آرشیو
انتخاب نشریه


حميد رضا آذرنگ، بازيگر تنگه ابوقريب:
ماندگاري بزرگ ترين موفقيت براي هر بازيگر است

حميد رضا آذرنگ (زاده ۱۳۵۱ تهران) نمايشنامه‌ نويس، کارگردان، و بازيگر تئاتر و سينماست. آذرنگ جايزه بازيگري جشن خانه سينما را براي بازي در فيلم ملکه به دست آورده و تا کنون برنده پنج جايزه از جشنواره تئاتر فجر در زمينه‌هاي متعددي چون نويسندگي و بازيگري شده‌ است از جمله براي «دو ليتر در دو ليتر صلح» و «خنکاي ختم خاطره». او همچنين دريافت ‌کننده 
و نامزد دريافت جايزه‌هاي ديگري در ساير جشنواره‌هاي داخلي و خارجي تئاتري و سينمايي نيز بوده‌است. آذرنگ عضو هيئت مديره انجمن بازيگران خانه تئاتر است. وي دانش‌آموخته کارشناسي در رشته روانشناسي باليني از دانشگاه آزاد در سال ۱۳۷۶ است.
بازيگر فيلم "تنگه ابوقريب" موفقيت هر بازيگر را فراتر از معروفيت و سلبريتي شدن دانست و تصريح کرد: ديده شدن و معروفيت و سلبريتي بودن اتفاق ويژه اي در سينما نيست. معروفيت همان گونه که زود به دست مي آيد خيلي سريع هم از دست مي رود.
به گزارش خبرگزاري ميزان، حميدرضا آذرنگ بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون درباره ايده آل خود در بازيگري گفت: براي من ايده آلي وجود ندارد و اين طور نيست که بگويم سعي مي کنم تا به سطحي مورد نظر برسم. هميشه سعي مي کنم در تکاپو و حرکت باشم تا بتوانم خود را به روز کرده و نوع بازي خود را ارتقا دهم.
حميدرضا آذرنگ درخصوص اشتياق و شور هميشگي خود براي ايفاي نقش گفت: من هيچ وقت به ايده آل خود در بازيگري نمي رسم و به همين خاطر هيچ وقت دست از تلاش بر نخواهم داشت. اسم اين توقع خود از بازيگري را ترس شريف مي دانم و همواره اين ترس را در وجود خود احساس مي‌کنم.
وي در همين راستا افزود: شروع هر اثر و بازي در هر فيلمي در وجود من شروع يک زلزله است. هر بار به خودم مي گويم پا در عرصه اي سخت گذاشته ام و هر بار فکر مي کنم که در اين وادي تازه واردم.
وي ادامه داد: بازيگري پا گذاشتن در سفري سخت و خطرناک است که هر بار با ايفاي نقش جديد از ابتدا آغاز مي شود. اين راه هيچ پاياني ندارد و هر چه برويم انتهايي نخواهد داشت. پس براي اينکه در راه پس زده نشويم بايد هيچ گاه از خود راضي نشده و توقف نکنيم.
وي درباره راهکار ايفاي نقش هاي جديد توسط يک بازيگر تاکيد کرد: وقتي همه داستان ها، شخصيت ها و عملکردها در بسياري از آثار آمده اند پس ما نمي توانيم توقع داستان چندان تازه اي داشته باشيم. سعي من به شخصه در اين است تا آن داستان تکراري را به شيوه اي تازه روايت کنم.
وي موفقيت هر بازيگر را فراتر از معروفيت و سلبريتي شدن دانست و تصريح کرد: ديده شدن و معروفيت و سلبريتي بودن اتفاق ويژه اي در سينما نيست. معروفيت همان گونه که زود به دست مي آيد خيلي سريع هم از دست مي رود و ما بايد به راهي براي ماندگار شدن در سينما فکر کنيم. ماندگاري بزرگترين موفقيت براي هر بازيگري است.
وي معروف شدن را دليلي بر موفقيت يک بازيگر ندانست و ادامه داد: ديده شدن و معروفيت اتفاق ويژه اي در سينما نيست. اصولاً رسم هنر ماندگاري است زيرا اين نوع ديده شدن به نوعي اتفاقي هيجاني است که به سرعت فراموش مي شود. اين اتفاقات هيجاني در جامعه ما به شدت ديده مي شود، اين هيجان در قضاوت هايمان هم کاملاً تاثير گذار است.
بازيگر فيلم "تنگه ابوقريب" در همين راستا با اشاره به حاشيه هاي 
متداول در عرصه بازيگري اضافه کرد: در اين روزها بايد اين را بدانيم که بازيگر خوب بازيگر بي حاشيه است و 
مردم بازيگري را دوست دارند و به ادامه آن کمک مي کنند که بي حاشيه باشد.
وي دوري از حاشيه را عاملي مهم در روند کاري يک بازيگر دانست و افزود: آنچه مسلم است اينکه تاريخ سينما ثابت کرده آنهايي که بدون حاشيه در سينما کار خودشان را کرده اند بعدها در يادها خواهند ماند.
آذرنگ در باره بهترين نقشي که تا به حال ايفا کرده خاطرنشان کرد: هر نقشي که تا به حال براي بازي انتخاب کرده ام بدون شک داراي معيارها و شرايطي بوده که مرا به انتخاب مجاب کرده است. براي من بازيگري مثل حل معادلات رياضي است. بازيگري يک طرفه نيست و بخش ديگر آن آدم هاي روبه روي ما از جمله عوامل و ساير بازيگران هستند. بازيگري اتفاق سخت و پيچيده اي است و متاسفانه در کشور ما به شدت راحت با آن برخورد مي شود.
اين کارگردان تئاتر درخصوص بازي خود در فيلمي با موضوع دفاع مقدس افزود: حضور من در اين فيلم از نگاه اول به خاطر فيلمنامه و بعد از آن ساختار و گروه حرفه اي بود که در کنار يکديگر به توليد اثري همچون تنگه ابوقريب منجر شد. تاثيراتي که جنگ در جهان داشته همواره موحش و دردناک بوده و خواهد بود. امروز در جهان همچنان جنگ قربانيان فراواني را مي گيرد و از نظر من مسئولين فرهنگي ما بايد در نشان دادن تصويري درست از زمان دفاع مقدس بيش از پيش کوشا باشند.
آذرنگ درباره ديده نشدن خود در سالهاي حضورش در جشنواره فيلم فجر خاطرنشان کرد: بحث جشنواره و قضاوت در جشنواره ها 
۹۹ درصد سليقه است. من تجربه داوري در جشنواره هاي تئاتر را داشته ام. به طور قاطع مي گويم اگر چهار داور جايشان عوض شود شک نکنيد که تمامي برگزيدگان عوض خواهند شد و اين نشان مي دهد که انتخاب‌ها تا چه حد سليقه اي است.
وي درباره تکراري بودن برخي آثار و لزوم دوري از اين تکرار، تاکيد کرد: بازيگري عمق و ارتفاع مشخصي ندارد. همه داستان‌ها و شخصيت‌ها در تاريخ سينما آمده است. تفاوت داستان هايي که ما مي گوييم در نگاه و فرهنگمان است. آدم به هر جايي که برسد قطعاً پا جاي پاي بزرگي گذاشته است و اين را نبايد فراموش کند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9300/6/35848/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha