آرشیو
انتخاب نشریه


پشت پرده لغو سفر پمپئو به پيونگ يانگ

بخش سياسي خارجي
لغو وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا به کره شمالي، مورد توجه بسياري از رسانه هاي آمريکايي قرارگرفته است. اگرچه اين خبر از سوي کاخ سفيد اعلام شده است، اما ترامپ و ديگر مقامات دولتي آمريکا و خصوصا اعضاي وزارت امور خارجه اين کشور دليل لغو سفر را به رسانه ها اعلام نکرده بودند. همين مسئله سبب شده است تا رسانه هاي غربي به دنبال پشت پرده تصميم ناگهاني ترامپ براي لغو سفر پمپئو باشند.
در اين خصوص روزنامه واشنگتن پست گزارش داد رئيس‌جمهور آمريکا پس از آن سفر وزير امور خارجه‌اش به کره شمالي را لغو کرد که نامه‌اي 
شديد اللحن از يکي از مقام‌هاي اين کشور دريافت کرد. روزنامه واشنگتن پست از قول دو تن از مقام‌هاي ارشد دولت آمريکا نوشت: اين نامه از جانب کيم يونگ چول، معاون رئيس کميته مرکزي حزب کارگر کره شمالي به دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا ارسال شد و همين امر باعث شد تا وي سفر مايک پمپئو، وزير امور خارجه خود را به کره شمالي لغو کند.
اين مقام ارشد کره شمالي رياست چند دور مذاکرات قبلي با وزير امور خارجه آمريکا را برعهده داشت.روزنامه واشنگتن پست همچنين نوشت: محتواي دقيق پيام ارسال شده مشخص نيست اما آنقدر شديد اللحن بود که باعث شد سفر پمپئو لغو شود.اين سفر يک روز پيش از دريافت نامه اعلام شده بود و پمپئو همچنين استيون بايگان را به عنوان فرستاده ويژه در امور کره شمالي منصوب کرده بود تا همراه خودش ببرد.
پيشتر اعلام شده بود که لغو سفر وزير امور خارجه آمريکا به کره شمالي در پي عدم دستيابي به پيشرفت در زمينه خلع سلاح اتمي در اين کشور بوده است.
آنچه مسلم است اينکه ايالات متحده آمريکا تنها زبان تهديد را متوجه 
مي شود. تجربه آنچه ميان ايالات متحده آمريکا و کره شمالي تا کنون گذشته است، نشان دهنده همين حقيقت است.واشنگتن اساسا اهل گفت‌وگو و روشها و راهکارهاي مسالمت آميز نبوده و اين موارد، با  ماهيت ايالات متحده آمريکا در تعارض قرار دارد.  طي سالهاي اخير ايالات متحده اصلي ترين عامل به شكست انجاميدن مذاكرات 6 جانبه بود.كاخ سفيد با برگزاري مانورهاي مشترك با كره جنوبي در آبهاي اطراف كره شمالي و فرستادن هواپيماهاي جاسوسي خود بر فراز آسمان اين كشور عملاپيش شرطهاي وقوع نبردي سخت در خاوردور را فراهم ساخت.متاسفانه دولتهاي سئول وتوكيو نيز چه در زمان حضور رو مو هيون و جونيچيرو كويزومي و چه در برهه فعلي فضاي خطرناكي را براي مانور واشنگتن در شبه جزيره کره  به وجود آوردند.در اين خصوص هر دو حزب اصلي ايالات متحده اهم از دموکرات و جمهوريخواه يک رويکرد و استراتژي واحد را در پيش گرفته اند. 
يکي از اصلي ترين سياستهاي واشنگتن، ايجاد بحرانهاي امنيتي مزمن در منطقه شبه جزيره کره و هدايت پيونگ يانگ و سئول به سوي جنگ 
مي باشد. در صورت وقوع جنگي مستمر و سخت در اين منطقه هر دو كره بازنده اصلي ماجرا خواهند بود .از اين حيث سئول و پيونگ يانگ بايد خود به صورت مستقيم مانع از تشديد منازعات شوند.از سوي ديگر،چين نيز به عنوان كشوري كه تا كنون تصور مي كرده است مي تواند با سكوت و سياست ورزي منفعلانه با واشنگتن معامله نمايد، بايد با استناد به واقعيات تلخي كه بين دو كره رخ داده مشي خود را تغيير دهد .در صورت بروز جنگ دو كره ،پكن نيز به شدت از اين منازعه متضرر خواهد شد.از اين رو چين بايد نقش موثر تري را در راستاي مهار ايالات متحده در شبه جزيره کره ايفا کند. 
منبع: واشنگتن پست 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9299/9/35345/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha