آرشیو
انتخاب نشریه


غدير؛ قطعه طلايي از تاريخ بشريت

دکتر جواد سعيد تهراني
غدير، يک حادثه ويک اتفاق نيست، غدير عصاره و نتيجه خلقت و چکيده تمام اديان الهي است. غدير، ثمره نبوت در طول تاريخ و ميوه رسالت انبياي الهي عليهم السلام است. غدير، خط سياسي اسلام و مسلمين در همه دوره هاست، و خطبه غدير راهبرد مديريت جامعه بر اساس ولايت الهي است.
اگر جامع تر بنگريم غدير يک قطعه طلايي از تاريخ بشريت است که اگر اهريمنان، آن را منحرف نمي کردند، اثري از فقر و بيدادگري در جامعه بشري نبود و همه انسان ها طعم شيرين عدالت و 
رشد يافتگي را با تمام وجودشان احساس مي کردند.
عيد غدير از برجسته ترين اعياد اسلامي است و عاملي که موجب شده حرمت ويژه پيدا کند اين است که توليت دين از طرف خداوند به انسان کاملي همچون امير مؤمنان حضرت علي عليه السلام واگذار گرديد تا نسبت به حفظ و اجرا و تبليغ آن مبادرت نمايد.
امامت، تداوم رسالت در طول زمان: عامل ديگري که موجب شد تا امامت جايگاه بلندي پيدا کند اين است که نبوت و رسالت محدوديت زماني دارد و با رحلت پيامبر صلي الله عليه و آله، نبوت و رسالت به پايان مي رسد، اما امامت يعني مديريت جامعه  بدون وقفه بوده و تا بشر روي کره زمين زندگي مي کند، امام حضور دارد.
مسلمان بايد به صورت مسئول و منطقي، غدير را بشناسد به ويژه دوستان جوان که ضرورت دارد به آن بهاي بيشتري دهند تا در مقابل کساني که اطلاعات محدودي دارند، بتوانند با منطق قوي از غدير و فلسفه آن دفاع نمايند .
مأموريت پيامبر صلي الله عليه و آله در حجة الوداع: پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله در آخرين سفر زيارتي خانه خدا که حجة الوداع ناميده شده، مأموريت يافت تا در حضور زائران خانه خدا که در آن سال تا 180000 نفر هم گزارش شده، حضرت علي عليه السلام را به عنوان ولي امر مسلمين بعد از خودشان معرفي کند. پيامبر صلي الله عليه و آله طي خطبه اي طولاني که به نام خطبه غديريه معروف است، فرمود: «من کنت مولاه فهذا علي مولاه» و نيز در همين خطبه، ولايت ائمه طاهرين سلام الله عليهم از فرزندان 
علي عليه السلام را نام بردند.
به دنبال اين معرفي بود که آيه «اليوم اکملت لکم دينکم» نازل شد که طبق روايات علماي بزرگ اسلام اعم از شيعه و سني اين آيه مربوط به جريان غدير است که پيامبر صلي الله عليه و آله از طرف خداوند مأمور به نصب علي عليه السلام به عنوان امام و ولي امر مسلمين شده بود. هنگام نزول اين آيه مردم هنوز در صحنه غدير حضور داشتند که پيامبر صلي الله عليه و آله تکبير گفتند و آن را تلاوت کردند. خداوند در اين آيه خطاب به پيامبر مي فرمايد: اي پيامبر! امروز با برگزاري مراسم غدير و تعيين تکليف بعد از خود، من دين شما را کامل کردم و حجت را بر شما تمام نمودم و راضي هستم به اينکه دين اسلام، دين جهانيان باشد. 
توطئه هاي اهريمنان: خداوند به  پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله خبر داده بود که خيانت مردم مانع از تحقق غدير در جامعه خواهد شد و زمان تحقق آن به تأخير خواهد افتاد، زماني غدير محقق 
مي شود که آخرين ذخيره الهي و آن انسان کامل (حضرت مهدي سلام الله عليه) ظهور نمايد. او زماني از پس پرده بيرون خواهد آمد که جامعه بشري از همه نظام هاي حاکم قطع اميد کرده باشد و فرياد عدالت خواهي آنان در سراسر جهان طنين انداز شود. امروز آنچه در شرق وغرب عالم شنيده مي شود، وعده الهي است، غرب فرياد عدالت خواهي سر مي دهد و شرق فرياد اسلام. غرب از ظلم و تبعيض مي نالد و شرق از بيدادگري هاي حاکمان خودکامه، و پيام هر دو فرياد يک انقلاب جهاني است با رهبريت يک انسان کامل. و سرانجام پيام غدير در ظهور امام عصر ارواحنا فداه محقق خواهد شد و عصر طلايي زندگي انسان آغاز خواهد گرديد. به اميد آن روز.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9299/12/35318/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha