آرشیو
انتخاب نشریه


انزواي متيس در دولت ترامپ

بخش سياسي خارجي 
جيمز متيس وزير دفاع ايالات متحده آمريکا طي ماه‌هاي اخير به مسئول و شخصيتي منزوي در معادلات سياست خارجي، دفاعي و امنيتي ايالات متحده تبديل شده است. بسياري از تحليلگران آمريکايي معتقد بودند که متيس پس از خروج رکس تيلرسون و مک مستر از کاخ سفيدف سمت خود را ترک خواهد کرد و حتي از سوي ترامپ کنار گذاشته خواهد شد. هم اکنون متيس همچنان در وزارت دفاع ايالات متحده حضور دارد اما نقش وي در پروسه تصميم سازي و تصميم گيري کاخ سفيد به شدت کمرنگ شده است. 
در اين خصوص( نقش کمرگ متيس در دولت ترامپ) ، رسانه هاي 
غربي تحليل‌هاي متفاوتي را نوشته اند. فارين پاليسي در اين خصوص تحليل قابل تاملي را نگاشته و به سير حضور متيس در دولت ترامپ( از ابتداي سال 2017 تا کنون) اشاره کرده است. :
"ماه‌هاي اول حضور متيس در وزارت دفاع با موفقيت‌هاي چشم‌گير همراه بود. او موفق شد بودجه پنتاگون را به شکل چشم‌گيري افزايش دهد. او همچنين ترامپ را قانع کرد که برخلاف نظر اوليه‌اش نيروهاي بيشتري به افغانستان اعزام کند. براساس برخي گزارش‌ها، متيس در مقابل دستور ترامپ براي حمله به کره شمالي ايستاده بود.متيس مخالف خروج ترامپ از توافقنامه آب و هوايي پاريس و انتقال سفارت آمريکا در اسرائيل به شهر اورشليم
(بيت المقدس)  بود. با وجود اين شکست‌ها مقابل ترامپ، او به وضوح همچنان نزد ترامپ از احترام برخوردار است."
موضوع کاهش قدرت متيس در معادلات سياسي و امنيتي ايالات متحده آمريکا موضوعي نيست که به راحتي از چشم کارشناسان و تحليلگران مسائل امنيتي و سياسي در آمريکا دور بماند!مکنزي ايگلن يکي از اعضاي انديشکده امريکن اينترپرايز مي‌گويد:" در يک سال اول حضور متيس در وزارت دفاع، او به وضوح قوي‌ترين عضو کابينه بود و اين را همه اعضاي کابينه و ديگران مي‌دانستند."
متيس اوايل امسال و بعد از برکناري مک‌مستر مشاور امنيت ملي و رکس تيلرسون وزير خارجه، دو متحد نزديکش را از دست داد. بولتون و مايک پمپئو که جانشين اين دو نفر شدند، بيشتر از آن دو نفر به رئيس جمهور نزديک هستند.
لئون پنتا وزير دفاع سابق در اين‌باره مي‌گويد:" به وضوع ميبينيم که او رابطه‌اي که قبلا با ترامپ داشت را ندارد و نتيجه اين مسئله، کاهش نفوذ او روي رئيس جمهور بوده است."
فارين پاليسي در اين ميان به برخي اختلافات متيس و ترامپ اشاره کرده است. بر اين اساس، خروج آمريکا از برجام احتمالا چشمگيرترين نمونه از اختلاف‌هاي اين دو نفر بود اما نمونه‌هاي ديگري هم وجود دارد. گفته مي‌شود پنتاگون از تصميم رئيس جمهور براي لغو مانور مشترک با کره جنوبي غافلگير شد. اين تصميم بعد از مذاکره ترامپ با رهبر کره شمالي در سنگاپور اتخاذ شد. گفته مي‌شود متيس قبل از اعلام رسمي اين تصميم، از آن باخبر نبوده است.
در نهايت اينکه مشخص نيست با وجود افزايش قدت مانور 
نومحافظه کاراني مانند جان بولتون در کاخ سفيد، سرنوشت سياسي جيمز متيس چه خواهد شد اما مسلما متيس از حضور بولتون و پمپئو در کاخ سفييد چندان راضي به نظر نمي رسد! اگرچه خبري مبني بر جدال مستقيم متيس با اعضاي نومحافظه کار دولت ترامپ منتشر نشده است، اما همگان نسبت به اختلاف ديدگاه وزير دفاع آمريکا با وزير امور خارجه و مشاور امنيت ملي دولت ترامپ آگاه هستند. بديهي است که در آينده چنين اختلاف نظري شديدتر خواهد شد و شاهد ظهور و بروز بيشتر آن خواهيم بود. 
منبع:فارين پاليسي

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9301/9/36017/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha