آرشیو
انتخاب نشریه


ابراهيم رزاقي در گفت‌و‌گو با رسالت:
نگاه غلط به اقتصاد دست دلالان را باز گذاشته است

دکتر ابراهيم رزاقي، اقتصاد دان با بيان اينکه عملکرد ضعيف دولت در حمايت از توليد منجر به ايجاد خلأ هاي اقتصادي شده گفت : با جرات مي گويم که نگاه دولت همچنان به بيرون از کشور است، با اين ديدگاه که نجات بخش اقتصاد ايران تنها ورود سرمايه گذاري هاي خارجي است. چنين رويکردي در پنج سال گذشته منجر به ورود سيصد ميليارد دلار واردات کالا و خدمات به کشور شده است.اگر دولت سياست هاي حمايتي از توليد را به جاي واردات کالا و نگاه به بيگانگان در دستور کار خود قرار داده بود وسرمايه هاي کشور را خرج واردات کالاهاي مصرفي نکرده بود و به جاي آن  ماشين آلات، قطعات و مواد اوليه وارد  کرده بود, حال و روز اقتصاد کشور به اين وخامت نمي افتاد. کاش دولت از آمريکا در الگوهاي اقتصادي کپي برداري کند که چگونه 
يارانه هاي قابل توجهي به توليد کننده و کشاورز مي دهند. آيا دولت به اصول قانون اساسي درباره کمک به توليد واستفاده از همه نيروهاي تاثير گذار توجه داشته است؟ بي شک اگر دولت چنين رويه اي را در سال‌هاي گذشته دنبال کرده بود تا کنون بين پانزده تا سي ميليون شغل ايجاد مي شد.  
وي در ان باره افزود: کارخانه هاي ورشکسته ,توليد نابود شده و کارگران بيکار همه وهمه ناشي از نگاهي است که دولت  به خارج از کشور واميدي که به بيگانگان داشت. نگاه دولت وسياست هاي غلط دولت است که دست دلالان و واسطه گران را در اقتصاد کشور باز گذاشته , به جاي اينکه 
سرمايه ها به سمت صنايع کوچک و بزرگ هدايت شوند به سمت دلالي سوق داده مي شود.آيا همين آقاي ترامپي که ديوانه خوانده مي شود نشان نداده که تنها از منافع توليد کننده آمريکايي دفاع مي کند؟چرا دولت چنين رويه اي را دنبال نکرد؟
دکتر رزاقي اقتصاد دان در تعريف تفاوت سياست هاي اقتصادي دولتمردان ايران با کشورهاي توسعه يافته عنوان نمود: در اقتصاد آمريکا ديديم که در ازاي واردات کالايي که مشابه خارجي آن ساخته مي شود تعرفه هاي سنگيني در جهت حمايت از توليد کننده داخلي بسته شد چرا که دولت هدف را  حمايت از توليد کننده خود قرار داده است.معافيت هاي مالي توليد کنندگان و قرار دادن ماليات سنگين براي کساني که اقدام به زمين؛ ملک، طلا و ...براي دلالي مي کنند از جمله مواردي است که فرق سياست گذاري‌هاي ما را با ساير کشورهاي توسعه يافته نشان مي دهد.اين در حالي است که دولت در پنج سال گذشته با فروش نفت و پتروشيمي به صورت خام منجر به افزايش دامنه فقر، بيکاري, نااميدي به آينده اقتصاد کشور شده است. اين موضوع بخصوص در ميان قشر تحصيل کرده به شدت نمايان است. 
 دکتر رزاقي تاکيد آقاي روحاني بر تداوم خط ليبرالي اقتصادي آمريکا را منهدم کننده اقتصاد کشور خواند وگفت:متاسفانه سياست هاي غلط دولت منجر به سرازير شدن نقدينگي زيادي  به سمت بازارهاي کاذب شده به‌نحوي که بخش توليد از آن کاملا بي بهره است. دولت تمايلي به شناسايي 
فرارکنندگان از ماليات ندارد, انگار نمي خواهد از آنها ماليات اخذ کند! اگر دولت ماليات را مورد توجه قرار مي داد و به توليد کمک مي کرد مسلما نيازي به پول نفت نداشت ومي توانست هزينه هاي خود را تامين کند. اينکه همچنان به ثروتمندان جامعه يارانه داده ميشود ناشي از چيست؟ آيا دولت قادر به اتخاذ سياستي نيست که يارانه ثروتمندان را به توليد اختصاص دهد؟ بي شک يکايک موارد ذکر شده نيازمند حضور مديران جهاد وايثار گر است؛ مديراني که با سياست هاي دولت پراکنده شده اند! اگر آقاي روحاني همچنان بر خط اقتصادي ليبرال آمريکايي اصرار کند يقين بدانيم که منجر به انهدام اقتصاد کشور مي شود.از سوي ديگر سياست‌هاي دولت است که منجر به نااميدي مردم شده ؛ بايد به اين نکته توجه کنيم که اين مردم هستند که در برهه هاي حساس از کشور حمايت کرده اند پس اصل بايد بر حمايت و رضايت مردم قرار داده شود. 
وي در پايان با تاکيد بر الزام عمل به قانون از سوي دولتمردان گفت: تنها راهکار پيش پاي دولت و مسئولين عمل به قانون است.توجه به قانون اساسي در تامين عدالت اجتماعي؛ تامين رفاه و معيشت مردم, تامين بهداشت وبيمه و خوراک وپوشاک و مسکن..تامين آموزش افراد. اگر اصول قانون اساسي رعايت مي شد ما روزگار بهتري از آنچه درآن قرار داريم تجربه مي کرديم. هر آنچه که امروز مي کشيم از عدم توجه دولتمردان به قانون است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9300/4/35879/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha