آرشیو
انتخاب نشریه


شاخص‌هاي حكومت علوي را از ياد نبريم

محمود فرشيدي
در روزهاي پاياني هفته دولت، رئيس‌جمهور و وزراء ديداري با مقام معظم رهبري  داشتند و رهبر معظم انقلاب با توجه به شرايط ويژه كشور از نظر اقتصادي و شدت مشكلات معيشتي مردم، خصوصا اقشار محروم و نيازمند، محور سخنان خود را به اين موضوع اختصاص دادند و بر تمركز جلسه سران قوا بر مسائل اقتصادي، تلاش شبانه‌روزي مسئولان اقتصادي، حمايت از توليد داخلي، مديريت اقتصادي دولت و نه متصدي‌گري! برخورد با فساد و مفسد و مواردي ديگر تاكيد فرمودند و حتي بر مبناي گزارش‌هاي كارشناسانه به طور ريز و مصداقي نيز به بعضي راهكارها و اجرائيات ورود پيدا كردند. نكته قابل توجه آنكه در اين ديدار نيز مانند چند ديدار اخير، بيانات مقام معظم رهبري با توجه به شرايط ويژه كشور در جهت تقويت روحيه رئيس‌جمهور و هيئت  دولت و "خداقوت گفتن" به آنان بود تا شدت مشكلات و انتظارات مردم و نمايندگان مجلس موجب شكنندگي دولت نشود.
با توجه به آنكه امسال هفته دولت با عيد غدير تقارن يافته بود، رهبر فرزانه اين اصل اساسي را نيز به دولتمردان متذكر شدند كه: "مهم‌ترين وظيفه ما به عنوان حكومت اسلامي، معيار و شاخص قراردادن حكومت علوي است."
زيرا مردم ما با انگيزه تشكيل حكومت عدل علي (ع) در مقابل رژيم ستمگر پهلوي سينه سپر كردند و با اميد به الگو گرفتن از آن، استقامت كرده و شهيد دادند و در اين چهل سال نيز با همان اميد و آرزو، مشكلات ونابساماني‌ها را خصوصا در زمينه مسائل اقتصادي، تحمل مي‌كنند و دشمن نيز به دليل شدت گرفتن همين ضعف‌ها و خلأها در ماه‌هاي اخير، بر موضوع اقتصاد متمركز شده است و در پوشش بيان برخي واقعيات و مشكلات و بزرگنمايي برخي ديگر، براندازي نظام اسلامي را پيگيري مي‌كند.
البته در اين چهار دهه ، گاهي رفتار وعملكرد ناشايست برخي كارگزاران، موجب نگراني مردم شده و در زمينه باور و ظرفيت دولتمردان به الگو گرفتن از حكومت علوي، بذر ترديد را در دل مردم كاشته است. 
اما از طرف ديگر، خوشبختانه نمونه‌هاي درخشاني هم وجود دارد كه ثابت مي‌كند امكان الگو گرفتن دولتمردان از سيره علوي وجود دارد و بي ترديد يكي از برجسته‌ترين اين نمونه‌ها "شهيدرجايي" است كه به گواهي امام خميني (ره) منش و رفتار او از دوران كاسه و بشقاب فروختن در خيابان‌هاي تهران تا زمان تكيه زدن بر كرسي رياست‌جمهوري تفاوتي نكرد و همواره به عنوان يك بنده خداباور و سرشار از محبت به مردم، زندگي كرد. سلوك شخصي و عملكرد مديريتي شهيد رجايي در عالي‌ترين مسند اجرايي كشور ثابت كرد كه امكان الگو گرفتن از سيره علوي وجود دارد و پاسخ روشن و قاطعي است به برخي كارگزاراني كه دنيا دوستي خويش را با استدلال‌هاي معاويه‌اي توجيه مي‌كنند و به بهانه نشان دادن عظمت اسلام به دشمنان ، 
كاخ سبز معاويه را بر امارت در مسجد كوفه ترجيح مي‌دهند. از طرف ديگر نظام اسلامي افتخار دارد كه با الهام گرفتن از الگوي علوي، چنين رئيس‌جمهوري را به مردم ايران تقديم كرده است؛ رئيس‌جمهوري كه
 نه تنها بر دولتمردان آينده اتمام حجت كرده است بلكه براي دولتمردان ديگر كشورها نيز مي‌تواند سرمشق قرار گيرد.
هرچند گذشت چند دهه از شهادت رئيس‌جمهور رجائي، ميان او و جامعه و خصوصا نسل‌هاي بعدي فاصله انداخته اما همچنان كه خداوند فرموده است من در مكان نمي‌گنجم اما در قلب مومنان جاي دارم، ياد و خاطره بندگان خالص خداوند نظير شهيد رجائي نيز در دل و ضمير انسان‌ها ،
ماندگار خواهد بود. و بازخواني سيره دولتمردي و مديريتي آنان، كه قطره‌اي از درياي بيكران سيره علوي است بر هر دولتمردي واجب است. زيرا رمز  ثبات و استحكام و استمرار نظام اسلامي درتمسك به الگوي حكومت علوي است و تجمل‌گرايي‌ها و امتيازطلبي‌ها و اشرافيت‌ها و چپاول بيت المال‌هاي برخي كارگزاران نبايد موجب دلسردي مردم گردد بلكه همواره بايد پرچم مطالبه اين الگو در اهتزاز باشد تا اينگونه كارگزاران يا مجبور به ترك مسندهاي قدرت گردند يا رفتار خويش را اصلاح نمايند و تجربه سال‌هاي اخير نشان داد كه مردم بايد در ايام انتخابات شيفته وعده‌ها و سخنان فريبنده نشوند بلكه به نامزدهايي راي بدهند كه همانند رجائي در سرتاسر زندگاني‌شان ايمان، صداقت و اشتياق خدمت به مردم به روشني آشكار است.
 امروز با توجه به شدت مشكلات معيشتي مردم و كثرت مفاسد اقتصادي، دولتمردان كشور، بيش از هر زمان ديگر نيازمند بازخواني و باورمندي به سيره حكومتي امام علي (ع) هستند و بايد خود را مخاطب هشدارهاي تكان دهنده آن حضرت به عمالش بشمارند. همان فرمانرواي قدرتمندي كه در زندگي شخصي به نان جويي بسنده مي‌كرد تا زندگي فقيرانه او مايه تسلاي خاطر فقيران شود و دغدغه رسيدگي به محرومان خواب را از چشمش گرفته بود تا آنجا كه خود شبانه و مخفيانه به آنان آذوقه مي‌رسانيد و در عين حال با دقت و قاطعيت مراقب بود تا مبادا براي خويشاوندان و اطرافيانش "حاشيه امني" ايجاد شود و به قدرت و ثروتي برسند و فرماندار متخلفش را تهديد مي‌كرد كه گردن تو را خواهم زد و حتي اگر حسن و حسين هم اين كار را كرده بودند تا حق را از آنان نمي‌ستاندم، آرام نمي‌نشستم. (1) رئيس حكومت قدرتمندي كه به مردم مي‌فرمود: با من مانند سخناني كه به گردن‌كشان گفته مي‌شود، نگوييد و با مدارا و چاپلوسي با من رفتار نكنيد. (2)
و به عوامل اجرايي خويش دستور مي‌داد:
براي مردم، آغوش بگشا و گشاده رو باش (3) مبادا مدتي طولاني با مردم ديدار نداشته باشي (4) مردم را مرنجان و به آنان "دروغ" نگو(5)
و به ماموران مالياتي خود امر مي‌فرمود: با مردم با مدارا وانصاف رفتار كنيد و در مقابل خواسته‌ها وتقاضاهايشان شكيبا باشيد. (6) و به مالك اشتر خطر خواص و اطرافيان را گوشزد فرمود و تاكيد كرد بايد "خواص" تو سخن تلخ حق به تو بيشتر بگويند، تو را در گفتار و كردار كمتر بستايند داراي انديشه‌اي قوي باشند و سابقه خلاق نداشته باشند.
پي نوشت‌ها:
1- نامه 41        2- خطبه 207           3- نامه 46
4- نامه به مالك اشتر     5- نامه 26          6- نامه 51

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9300/1/35902/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha