آرشیو
انتخاب نشریه


نمایندگان ملت در واكنش به پاسخ هاي روحاني مطرح کردند:
قانع نشديم

نمايندگان مجلس از پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور درباره «بيکاري»، «ارز»، «رکود» و «قاچاق» قانع نشدند و بدين ترتيب اين سوالات براي بررسي به قوه قضائيه ارسال مي‌شوند. 
به گزارش فارس، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در نشست علني  ديروز پارلمان طرح سوال از رئيس‌جمهور را مورد بحث و بررسي قرار دادند.
علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي پس از پايان توضيحات طراحان سوال از رئيس‌جمهور و همچنين پاسخ‌هاي حسن روحاني، از طراحان سوال پرسيد که آيا از پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور قانع شدند يا نه که طراحان اعلام کردند قانع نشدند و خواستار رأي‌گيري از صحن علني مجلس شدند.
بدين ترتيب رئيس مجلس نيز طبق آيين‌نامه داخلي پارلمان، تک‌تک سوالات را به صورت جداگانه به رأي وکلاي ملت گذاشت که نتايج اين رأي‌گيري‌ها به شرح ذيل است:
سوال اول: چرا دولت جنابعالي در کنترل قاچاق که يکي از مهم ترين عوامل فلج توليد ملي است، موفق نبوده است؟
وکلاي ملت با 123 رأي موافق، 138 رأي مخالف و 6 رأي ممتنع از مجموع 271 نماينده حاضر در صحن علني، پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور به اين سوال را قانع‌کننده ندانستند.
سوال دوم: علت استمرار تحريم‌هاي بانکي با گذشت بيش از دو سال وعلي رغم اجراي همه تعهدات برجامي ايران چيست؟
وکلاي ملت با 137 رأي موافق، 130 رأي مخالف و 3 رأي ممتنع از مجموع 271 نماينده حاضر در صحن علني، پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور به اين سوال را قانع‌کننده دانستند.
سوال سوم: چرا دولت تدبير و اميد نسبت به کاهش بيکاري مفرط اقدام شايسته‌اي ندارد؟
وکلاي ملت با 74 رأي موافق، 190 رأي مخالف و 8 رأي ممتنع از مجموع 272 نماينده حاضر در صحن علني، پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور به اين سوال را قانع‌کننده ندانستند.
سوال چهارم: علت رکود اقتصادي شديد چندين ساله، در دولت جنابعالي، علي‌رغم وعده‌ها و اعلام‌هاي عبور از رکود چيست؟
وکلاي ملت با 116 رأي موافق، 150 رأي مخالف و 6 رأي ممتنع از مجموع 272 نماينده حاضر در صحن علني، پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور به اين سوال را قانع‌کننده ندانستند.
سوال پنجم: علت افزايش شتابان ارزهاي خارجي و کاهش شديد ارزش پول ملي چيست؟
وکلاي ملت با 68 رأي موافق، 196 رأي مخالف و 8 رأي ممتنع از مجموع 272 نماينده حاضر در صحن علني، پاسخ‌هاي رئيس‌جمهور به اين سوال را قانع‌کننده ندانستند.
همين خبر حاكي است نمايندگان پرسش كننده ديدگاه هاي 
خود را مطرح كردند :
***
دهقان :چرا دولت ليست دريافت كنندگان ارز را منتشر نمي كند
دهقان گفت: « آقاي رئيس جمهور همه مردم، مقامات و نمايندگان از شما و دولت مي‌خواهند که فهرست دريافت کنندگان ارز ۴۰۰۰ توماني را مشخص کنيد، چون کساني بودند که ارز ۴۲۰۰ توماني را گرفته و کالاهايي با قيمت ارز ۱۰ هزار توماني به فروش رساندند. شما هم تاکيد داشتيد که بايد اين کار انجام شود، اما شما رئيس جمهور هستيد چه کس ديگري بايد اين کار را انجام دهد؟ برخي از دولتمردان از چه چيزي مي‌ترسند؟»
وي با بيان اينکه زماني که مردم تحت فشار تورم و گراني بودند ارز دولتي براي سفرهاي غيرضروري اختصاص يافت و باعث شد افرادي رايگان به آنتاليا، مالزي و کشورهاي ديگر بروند، خاطرنشان کرد: چرا کاري کرديد اين افراد مديريت کشور را به تمسخر گيرند، آيا تشخيص قطع شدن ارز مسافرتي آنقدر سخت بود که دولت شما 
چهار ماه طول کشيد که آن را قطع کند. «ارز ناشي از صادرات کالا توسط شرکت‌هاي شبه‌دولتي و خصولتي ۱۰ ميليارد دلار است، اما کمتر از دو ميليارد دلار آن در بازار توزيع شد. اين شرکت‌ها زيرنظر پنج وزارتخانه نفت، صنعت، دفاع، رفاه و اقتصاد هستند. در اين شرايط وزارتخانه‌ها يا ارز را احتکار کرده يا خلاف قانون اقداماتي را انجام داده است. بايد اين وضعيت مشخص شود.»
وي در همين زمينه گفت: بعد از اين همه خسارت، وزير نفت مامور شد با شرکت‌هاي شبه‌دولتي و خصولتي که ارز نمي‌فروشند، برخورد کنند، چرا اين کار چهار پنج ماه پيش انجام نشد. اگر شما توان نداشتيد چرا بازار را تحريک کرديد و مردم را به سوي خريد سکه سوق داديد؟ اين باعث شد بيش از ۶۱ تن سکه به تعداد محدودي به فروش رسيده و هزاران ميليارد تومان به جيب دلالان رود. بعد از آن اگر ذخائر کافي بود، چرا فروش سکه را مجددا گرفتيد که به ۴۰۰۰ ميليون تومان برسد.
دهقان با بيان اينکه يک فرد با پنج کلاس درس، حساب اموال خود را دارد، چرا دولت با اين همه ژنرال، مدير و کارشناس حتي مسائل بديهي را هم تشخيص نداد، اظهار داشت: اين اشکالات و بي‌تدبيري‌ها باعث شد ارزش پول ملي تا يک چهارم کاهش پيدا کند که نتيجه آن خالي شدن جيب و سفره مردم است. اين خسارات را چگونه مي‌خواهيد جبران کنيد؟
***
نقوي حسيني: اينقدر مرعوب تحريم نباشيم
 سيدحسين نقوي‌حسيني نماينده مردم ورامين اظهار داشت: همه ما مي‌دانيم که مشکل اساسي کشور بيکاري و عدم اشتغال است.
وي افزود: آقاي روحاني! خانواده‌اي را در نظر بگيريد که دو تا سه فرزند با مدرک عالي حتي دکترا با سن 20 و 40 سال به دليل عدم اشتغال مجرد هستند.  
نقوي‌حسيني با اشاره به وجود 5 ميليون بيکار در کشور عنوان کرد:‌آقاي رئيس‌جمهور، شما مجري قانون اساسي هستيد.اصل 34 قانون از شما خواسته اشتغال مناسب، تامين اجتماعي و دستمزد مکفي براي ملت فراهم کنيد.
وي همچنين خطاب به حسن روحاني گفت: به نمايندگان ملت بگوييد شوراي عالي اشتغال در طول 5 سال مديريت شما چه کرده است و بانک اطلاعات اشتغال سرانجامش چه شد و سرانجام طرح کارورزي شما چه شد؟
نماينده مردم ورامين در مجلس بر همين اساس اضافه کرد: ما به دشمنان‌مان اعلام مي‌کنيم آمريکا را له و تحريم ها را نابود مي‌کنيم. آقاي رئيس‌جمهور پشت سر شما هستيم و آناني که ادعا دارند مي‌توانند بين مسئولان و قواي کشور اختلاف ايجاد کنند کور خوانده‌اند.
وي همچنين خاطرنشان کرد: آقاي رئيس‌جمهور پشت رهبري باشيد ما هم همه از شما حمايت مي‌کنيم. بايد به ظرفيت‌هاي دروني کشور توجه کنيم.
وي در بخش ديگري از سخنانش عنوان کرد: مشکل اشتغال امروز مصيبت کشور است. اين قدر روي بودجه براي اشتغال مانور ندهيم.
نقوي‌حسيني با اشاره به اينکه 300 نوع شغل در حوزه صنعت نهفته است، گفت: بنا بر گفته خودتان بيش از 5 هزار مرکز توليدي و خدماتي تعطيل شده‌اند. آقاي رئيس‌جمهور! کمک کنيد اينها حل شود.
***
فولادگر: با وجود امکان توليد شاهد واردات رسمي برخي ماشين‌آلات از خارج هستيم
 حميدرضا فولادگر ، گفت: اينجانب در آغاز کار دولت يازدهم از کليات برنامه اقتصادي شما آقاي رئيس‌جمهور و وزير پيشنهادي‌تان در وزارت امور اقتصادي و دارايي دفاع کردم لکن اولين سوال اينجاست که چرا به همان برنامه و برنامه‌هاي اقتصادي دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم پايبند نبوديد و شرايط کشور امروز به سمت و سويي رفته است که هم معيشت مردم در تنگنا قرار گرفته و اين روزها مردم سخت‌ترين شرايط اقتصادي را تحمل مي‌کنند . 
فولادگر خاطرنشان کرد: آقاي رئيس‌جمهور شما در آغاز کار دولت يازدهم هم در تبليغات انتخاباتي و مصاحبه‌هاي مطبوعاتي و هم در ارائه برنامه‌هاي دولت در هنگام معرفي هيات‌ وزيران بر اجراي قانون بهبود مستمر محيط کسب و کار که در دولت دهم اجرا نشده بود تاکيد کرديد گزارش‌هاي مجلس نهم و دهم نشان مي‌دهد که هنوز بيش از نيمي از احکام اين قانون اجرا نشده است. 
نماينده مردم اصفهان در مجلس اضافه کرد: در ماده 2 و 3 قانون بهبود فضاي کسب و کار بر حضور تشکل‌هاي اقتصادي، توليدي و کارگري و کارفرمايي در کميسيون‌هاي دولت و در تصميم‌گيري‌ها تاکيد دارد. ماده 7 بر تشکيل پنجره واحد مواد 9 و 10 آن بر استفاده از توان ديپلماسي در اقتصاد و ماده 24 دولت و دستگاه‌هاي اجرايي را مکلف کرده به منظور شفاف‌سازي سياست‌ها و برنامه‌هاي اقتصادي و ايجاد ثبات و امنيت سرمايه‌گذاري هرگونه تغيير سياست‌ها مقررات و رويه‌هاي اقتصادي را در زمان مقتضي قبل از اجرا از طريق رسانه‌هاي گروهي به اطلاع برسانند و هيات وزيران زمان موضوع اين را با مشورت شوراي گفت‌وگوتعيين و اعلام کند. آيا در تصميمات اخير ارزي و بخشنامه‌هاي مکرر اين موارد را رعايت کرديد؟ شما که به بي‌ثباتي برخي تصميم‌گيري‌هاي دولت قبلي به درستي ايراد داشتيد چرا خود به اين روش مبتلا شديد؟ 
***
فرهنگي: تورم نقطه به نقطه ماهانه خبر از تورم ۶۰ درصدي در سال جاري را مي‌دهد
محمد حسين فرهنگي نماينده مردم تبريز اظهارداشت: آقاي رئيس جمهور! شما در ابتداي آغاز دولت تصوير موفقي از دوره‌هاي مديريتي آتي خود در اقتصاد ترسيم کرديد اما رکود از مسائلي نيست که در ماه‌هاي اخير رخ نموده باشد. حال که در طول دوره شما رکود در اقتصاد کشور حاکم بود و فقدان مديريت کارآمد باعث استمرار آن شد.
فرهنگي ادامه داد: اين رکود سنگين و بي‌سابقه در شرايطي است که در طول اين سال‌ها مدام بودجه جاري کشور افزايش پيدا کرده است، چرا دولت در مهار و هدايت نقدينگي موفق نبوده است؟، افزايش حجم نقدينگي ۲.۳ درصد کشور نسبت به سال گذشته عبور از مرز ۱۶۰۰ تريليارد تومان براي اولين بار موجب التهاب در بازار از جمله بازارهاي ارز، مسکن و طلا شد.
وي اضافه کرد: براساس گزارش‌هاي رسمي، در حال حاضر نقدينگي بيش از جي‌پي‌جي شده است در حالي که گفته بوديد سياست‌هاي مالي خود را به گونه‌اي تنظيم کرده‌ايد که نقدينگي رشد نکند، تورم اعلام شده بانک مرکزي در مردادماه ۹/۷ درصد بوده است در حالي که واقعيت‌هاي ملموس و مردم آن را تائيد نمي‌کنند، تورم نقطه به نقطه ماهانه نويد تورم ۶۰ درصدي در سال جاري را مي‌دهد که بالاترين ميزان تورم در تاريخ معاصر کشور است، افزايش نقدينگي و فشار تو امان عرضه و تقاضا، رکود تورمي را شکل مي‌دهد.
***
کرم‌پور: چگونه صدها کانتينر کالا به کشور قاچاق مي‌شود و کسي آن را نمي‌بيند
 کوروش کرم‌پور حقيقي، نماينده مردم فيروزآباد در مجلس اظهار داشت:‌آقاي رئيس‌جمهور، مگر رهبر معظم انقلاب نفرمودند اگر کالايي به صورت قاچاق وارد کشور شد در انظار عمومي به آتش کشيده شود. همه ما شنيديم ايشان فرمودند مراد من از قاچاق فلان کوله‌بر ضعيف نيست. قاچاق‌هاي سازمان يافته بزرگ را مي‌گويم.
کرم‌پور خاطرنشان کرد: عدم توانايي دولت در مهار قاچاق کالا و ارز چيست. موانع و مشکلات پيش روي شما در جلوگيري از قاچاق کالا و ارز چيست؟ آقاي رئيس‌جمهور! خطر جدي است و لازم است با جديت تمام  با آن مبارزه شود. لطفا نفرماييد نمي‌شود و نمي‌گذارند.
نماينده مردم فيروزآباد در مجلس شوراي اسلامي در پايان گفت: چگونه صدها کانتينر کالا قاچاق مي‌شود و کسي آنها را نمي‌بيند. آقاي رئيس‌جمهور ، مگر نه اينکه معضل بزرگ کشور ما، بيکاري است. آيا مبارزه جدي با قاچاقچيان عمده خدمت بزرگ در جهت ايجاد اشتغال جوانان نيست؟
***
ذوالنور: مشكل كشور سوء مديريت، مشورت نكردن و خودشيفتگي است
ذوالنور  يكي از پرسش كنندگان يادآور شد: درخصوص مسائل ارزي بايد بگويم شما مي‌گوييد ما ساعت 9 نمي‌دانيم قيمت ارز در ساعت 11 چه مي‌شود کليپ‌هاي آن هم موجود است مشکل کجاست؟ مشکل سوء مديريت و مشورت نکردن با کارشناسان و استفاده نکردن از ابزارهاي علمي است، مشکل خودشيفتگي است. 
ذوالنور عنوان کرد: هميشه کاسه و کوزه‌ها بايد سر مردم خرد شود؟ قيمت ارز اگر بالا برود گناه آن گردن مردم است؟ چه اتفاقي افتاده که بازار ما به هم مي‌ريزد. فقط تهديد تحريم‌ها بوده، هنوز که نفت تحريم نشده و صدور نفت ما که قطع نشده است اين فضا را چه کسي درست کرد؟ 
وي در بخش پاياني سخنانش گفت: آقاي رئيس‌جمهور! فضا اين‌گونه درست شد که يک کاخ آرزو به نام برجام ساختيد که ته آن به رابطه با آمريکا منتهي شود وقتي با يک لگد ترامپ اين کاخ خراب شد و بيرون رفت شما گزينه بعدي نداشتيد،‌اقتصاد مقاومتي جدي گرفته نشد و تکيه بر توانمندي داخلي جدي گرفته نشد ارتباط با همسايگان فراموش شد و با ترس از اينکه غربي‌ها قهر نکنند! آقاي رئيس‌جمهور! بارها فرموديد اگر آمريکايي‌ها خارج شوند ما براي گزينه‌هاي مختلف سناريو داريم ما دو گزينه بيشتر نداشتيم يا آقاي ترامپ مي‌ماند که نياز به سناريو نبود يا آقاي ترامپ مي‌رفت که بايد بگوييد سناريوي شما با رفتن ترامپ چه بود؟
به گزارش خبرگزاري ها، رئيس جمهور در پاسخ به سوالات نمايندگان گفت: سوالات شما سوالات همه ملت ايران است. 
رئيس جمهور گفت: نه ترس از آينده داريم و نه از آمريکا و مشکلات وحشت داريم بلکه به سلامت از مشکلات عبور خواهيم کرد.  رئيس جمهور گفت: امروز را براي دموکراسي و مردم سالاري کشور مبارک مي‌دانم.
وي افزود: بايد به ملت بزرگ ايران عرض کنيم که نمي‌گذاريم توطئه‌هاي آمريکا پيروز شود، ملت مطمئن باشيد! نمي‌گذاريم يک مشت ضد ايراني که امروز در کاخ سفيد دور هم جمع شده‌اند عليه ما توطئه کنند.
روحاني گفت: نه ترس از آينده داريم و نه از آمريکا و مشکلات وحشت داريم بلکه به سلامت از اين مسائل عبور خواهيم کرد.
رئيس جمهور در مورد اولين سوال نمايندگان در زمينه قاچاق کالا و ارز گفت: 600 ميليارد تومان براي تشکيل سامانه‌هاي لازم براي مبارزه با قاچاق و اتصال اين سامانه‌هاي به يکديگر اختصاص داديم.
رئيس جمهور بيان کرد: سؤال بايد اين باشد که چطور دولت به کمک مجلس و قوه قضائيه و نيروهاي مسلح به خوبي رقم 25 ميليارد را به 12 رساند و اکنون برنامه دولت براي به صفر رساندن اين 12 ميليارد چيست؟ اگر سؤال اين بود با ذوق بيشتري برنامه‌ آينده را بيان مي‌کردم.
وي ادامه داد: سؤال بعدي اين است که چرا با وجود اجراي برجام تحريم‌هاي بانکي همچنان باقي مانده است؟ سؤال من اين است برجام براي چه بود؟ برجام براي اين بود که به دنيا بگوييم فعاليت صلح‌آميز و هسته‌اي که آنها به دروغ آن را غيرصلح‌آميز خوانده‌اند و بر مبناي همين دروغ و اتهام ناروا قطعنامه‌هاي فراواني را عليه ما تصويب کرده‌اند و به دنيا اينچنين رسانده‌اند که برنامه‌هاي هسته‌اي ايران خطري براي صلح جهاني است و لذا ما را به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد برده‌اند؛ برنامه‌ هسته‌اي ايران صلح‌آميز است و هيچ صلح و امنيتي را هم تهديد نمي‌کند.روحاني  تاکيد کرد: شوراي امنيت سازمان ملل بجاي تحريم بايد کشورهاي جهان را براي کمک به ايران تشويق کند.رئيس جمهور اضافه کرد: اگر دولت يازدهم و دوازدهم مثل دولت دهم در اشتغال کار مي‌کرد ؛امروز رقم بيکاري  بجاي 12 درصد، 22 درصد بود. اين هنر دولت يازدهم و دوازدهم است و مجلس شوراي اسلامي و قواي ديگر نيز در اين امر تاثير بسزايي داشتند.
رئيس جمهور با اشاره به اينکه سوال آخر در خصوص ارز بود؛ گفت: به چه دليل ارز شرايطش اين چنين شد، آيا عامل اقتصادي بود يا عامل سياسي بود؟ عامل رواني سبب چنين شرايطي شد يا همه اين عوامل؟ من نوبت دوم اشاره بيشتري به اين مسئله مي‌کنم.
روحاني تصريح کرد: از وزرا مي‌خواهم که در زمينه 5 سوال مطرح شده نکات لازم را به نمايندگان ارائه دهند و براي مردم نيز توضيحات بيشتري در رابطه با مسائل روز بدهند.
رئيس جمهور گفت: تاريخ اين تغيير 5 دي ماه سال 96 است و هرکس تاريخ ديگري بگويد به اعتقاد بنده به مردم آدرس غلط داده است، 5 دي ماه سال 96 بود که مرد ناگهان ديدند که عده‌اي در خيابان‌ها شعار مي‌دهند و اين شعارها کم کم به شعارهاي هنجار‌شکنانه تبديل شد که براي همه مردم غير قابل قبول بود.
روحاني بيان کرد: مردم در آن دوران دچار حيرت شدند، اين حادثه کم‌نظير بود و در سال هاي گذشته چنين مسئله اي 
اتفاق نيفتاده بود حادثه دي ماه آقاي ترامپ را به طمع انداخت تا اينکه در اواخر دي ماه اعلام کند که من در برجام نمي‌مانم مگر آنکه اروپا با آمريکا راجع به منطقه و مسئله موشکي ايران همراه شود و اگر چنين نشود به صورت يک جانبه از برجام خارج خواهم شد.
روحاني اظهار کرد: همه ما بايد دست به دست هم بدهيم و پشت رهبر معظم انقلاب حرکت کنيم، مي‌گوييد چرا قيمت ارز بالا رفته است، چرا همه مفاد برجام اجرا نشد؟ ما قبول داريم که طرف ما در برجام تخلفاتي انجام داده و هيچ شکي در اين مسئله نيست و بارها اين امر از زبان خودمان بيان شده است، اما بياييم منصفانه قضاوت کنيم، اگر برجام هيچ بود پس امروز چه غصه‌اي داريم؟
رئيس جمهور خاطر نشان کرد: حتي آقايي که متخصص همين امور بود به يکي از بزرگان نامه نوشته بود که اگر هرچه بشود، سوئيفت امکان‌پذير نيست اما اين اتفاق افتاد. شما مي‌گوييد که آيا ما به اهداف مان رسيده‌ايم؟ در برخي موارد 70 و يا 80 درصد و در برخي زمينه‌ها نيز 60 درصد به اهداف مان رسيديم.
روحاني گفت: ما در بسياري از موارد به صد در صد اهداف خود رسيديم و PMD موضوعي بود که تمام کارشناسان بر اين باور بودند که حل آن غير ممکن است، اما ديديد که چگونه امکان‌پذير شد، قطعنامه‌ها عليه ايران برچيده شد و تحريم نظامي بلند مدت به 5 سال کاهش يافت و تا سال آينده نيز برداشته خواهد شد.
وي تصريح کرد: در زمينه اقتصادي نيز قدم‌هاي بسياري برداشته شد، ما بايد چه کنيم؟ مردم بايد نسبت به آينده خود آرامش داشته باشند، نمايندگان محترم شما مي‌گوييد زندگي مردم مطلوب و ايده‌آل نيست، اين حرف کاملا درست است اما از شما مي‌پرسم آيا دولت يازدهم براي رفاه مردم کاري نکرد؟ آيا اگر تورم در طول چهار سال حدود 60 و چند درصد شد حقوق کارمند به دوبرابر افزايش نيافت؟ اگر زندگي مردم سخت شد ما براي مبارزه با فقر مطلق پرداختي مستمري‌بگيران را 3.4 برابر و حتي در برخي از موارد به 4 برابر افزايش نداديم؟
رئيس جمهور ادامه داد: در زمينه اشتغال نيز کل افرادي که وارد بازار کار شده‌اند را منهاي افرادي که خارج شده‌اند کرديم که اشتغال خالص بدست آمد و اين سخن بنده نيست بلکه اين مسئله را مرکز آمار و بانک مرکزي ارائه کرده است.
رئيس جمهور تصريح کرد: ما اکنون در مرحله آسيب قرار داريم و گاهي لبه تهديد قرار مي‌گيريم چرا مي‌گوييم در بحران قرار داريم، بايد دست به دست يکديگر بدهيم البته ممکن است کارهايي که ما انجام داده‌ايم صحيح نباشد لذا به ما بگوييد تا آنها را اصلاح کنيم، ما به شما قول مي‌دهيم که هيچ گاه کاري بدون مشورت و خرد جمعي انجام نداده‌ام و تمام دولت و کارشناسان را به شهادت مي‌طلبم، چرا که حتي وقتي تصميم‌هاي قاطعانه و صد درصدي داشته‌ام، وقتي در جلسات مي‌ديدم که سايرين نظر مخالف من را دارند تجديد نظر مي‌کردم.
روحاني بيان کرد: ما حتما اشتباه داشته و داريم که بايد اصلاح شود، در مسئله ارز آنهايي که ارز گرفتند تا کالا وارد کنند اما اين کار را انجام ندادند، پرونده‌هايشان توسط وزارت سمت و بانک مرکزي الزاماً به ما ارائه خواهد شد و با اين افراد برخورد خواهيم کرد، اگر کسي کالاي کمي وارد کرده با او برخورد مي‌کنيم و اگر فردي ارز 4200 توماني گرفته و کالايش در گمرک است، مابه التفاوت مي‌گيريم.
روحاني افزود: برادران عزيز شما مي‌فرماييد ما دو راه بيشتر نداريم يا بايد در برجام بمانيم يا بايد خارج شويم، ما راه سومي نيز داريم.
ما امروز يکي از علامت‌هايي که به جهان مي‌خواهيم بدهيم اين است که متحد هستيم شما براي دلسوزي سوال‌هايي را مطرح کرديد که من در چارچوب وظيفه به آنها پاسخ دادم نتيجه آن اگر اين باشد که عده‌اي از مردم قانع شده باشند ما از کار امروز موفق شديم و اگر نتيجه ديگر اين باشد که با توجه به 40 سالگي انقلاب اگر اختلاف نظري هم بين مجلس و دولت وجود دارد برادرانه و در کمال اخلاق با هم تعامل مي‌کنند و اين به معناي بالاترين هديه هفته دولت به ملت ايران است که اين کار روح شهيدان رجايي و باهنر بهشتي مطهري و امام عزيز را راضي نگه مي‌دارد ما راهي جز وحدت و اتحاد براي رسيدن به اهداف نداريم و اين هدف را دنبال مي‌کنيم.
وي با بيان اينکه ذخاير ارزي را در داخل بانک مرکزي و بانک‌هاي ديگر دنيا اضافه شده است، بيان کرد: با اين کار احتياطي را براي ماه و سال‌هاي آ‌ينده انجام مي‌دهيم. اگر من به رئيس بانک مرکزي دستور مي‌دادم که همانند شهريور سال گذشته مسائل ارزي را انجام مي‌داد در طول دو هفته قيمت ارز مانند گذشته مي‌شد. من به ايشان دستور دادم که حق استفاده از ذخاير بانک مرکزي را نداريد اين در حالي است که برخي‌ها مي‌گويند طلا را مي‌توانستيم در جامعه بياوريم که امکان اين مسئله نيز وجود نداشت. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9299/1/35383/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha