آرشیو
انتخاب نشریه


پاسخ سازمان مديريت بحران به يك نقد

جناب آقاي سيد مرتضي نبوي
مديرمسئول محترم روزنامه رسالت
با سلام و احترام
در پي درج مطلبي با عنوان "نقد مديريت بحران در زلزله كرمانشاه" در سرمقاله جريده شماره 9087 به قلم سيد مسعود شهيدي مندرج در صفحات يك و پنج در روز سه شنبه مورخ 30 آبان 1396 ، مطالب ذيل جهت درج و تنوير افكار عمومي ارسال مي گردد . لطفا دستور فرمائيد بر اساس ماده 23 قانون مطبوعات ، جوابيه اين سازمان در همان صفحه درج گردد.
همانطوري كه مستحضريد زلزله غيرقابل پيش‌بيني است و هر زمان و هر مكان ممكن است اتفاق بيفتد كه زلزله كرمانشاه در ساعت 21:48:16 مورخ 21/8/96 حادث گرديد . به محض وقوع زلزله در كمتر از نيم ساعت شوراي عالي مديريت بحران كشور با رياست وزير كشور و حضور رئيس سازمان مديريت بحران ، روساي كارگروههاي تخصصي تشكيل و ابعاد حادثه مورد بررسي قرار گرفت و تصميمات لازم اتخاذ گرديد. ضمن اينكه به تمامي نيروهاي اجرايي و نيروهاي مسلح و تمامي استان‌ها آماده باش داده شد. و با توجه به تاريكي شب كليه عوامل اجرايي شهرستان هاي 
تحت تاثير و استان و نيروهاي مستقر در منطقه كار جستجو و نجات را آغاز نمودند و بلافاصله استان‌هاي معين با تمام تجهيزات و امكانات و نيروي انساني مورد نياز به منطقه اعزام گرديدند و تمام مساعي خود را در اين زمينه به كار گرفته تا هر چه بيشتر از زمان طلايي نهايت استفاده شود.
به دستور وزير كشور رئيس سازمان مديريت بحران كشور در همان شب حادثه به اتفاق تني چند از مسئولين به سرعت به كرمانشاه اعزام شدند تا موضوع را از نزديك رصد و مديريت لازم را اعمال نمايند. همچنين در اولين ساعات روز در سرپل ذهاب به اتفاق استاندار حضور يافته و هماهنگي هاي لازم صورت گرفت و شخص وزير كشور در اولين ساعات روز بعد از حادثه خود را به محل حادثه رسانده و از نزديك در جريان روند اقدامات قرار گرفتند. به محض روشن شدن هوا 21 فروند بالگرد هلال احمر ، ارتش ، سپاه ، نيروي انتظامي و اورژانس به كرمانشاه اعزام و نسبت به تخليه مجروحين حادثه اقدام نمودند.
علي‌رغم وسعت و پراكندگي شهرها و روستاهاي تحت تاثير اين مهم به سرعت و حدودا تا ساعت 16 روز اول بحث نجات به اتمام رسيد كه 7817 مجروح به مراكز درماني منطقه اي ، كرمانشاه و تهران منتقل و سرپايي مداوا گرديدند و 444 جانباخته از زيرآوار خارج و پس از طي مراحل قانوني براي تدفين آماده و اقدام لازم صورت گرفته است.
يقينا حجم عمليات نجات بسيار گسترده و از همه دست اندركاران جاي تشكر و قدرداني دارد.
به محض اتمام اين مهم ، گرچه امداد توسط امدادگران از اولين ساعت روز آغاز شده بود سرعت بيشتري به خود گرفت و بعد از 3 روز اوضاع كاملا تثبيت و ضمن توزيع 84000 دستگاه چادر و قابل متنابعي پتو و امكانات خوراكي پس از پيام رهبر فرزانه انقلاب كه تسكين دهنده آلام مردم داغديده و خسارت ديده منطقه تحت تاثير و كرمانشاه بود، سيل كمك هاي مردمي سرازير شد كه زبان و بيان قاصر است از اين همه ايثار و فداكاري تعهد و احساس مسئوليت ملت بزرگ ايران .
كار برآورد خسارت به سرعت انجاميد و مشخص گرديد كه 4500 واحد شهري و 11000 واحد روستايي نياز به بازسازي و 15000 واحد مسكوني نياز به تعمير دارد كه در جلسه‌اي كه رياست محترم جمهور در منطقه داشتند مورد بررسي و روز بعد در دولت مطرح و اعتبار بازسازي آن تصويب و 50 درصد اعتبار بلاعوض بازسازي به دستگاه اجرايي ابلاغ شد و با تقسيم كار عمليات بازسازي همراه با موضوع اسكان موقت آغاز گرديده است و انتظار مي رود با فصل سرما با يك فضاي وحدت و همدلي امكان بازسازي با سرعت و در كوتاه‌ترين زمان ممكن انجام و به اتمام برسد.
حضور همه نيروهاي مسلح اعم از سپاه ،  ارتش ، بسيج ، نيروي انتظامي و كليه دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط در حوزه مديريت بحران در بحث جستجو و نجات و امداد ستودني و قابل تقدير است. اما پيش گفته‌ها به اين معنا نيست كه هيچ نقصي در كار وجود نداشته است . طبيعتا حادثه بسيار بزرگ ، عمليات اجرايي سنگين بوده و لازمه كار بايد نگاهي منصفانه و با توجه به سطح حادثه و اقدامات بسيار چشمگير و فوري پس از هر حادثه آسيب شناسي شود و نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را  تقويت نمود.
آنچه مسلم است حضور رهبر فرزانه ، حكيم و بصير انقلاب در جمع مردم حادثه ديده 
همان طوري‌كه بيان كرديد پيام‌هاي زيادي دارد و يقينا مهم‌ترين آن اظهار همدردي ايشان در بالاترين سطح نظام با مردم حادثه ديده و داغديده بوده است كه انصافا تسكين آلام مردم حادثه‌ديده و ايجاد انگيزه بيشتر در مسئولين بوده و آنهم با ‌آن كيفيت زيباي حضور و در جمع مردم سرپل ذهاب و بعضي از روستاها با مردم به گفتگو نشستند و از نزديك شاهد كار و تلاش سربازان و فرزندان خود باشند. ايشان در فرمايشات‌شان فرمودند مسئولان بويژه در بخشي از بخش‌ها در اين حادثه خوش درخشيدند و تلاش كردند اما به اين حد قانع نيستم. مسئولان بايد تلاش و مجاهدت خود را مضاعف كنند. اميدوارم همه و همه تلاش كنيم حتي رسانه‌ها رضايتمندي مردم را كه همان رضايتمندي ولي امر مسلمين است فراهم نمائيم.
گرچه براي تمامي دستگاه‌ها جهت هماهنگي بيشتر بالاخص در زمان مقابله دستورالعمل وجود دارد كه بر اساس دستورالعمل‌ها وظايف دستگاه‌ها مشخص و بايد به آن عمل نمايند.
بر اساس قانون وظيفه سازمان مديريت بحران كشور سياستگذاري ، برنامه‌ريزي ، 
ايجاد هماهنگي بين دستگاه‌هاي دخيل در مديريت بحران كشور است لذا در همين راستا سازمان مديريت بحران كشور ضمن بسيج همه دستگاه‌هاي دولتي و نظامي با توجه به گستره جغرافياي حادثه كه شامل 7 شهرستان و 1930 روستا است از ساعت اوليه حادثه در منطقه با استفاده از نيروهاي آموزش ديده كار نجات و امداد را شروع نموده است و اگر اين اقدام به موقع اين عزيزان نبود، مطمئنا آمار تلفات بيش از اين  مي‌بود.
دست‌اندركاران مديريت بحران كشور بر طبق وظيفه  و بي هيچ ادعايي تا پاي جان يار و مددكار ملت بزرگ و فداكار ايران اسلامي بويژه مردم قهرمان كرمانشاه بوده و تا زمان اسكان دائم مردم در منطقه حضور خواهد داشت و جاي دارد از زحمات تمامي نيروهاي زحمتكش و فداكار دخيل در امر امدادرساني و مديريت بحران كشور بويژه نيروهاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، ارتش جمهوري اسلامي ايران، هلال احمر ، نيروي انتظامي و همه دستگاه هاي خدمت‌رسان و خاصه آحاد ملت ايران كه از هر نوع حمايت و كمكي براي مردم زلزله زده دريغ ننمودند، تقدير و تشكر نماييم.
اميد است با تصويب قانون دائمي مديريت بحران كشور كه در دستور كار علني مجلس شوراي اسلامي قرار گرفته است، قانون جامع و مانعي باشد كه بتواند كاستي ها را جبران نمايد.
ضمنا اگر بخواهيم ريز اقدامات صورت گرفته را بيان نماييم مثنوي هفتاد من كاغذ مي شود كه به عنوان نمونه كوچك، وصل شدن صد در صدي آب و برق و ارتباطات در كمتر از 48ساعت كه خود با توجه به بزرگي و وسعت حادثه يك ركورد مي باشد.
روابط عمومي سازمان مديريت بحران كشور

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9094/1/3535/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha