آرشیو
انتخاب نشریه


کامران ندري در گفت‌وگو با رسالت:
شفافيت در اقتصاد، تعارض منافع را از بين مي برد

يک اقتصاددان و عضو هيئت علمي دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) گفت: شفافيت در اقتصاد تعارض منافع را از بين مي برد و امکان سوءاستفاده را در سيستم اقتصادي به حداقل ممکن مي رساند.
کامران ندري با اشاره به عدم افشاي ليست دانه درشت ها و دريافت کنندگان ارز دولتي اظهار کرد: اينکه چرا ليست دانه درشت هاي ارز منتشر نمي شود را بايد از مسئولين پرسيد، بي ترديد آنها به اين ليست دسترسي داشته و مشخص است که چه کساني ارز دولتي دريافت کرده اند.
وي ادامه داد: به احتمال زياد ملاحظاتي باعث شده اين ليست به صورت کامل و دقيق منتشر نشود، البته يک بار اين ليست را بانک مرکزي منتشر کرده و در اختيار مقامات مربوطه قرار داده  و شايد انتشار عمومي آن را صلاح ندانسته و ترجيح مي دهند آن را در اختيار مقامات قضائي قرار دهند.
اين اقتصاددان تصريح کرد: گمانه زني ها در اين زمينه زياد است، شايد در شرايط فعلي انتشار آن را لازم نمي دانند، اين را هم در نظر داشته باشيد که اطلاعات در همه کشورها طبقه بندي شده بوده و در زمان مناسب بايد افشا شود.
ندري با بيان اينکه بايد مسئولين امر شفاف توضيح بدهند به چه دليل اين ليست را عمومي نمي کنند، گفت: به هر حال در اقتصاد شفافيت هميشه 
مي تواند باعث آزاد شدن ظرفيت هاي بالقوه اقتصاد شده و به رشد و بالندگي کمک کند، ضمن اينکه هيچ کس نمي تواند اين مسئله را انکار کند.
وي يادآور شد: در يک اقتصاد مبتني بر بازار که برپايه منافع شخصي اداره 
مي شود، بايد اين را در نظر داشت که اين منافع شخصي الزاما در جهت منافع اجتماعي نيست و آن چيزي که کمک مي کند منفعت شخصي ما در راستاي منافع اجتماعي قرار گيرد، شفافيت است.
عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق (ع) عنوان کرد: اگر شفافيت در نظام متکي بر بازار وجود نداشته باشد، منفعت شخصي ممکن است در تعارض و در تضاد با منفعت جمعي و اجتماعي باشد.
وي تاکيد کرد: اين شفافيت است که مشخص مي کند، افرادي که دنبال کسب سود بوده اند، در مسير افزايش سطح رفاه جامعه حرکت کرده اند يا خير، اين ها 
منفعت شخصي را با لطمه زدن به حقوق و منافع ديگران بدست آورده اند بنابراين شفافيت هميشه در اين راستا عمل کرده است.
اين اقتصاددان عنوان کرد: شفافيت تعارض منافع را از بين مي برد و امکان سوءاستفاده را در سيستم اقتصادي به حداقل ممکن مي رساند و اهميت و ضرورت اين مسئله غيرقابل انکار است. 
ندري تاکيد کرد: اگر شفافيت را افشاي اطلاعات بدانيم، اطلاعات هميشه در همه جاي دنيا طبقه بندي شده است، به اين معنا که اطلاعات در دسترس همگان قرار نمي گيرد و بعد از مدتي که متوجه مي شوند، افشاي عمومي اطلاعات ضرري را ايجاد نمي کند، آن را فاش مي کنند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9301/4/35971/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha