آرشیو
انتخاب نشریه


بازيگراني که مجري شدند و مجرياني که بازيگر!

اجراي موفق يا غير موفق بازيگران و سلبريتي‌ها در عرصه‌هاي مختلف هنري همچون اجراي تلويزيوني يک سوي ماجراست، اما اين نکته مهم است که چرا سلبريتي‌ها در زمان کم کاري، کمرنگ شدن يا براي در آمد بيشتر راهي عرصه اجراي تلويزيون و بازيگري تئاتر مي‌شوند و چرا بايد به بهاي اجراي آنان مجريان با سابقه و بازيگران متخصص تئاتر بيکار باشند؟ به گزارش خبرگزاري ميزان، در تاريخ صدا و سيما همواره مجرياني حضور داشته اند که بعد از مدتي فعاليت بازيگري را تجربه کرده‌اند. شايد بهترين و موفق‌ترين نمونه از بازيگراني که کار خود را با مجري‌گري آغاز کرده‌اند بايد به "شهاب حسيني" اشاره کرد. فعاليت شهاب حسيني با گويندگي در راديو آغاز شد و در سال ۱۳۷۷ با اجرا در تلويزيون کارش را ادامه داد. حسيني در برنامه‌اي به نام اکسيژن در تلويزيون ظاهر شد. وي در چند برنامه ديگر هم مانند برپا برپا، رنگ صبح، و 
سايه روشن به عنوان مجري، اجراي اين برنامه‌ها را برعهده داشت. وي همچنين در برنامه راديويي دو نيمه سيب، صداي ما و گلبانگ شادي به گويندگي پرداخته‌است.
هومن حاج عبداللهي نيز يکي ديگر از مجريان راديو و تلويزيون است که بعد از مدتي وارد عرصه بازيگري شد. مهم ترين حضور وي در عرصه بازيگري را بدون شک بايد در آخرين سري از مجموعه تلويزيوني پايتخت دانست.
در اين ميان تعداد بازيگراني که پس از موفقيت در بازيگري وارد اجرا در تلويزيون شده اند بيش از مجرياني است که بازيگر شده اند. طي سه سال گذشته بازيگران سلبريتي زياد وارد عرصه اجرا شده اند که در ادامه به آنها خواهيم پرداخت؛
چهره‌هايي همچون بهنوش بختياري، اميد زندگاني، داريوش ارجمند، محمدرضا شريفي نيا، مهران غفوريان، جواد رضويان و کامبيز ديرباز نيز بعد از بازيگري تجربه اجرا در تلويزيون داشته اند. آنچه مشخص است اين بازيگران به طور معمول با فاصله هاي زياد و در سال‌هاي متفاوتي اجرا در تلويزيون را تجربه کرده اند، اما امروز حضور بازيگران سينما در عرصه اجرا کاملا روتين و دائمي شده است.
رامبد جوان اين روز‌ها همه کار مي‌کند؛ فيلمسازي، تهيه کنندگي سينما و تئاتر، بازيگري در سينما و تئاتر و حالا اجرا، از جمله فعاليت‌هاي جوان در عرصه هنر است. رامبد جوان با حضور در تلويزيون و اجراي برنامه خنداونه نخستين فردي بود که موج حضور بازيگران را در قامت مجري تلويزيوني رقم زد.
نام مهران مديري همواره با تلويزيون عجين بوده است. مديري که از همان ابتدا کارش را در تلويزيون آغاز کرد در اين مديوم موفقيت‌هاي بسياري را در عرصه بازيگري و کارگرداني تلويزيون به دست آورد و بعد کمي از تلويزيون فاصله گرفته و به بازي و کارگرداني در سينما مشغول شد. مديري دومين فردي بود که به عنوان مجري تلويزيون با برنامه دورهمي در عرصه اجراي تلويزيوني حاضر شد.
سروش صحت سومين بازيگري بود که در مقام مجري تلويزيوني ظاهر شد. وي در برنامه «کتاب باز» مجري بوده و زمان خود را به يکي از موضوعات مهم جامعه يعني کتابخواني اختصاص داد.
پژمان بازغي که طي سال‌هاي گذشته در چند تجربه موفق سينمايي حضور داشت به يکباره به سراغ اجرا آمد. وي که با فيلم "دوئل" حضور درخشاني در سينما را تجربه کرده بود، با برنامه ‌اي با محوريت کودک به نام "کودک شو" به عنوان چهارمين مجري راهي تلويزيون شد.
کامران تفتي پنجمين بازيگري بود که در قامت مجري تلويزيوني در برنامه تلويزيوني "وقتشه" حاضر شد. وي اجراي برنامه "وقتشه" را بر عهده دارد.
نام اکبر عبدي را نمي‌توان به هيچ وجه از تاريخ سينماي ايران کنار گذاشت. وي در هر برهه از تاريخ سينما و با هر موج و سليقه‌اي موفق بوده است. وي که کمي از تلويزيون فاصله گرفته بود با برنامه‌اي به نام «شبي با عبدي» در سمت مجري به اين عرصه بازگشت.
شايد تا چند ماه پيش هيچ کس فکرش را نمي ‌کرد که 
محمد رضا گلزار در تلويزيون و آن هم در قامت مجري حضور پيدا کند. گلزار همواره و از همان ابتدا بازيگر سينما بوده و به همين دليل فرصت حضور در تلويزيون را پيدا نکرد. وي به تازگي با برنامه‌اي متفاوت به نام "برنده باش" به تلويزيون آمده و به نوعي با پرداختن به اطلاعات عمومي جامعه سعي در به چالش کشيدن اطلاعات جوانان دارد.
فارغ از کيفيت خوب يا بد اجراي بازيگراني که مجري 
شده اند يا دليل حضورشان در تلويزيون؛ نکته‌ اي که به هيچ وجه نمي‌توان آن را کتمان کرد خانه نشيني مجريان قديمي تلويزيون است. 
بازيگران سينما اين روز‌ها و در زمان بيکاري و اوقات فراغت به هر رشته‌اي رجوع مي‌کنند. گاهي شاعر مي‌شوند و 
دل نوشته‌هاي فضاي مجازي خود را کتاب مي‌کنند، گاهي نمايش عکس و نقاشي برگزار مي‌کنند، برخي خواننده مي‌شوند، برخي ديگر نمايشگاه عکس مي‌گذارند.
بازيگران و سلبريتي‌ها امروز روي موج تبليغات و علاقه جمعي کاذب، امکان فعاليت را براي بسياري از هنرمندان تخصصي حرفه‌هاي مختلف گرفته اند. اين بازيگران به عنوان مثال در فصل کم کاري سينما، "بهار و تابستان" تئاتر را تسخير مي‌کنند و به محض شروع پاييز دوباره راهي سينما مي‌شوند.
در اين ميان سوال اينجاست که چرا به جاي حمايت از هنرمندان متخصص از جمله مجريان و بازيگران تئاتر و... از سلبريتي ها در عرصه هاي مختلف با روي باز استقبال مي‌‌شود؟ که شايد با همين حضور سلبريتي ها در قامت مجري تلويزيون، چندين مجري برجسته و قديمي تلويزيون خانه نشين شده اند.
اجراي موفق  يا غير موفق اين سلبريتي‌ها در عرصه‌هاي مختلف، يک سوي ماجراست، اما اين نکته مهم است که چرا اين سلبريتي‌ها در زمان کم کاري و کمرنگ شدن راهي اجرا در تلويزيون و بازيگري تئاتر مي‌شوند و چرا بايد به بهاي اجراي آنان، مجريان با سابقه و بازيگران برجسته تئاتر خانه نشين شوند؟
حال بايد ديد بعد از نابودي تئاتر دانشجويي و تجربه گرا، به دليل حضور بازيگران سينما، دلسردي نويسندگان جوان پس از انتشار آثار بي کيفيت سلبريتي‌ها توسط ناشران يا تخصيص اکثر گالري‌هاي تجسمي به اين هنرمندان همه کاره، مديران هنري کشور راهکاري براي جلوگيري از اين حرکت، روي تبليغات و فروش به آنها ارائه خواهند داد يا خير؟

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9301/6/35958/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha