آرشیو
انتخاب نشریه


آژانس در گزارشي جديد بر ادامه پايبندي ايران به برجام تاکيد کرد

آژانس بين المللي انرژي اتمي در گزارشي جديد بر ادامه پايبندي ايران بر تعهدات توافق هسته‌اي تاکيد کرد.
به گزارش تسنيم و بر اساس اين گزارش، اين دومين گزارش فصلي آژانس از زماني است که رئيس جمهور آمريکا اعلام کرد که کشورش از برجام خارج مي‌شود.
در قسمتي از اين گزارش آمده است :
- از تاريخ 16 ژانويه 2016 (روز اجراي برجام) آژانس اجراي تعهدات مرتبط هسته اي ايران ذيل برجام  را منطبق با رويه هاي پادماني استاندارد آژانس و به شيوه اي بي‌طرفانه و عيني راستي آزمايي و نظارت نموده است
-هيچ اورانيوم غني شده اي از طريق فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه انباشت نگرديده، و غني سازي تحقيق و توسعه ايران انجام شده با يا بدون اورانيوم و با استفاده از سانتريفيوژها در چارچوب محدوديت‌هاي تعريف شده در برجام بوده است (بندهاي 42-32).
-ايران اظهارنامه هاي مربوط به توليد و موجودي لوله هاي روتور سانتريفيوژ و بيلوز (Bellows) را به آژانس ارائه نموده و اجازه راستي آزمايي اقلام در موجودي را به آژانس داده است ( بند 1/80 ). آژانس نظارت مداوم شامل استفاده از اقدامات نظارتي و مراقبتي را انجام داده و راستي آزمايي نموده که تجهيزات اعلام شده براي توليد لوله هاي روتور و بيلوزها براي توليد سانتريفيوژ فقط براي فعاليت‌هاي مشخص شده در برجام استفاده شده اند
( بند 2/80 ). ايران هيچ‌گونه سانتريفيوژ IR-1 را براي جايگزيني با آنهايي که خراب شده و يا از کار افتاده اند توليد نکرده است.( بند 62)
-. همه لوله هاي روتور اعلام شده، بيلوزها و مجموعه هاي روتور شامل لوله روتورها و بيلوزهايي که از روز اجرا توليد شده اند تحت نظارت مداوم آژانس قرار داشته اند. (بند 70) ايران با استفاده از فيبر کربن لوله هاي روتور توليد کرده که توسط آژانس نمونه برداري و آزمايش شده و تمامي آنها تحت اقدامات نظارتي و مراقبتي آژانس بوده است. 
-ايران کماکان به آژانس اجازه داده تا از نظاره گرها و مهر و موم‌هاي الکترونيکي آنلاين در زمينه غني سازي استفاده نمايد تا بدينوسيله وضعيت آنها در اماکن هسته اي به بازرسان آژانس مخابره و جمع آوري خودکار ثبت سوابق اندازه گيري توسط ادوات اندازه گيري نصب شده آژانس تسهيل گردد (بند 67.1). ايران بنا به درخواست آژانس نسبت به صدور رواديد درازمدت براي بازرسان  منصوب آژانس اقدام نموده و براي آژانس در اماکن هسته اي، محل کار مناسب فراهم نموده و استفاده از محل کار در مکان هاي نزديک سايتهاي هسته اي در ايران را تسهيل نموده است (بند 67.2).
- ايران کماکان به آژانس اجازه داده - تا از طريق اقدامات مورد توافق با ايران، از جمله از طريق اقدامات مراقبتي و نظارتي - بر تمامي کنسانتره سنگ اورانيوم (UOC) توليد شده در ايران يا کسب شده از ديگر منابع و منتقل شده به تاسيسات تبديل اورانيوم (UCF) در اصفهان (بند 68)، نظارت نمايد. همچنين، ايران تمامي اطلاعات ضروري براي قادر نمودن آژانس جهت راستي آزمايي توليد کنسانتره سنگ اورانيوم (UOC) و موجودي انبار UOC توليد شده در ايران يا کسب شده از هر منبع ديگري را ارائه نموده است (بند 69).
-ايران اجراي موقت پروتکل الحاقي موافقتنامه پادمان‌ها بر اساس 
ماده 17 (b) پروتکل الحاقي، تا زمان لازم الاجرا شدن آن را ادامه مي دهد. آژانس به ارزيابي اظهارنامه هاي ايران ذيل پروتکل الحاقي ادامه داده است و تحت پروتکل الحاقي دسترسي هاي تکميلي به همه سايت‌ها و اماکن مورد نياز براي بازديد در ايران داشته است. همکاري بموقع و فعالانه از سوي ايران در ارائه چنين دسترسي، اجراي پروتکل الحاقي را تسهيل و اعتماد را افزايش مي‌دهد.
- همان‌گونه که قبلاً گزارش شد، در ژانويه 2018، آژانس از ايران درخواست نمود تا بر اساس پروتکل الحاقي روشن سازي و توضيحات بيشتري در خصوص طر‌ح‌هايش در مورد توسعه چرخه سوخت هسته اي، شامل فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه براي پيشران هسته اي دريايي ارائه نمايد.[27] طي نامه مورخ 28 آوريل 2018، ايران به آژانس اطلاع داد 
« طي پنج سال اول، هيچ نوع تاسيساتي دخيل نخواهد بود و موتورها / رآکتورهاي با سوخت هسته اي براي اهداف غير نظامي (Civilian) مورد استفاده قرار خواهد گرفت» و اطلاعات بيشتر در قالب نسخه روزآمد شده بعدي اظهارنامه هاي سال 2017 (پروتکل الحاقي) به آژانس ارائه مي‌گردد. در ماه مه 2018، ايران اين اطلاعات را طي اظهارنامه‌هاي روزآمد شده سال 2017 به آژانس ارائه نمود.
- راستي آزمايي و نظارت آژانس بر ساير تعهدات مرتبط هسته اي ايران ذيل برجام، شامل تعهداتي که در بخش هاي D، E، S و T ضميمه يک برجام تصريح شده، ادامه دارد.
-طي مقطع زماني اين گزارش، آژانس در جلسات گروه کاري خريد کميسيون مشترک شرکت نکرده است. (برجام، ضميمه چهار - 
کميسيون مشترک، بند 6.4.6).

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9300/9/35874/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha