض قرار دارد.همچنين تجربه برجام( مذاکرات هسته اي آمريکا و ايران ) و بي تعهدي هر دو حزب دموکرات و جمهوري‌خواه نسبت به اين توافق، انگيزه هاي پيونگ يانگ براي انجام مذاکره با آمريکا را کمرنگ ساخته است. امروز مقامات آمريکايي با رويکرد خطرناک ، غير عقلاني و خيانتکارانه وي در نظام بين الملل، جايي را براي اعتماد ديگر بازيگران جهاني نسبت به خود باقي نگذاشته اند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9095/1/3636/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha