آرشیو
انتخاب نشریه


به تبليغ و ترويج برجام خاتمه دهيد!

محمدكاظم انبارلويي
anbarloee.ir
رئيس جمهور در گزارش 100 روزه به مردم در پاسخ به اين سوال كه موضع مشخص ما امروز در مقابل برجام چيست، برخي معتقدند بين اروپايي ها و آمريكايي‌ها نوعي تقسيم كار صورت گرفته است، گفت: 
1- در برجام موفقيت هايي به دست آورديم كه غير قابل تحريف است.
2- در مذاكرات به لحاظ اخلاقي پيروز شديم.
3- توانستيم قطعنامه سازمان ملل عليه خود را لغو كنيم.
4- ثابت كرديم دشمنان دروغ مي گويند، ما به دنبال سلاح هسته اي نبوديم.
5- با سرمايه گذاري خارجي در ايران و توافقات بانكي شاهد ورود فناوري هستيم 
6- توانستيم نفت را به اندازه ‌اي كه توليد كرده ايم بفروشيم .
اين پاسخ ها ناظر به سوال مطرح شده نيست. اصلا سوال ناظر به دستاوردهاي برجام نيست. ضمن اينكه اينها را نمي توان دستاورد برجام تلقي كرد.
دو سال پيش كه برجام را دولت پذيرفت، قرار بود همه تحريم هاي ظالمانه برداشته شود، اما اكنون نه تنها تحريم ها برداشته نشده است بلكه روز به روز بر آن افزوده مي شود.
قرار بود دارايي‌هاي بلوكه شده ايران آزاد شود اما نه تنها اين كار صورت نگرفته، بلكه براي اولين بار در تاريخ مناسبات مالي ايران با آمريكا بخشي از اين دارايي‌ها به بهانه‌هاي واهي مصادره شده است.
قرار بود با امضاي برجام سياست ايران هراسي در جهان و منطقه پايان يابد، اما نه تنها اين كار صورت نگرفت بلكه بر حجم آن افزوده شد.
قرار بود با توافق برجام گشايشي در مناسبات ايران با جهان به ويژه كشورهاي منطقه حاصل شود، اما نه تنها اين كار صورت نگرفت بلكه امروز برخي از كشورهاي منطقه كه قد و قواره آنها در اندازه رجزخواني عليه ملت ايران نيست، هر روز بيانيه صادر مي كنند و مدعي ارضي و سماوي در مملكت ما هستند.
قرار بود با امضاي برجام، مشكلات اقتصادي كشور حل شود اما كشور هر روز بيشتر در دره ركود، بيكاري و همچنين تعطيلي بيشتر كارگاه هاي توليدي سقوط مي كند.
قرار بود تحريم هاي بانكي حداقل برداشته شود، اما امروز صداي همه تجار و بازرگانان و حتي دولتي ها كه دستي در تجارت دارند، درآمده است كه نه تنها هيچ اتفاق جديدي نيفتاده بلكه حلقه محاصره دشمن نسبت به قبل از برجام بيشتر و تنگ تر شده است و مبادلات پولي به صورت روال سابق، حتي بدتر انجام مي‌شود.
با امضاي برجام گفته شد پرونده «پي ام دي» بسته شده و ديگر هيچ نهاد بين المللي ادعايي در اين مورد ندارد، اما الان هم آژانس و هم آمريكايي‌ها و اروپايي‌ها دوباره مدعي بازديد از مراكز نظامي هستند و با پررويي تمام ‌آن را پيگيري مي كنند. انگار نه انگار قبلا قبول كرده بودند كه اين شبهه اساس ندارد و پرونده آن بسته شده است!
آمريكا و اروپا هنوز به هيچ يك از تعهدات خود در برجام عمل نكرده اند اما موضوع مذاكره را به حوزه دفاعي و موشكي و گفتگوهاي منطقه اي كشانده اند. آنها با پررويي مي گويند ايران بايد جلوي محبوبيت و جاذبه هاي انقلابي خود در بين ملت‌هاي جهان به ويژه منطقه را بگيرد!
امروز ترديدي نيست كه از برجام چيزي جز اجراي دقيق تعهدات ايران باقي نمانده است و طرف مقابل هر روز بر حجم تهديدها و تحريم ها مي افزايد. 
آمريكايي‌ها امروز در تدارك تنگ‌تر كردن حلقه محاصره هستند. آنها به دنبال چراغ سبز در داخل مي باشند تا تير خلاص را بزنند. البته اين يك خواب و رؤياي دست نيافتني است. رئيس جمهور بايد در پاسخ به اين سوال با هوشمندي از مقابله پيش‌دستانه سخن مي گفت تا طرف خارجي حساب كار خود را بكند. رئيس جمهور بايد از مسائل امروز برجام و موضع مشخص امروز ايران سخن مي گفت نه اينكه حرف‌هاي گذشته را تكرار مي كرد.
امروز بر صغير و كبير محرز است كه برجام مشكلات كشور را حل نكرده و خود مشكلي براي كشور و عاملي خطرناك براي توطئه‌هاي دشمن شده است.
اگر بر اساس بند 3 قانون «اقدام متناسب و متقابل جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام» عمل مي شد و در اولين روز در برابر عهدشكني آمريكا مي ايستاديم، شاهد وضعيت اسفبار كنوني نبوديم.
شنيده شده اخيرا وزير خارجه فرانسه طي نامه اي به طرف ايراني، مطالبات جديدي را در مورد اجراي برجام مطرح كرده و آمدن ماكرون به تهران را منوط به آن کرده است. طرح اين مطالبات نشانه مقاصد شوم آنهاست. اگر پليس خوب اين است كه آنها مي گويند، صد رحمت به پليس بد!
امروز اين سوال كليدي مطرح است؛ چرا با وجودي كه ظريف تا كنون 10 نامه در مورد نقض برجام به كميسيون مشترك نوشته، اما هيچ گاه آمريكا به عنوان ناقض برجام شناخته نشده است؟ اروپا كاملا با آمريكا در برجام هماهنگ است و هر چه غير از اين گفته مي شود يك دروغ كثيف است.
امروز از برجام يك كاغذ پاره بيش نمانده است. هيئت نظارت بر برجام بايد به وظايف كليدي و قانوني خود در برابر نقض فاحش برجام بايستد و عمل كند. اولين گام، تعطيل تبليغ و ترويج برجام به عنوان يك دستاورد ديپلماتيك است.
امروز سالروز شهادت دانشمند هسته اي، شهيد مجيد شهرياري است . هم او كه براي پيشرفت فناوري‌هاي نوين هسته اي و نيز استقلال علمي كشور از جان مايه گذاشته است. به احترام خون اين شهيد عزيز، دولت شجاعانه قانون «اقدام متناسب و متقابل جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام» را در خصوص نقض عهد و بدعهدي آمريكا عملي كند و پلمب سايت‌هاي هسته اي را بشكند و اجازه دهد دانشمندان هسته‌اي كار علمي خود را ادامه دهند و رئيس جمهور از استقلال سياسي و علمي كشور طبق سوگندي كه ياد كرده، صيانت كند.
بايد پاسخ خصومت ورزي سيري ناپذير آمريکا را داد و کار را از يک جا شروع کرد. اگر اين پاسخ را همين امروز ندهيم، فردا خيلي دير است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9094/1/3538/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha