آرشیو
انتخاب نشریه


ميثم موسايي در گفت‌وگو با رسالت:
بده بستان ها باعث سانسور دانه درشت هاي ارز شد

يک اقتصاددان و عضو هيئت علمي دانشگاه تهران گفت: معمولا کساني که ارز دولتي دريافت کرده و در واقع دانه درشت هستند، بده بستان داشته و از رانت بالايي بهره مند هستند. 
ميثم موسايي اظهار کرد: اگر ليست دريافت کنندگان ارز دولتي و يا دانه درشت ها به اطلاع عمومي برسد به بهبود وضعيت بازار ارز کمک کند زيرا اين مسئله بسيار تاثيرگذار بوده و شرط لازم براي مبارزه با فساد، شفافيت و اطلاع رساني است. 
وي ادامه داد: معمولا کساني که ارز دولتي دريافت کرده اند از رانت بالايي بهره مند هستند و با بعضي مسئولان عالي رتبه کشور در ارتباطند و به نوعي بده بستان دارند بنابراين براي انتشار اين ليست هم کساني که در درون دستگاه هستند مقاومت 
مي کنند و هم آنهايي که در بيرون هستند؛ فشارهايي را تحميل مي کنند تا اين اتفاق نيفتد. اگر کساني که متولي اين کار هستند، منفعتي نداشتند، تعلل نمي کردند.
وي با اشاره به تغيير رئيس کل بانک مرکزي و تاثير آن بر روي بازار ارز عنوان کرد: در دراز مدت اگر يک برنامه علمي و مدون مبتني بر نظريات اقتصاد پولي باتوجه به شرايط کشور تدوين و به موقع اجرا شده و از ابزارهاي پولي استفاده شود، تاثيرگذار است.
موسايي افزود: در کوتاه مدت هم تا اندازه زيادي نوسانات نرخ ارز کنترل شده و اين در واقع تاثير رواني مسئله بوده است البته اين نکته را هم بايد مدنظر قرار داد که نرخ ارز به همان رقم سابق برنمي گردد، اين موضوع نه ممکن است و نه مطلوب و تلاش در اين زمينه قرين با موفقيت نخواهد بود.
اين اقتصاددان با بيان اينکه راهکار تثبيت قيمت ارز، کنترل تورم داخلي است، اظهار کرد: معمولا اگر نرخ قيمت هاي داخلي افزايش پيدا کرده و شاخص 
قيمت هاي جهاني افزايش پيدا نکند، نرخ ارز در داخل کشور افزايش مي يابد.
وي تصريح کرد: از اواخر دوره احمدي نژاد که دلار 3500 تومان بود، تاکنون سطح قيمت ها سه برابر شده و به طور طبيعي نرخ ارز هم سه برابر شده است. البته مي توانستند اين مسئله را کنترل کرده تا افزايش نرخ ارز با تاخير اتفاق بيفتد و يا تعديلي صورت بگيرد تا اين شوک به اقتصاد وارد نشود.
عضو هيئت علمي دانشگاه تهران ادامه داد: مسئولان اقتصادي اين کار را نکردند و با سرکوب بازار آزاد و تزريق ارز به بازار، اين قيمت مصنوعي يعني 3500 تومان را نگه داشتند و بعد از اينکه قرار شد تحريم اتفاق بيفتد، به لحاظ رواني، زودتر از اعمال تحريم ها 
اين اتفاق افتاد. 
وي يادآور شد: همان طور که گفتم، اگر بخواهيم نرخ ارز تثبيت شود بايد تورم داخلي نسبت به شاخص هاي قيمتي در سطح جهان کنترل شود و اين مسئله به کاهش کسري بودجه، کوچک کردن دولت، 
خصوصي سازي واقعي، کوتاه کردن دست موسسات اعتباري که چندان به بانک مرکزي وابسته نيستند و در رشد نقدينگي نقش داشتند و تا اندازه زيادي به استقلال بانک مرکزي هم ارتباط پيدا مي کند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9301/4/35962/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha