آرشیو
انتخاب نشریه


کابينه جنگي دولت ايران کجاست؟

کميل خجسته
۱. ابداع اصطلاح کابينه جنگي(war cabinet) در ادبيات حکمراني به دوران جنگ سخت برمي‌گردد‌‌. در اين حالت رئيس دولت، اعضا را از ميان اعضاي کابينه خود که به جنگ مرتبط هستند، فرماندهان ارشد نظامي و همچنين از منتقدين صاحب منصب خود -مثلا نمايندگان مجلس- انتخاب مي‌کرد تا هم بتواند با ايجاد هماهنگي ميان دستگاهي در کوتاه‌ترين زمان ممکن فاصله زماني تصميم تا اقدام را به حداقل برساند و هم بتواند مهم‌ترين مسئله ملي را با همبستگي ملي حل کند.
چرچيل در انگلستان در دوران جنگ جهاني اين کابينه را شکل داد. بعد از 
11 سپتامبر هم بوش کابينه جنگي تشکيل داد.
۲. در عصر جديد تشکيل کابينه جنگي ديگر مخصوص جنگ سخت نيست. انگلستان براي پروژه برگزيت و خروج از اتحاديه اروپا کابينه جنگي برگزيت(war cabinet berexit) را تشکيل داد.
آمريکايي ها که در سند راهبرد امنيت ملي 2015 تحريم را ابزار اصلي اعمال قدرت خود اعلام کرده اند و به ايران اعلام جنگ اقتصادي کرده اند هم حدود 10 روز است که با هدف رسيدن به اهدافشان در اين کارزار اقتصادي يک گروه اقدام عليه ايران درست کرده اند.
۳. امريکايي‌ها که براي کارشناسان حوزه تحريم ايران بنا به گفته کتاب "جنگ خزانه داري" از اصطلاح چريک‌هاي کت و شلواري استفاده مي‌کنند براي رسيدن به اهداف‌شان اين روزها همه گونه تهاجم اقتصادي عليه ايران را طراحي مي‌کنند و حتي يک نوع کابينه داخلي جنگ اقتصادي درست کرده اند.
به اين شرايط مشکلات اقتصادي که ايران از درون با آن درگير است را هم بايد اضافه کرد.
حالا در چنين شرايطي چيزي که مردم مي‌بينند اين‌است که سر شفافيت ارزي وزيري يک حرف ميزند، وزيري ديگر عليه اش توئيت مي‌کند و 
رئيس توئيت را لايک ميکند. بليط هواپيما آن هم در ماه پر حجم سفرهاي مردم گران مي‌شود، وزير راه در دفاع از گراني آن مصاحبه کند و دو روز بعد رئيس شبانه دستور کاهش قيمتش را مي‌دهد آن هم بعد از آنکه روزنامه ها يعني کندترين رسانه عصر شبکه- اطلاعات به آن مي‌پردازند و بماند ماجراهاي ارز و سکه و... اين ناهماهنگي‌هايي که به چشم مي آيد آن هم در اين سطح وزارتي در شأن کابينه اي نيست که در يک جنگ اقتصادي قرار دارد. اين کارزار تقابل اقتصادي حداقل چهار جبهه دارد: چريک‌هاي کت و شلواري، معضل بيکاري، مشکل معيشتي، مسئله رکود، لازم است ارکان ايراني مرتبط با اين جنگ اقتصادي، منسجم و مدبر در سريع‌ترين زمان دست به اقدامات لازم بزنند. اينجا اين سه سوال از شوراي هماهنگي اقتصادي قابل پرسش است: کابينه جنگي دولت ايران کجاست؟ چه مي‌کند؟ نقشه عملياتي اقتصادي که بر ديوار اين کابينه خورده چيست؟

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9299/1/35391/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha