آرشیو
انتخاب نشریه


خوش‌چهره در گفت‌وگو با رسالت:
پیمان‌های پولی، اقدامی موثر برای مقابله با آمریکاست

يک اقتصاددان و نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي گفت: حرکت به سمت پيمان هاي پولي و تضعيف دلار، اقدامي موثر براي مقابله با آمريکاست. 
محمد خوش چهره اظهار کرد: حذف دلار از مبادلات تجاري و توافق ميان چين، ايران، ترکيه و روسيه براي حرکت به سمت پيمان هاي پولي امکان پذير است اما من از جزئيات ظرفيت هاي پولي و اقتصاد اين کشورها مطلع نيستم.
وي با بيان اينکه بايد به بررسي اين مسئله پرداخت که آيا با حذف لار همه کشورها به يک اندازه منتفع مي شوند يا خير، تصريح کرد: طرح اين مسئله حتي اگر ژست سياسي هم باشد، خوب است و فراموش نکنيد که تهديد آمريکايي ها در قالب شعار هم اثربخشي خودش را دارد. 
اين اقتصاددان يادآور شد: حرکت به سمت پيمان هاي 
پولي و تضعيف دلار در فضاي رسانه اي و مورد هجمه قرار دادن دلار با ادبيات مختلف مي تواند راهگشا باشد، حال اينکه چقدر اين مسئله عملياتي مي شود يا خير، حرف ديگري است و بايد در مباحثي جداگانه به آن پرداخته شود. 
خوش چهره تاکيد کرد: اگر به آمارهاي جهاني نگاه کنيد، مي بينيد که در گذشته حداقل 
80 درصد مبادلات جهان به واسطه دلار بود اما در حال حاضر شرايط فرق کرده است، ضمن اينکه به خاطر مسائل و مولفه هاي سياسي اين واحد پولي تبديل به يک ارز مسلط شده بود.
وي ادامه داد: کاهش وابستگي ما به دلار به لحاظ اقتصادي قابل توجيه است و اساسا نبايد با دلار کاري داشت چون بايد از اين طريق با آمريکايي ها مقابله کنيم، همان طور که آنها ما را تحريم مي کنند، ما نيز بايد به اين روش با آنها مقابله و برخورد کنيم. 
نماينده سابق در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: دلار باعث شد، مسائل سوداگرانه در اقتصاد ما اتفاق بيفتد و اين مسئله به خاطر ضعف مديريت ارزي ما بوده، ضمن اينکه سال هاست در محافل رسمي و کارشناسي بحث حذف دلار مطرح شده و به نظر مي رسد که حالا بايد اين اتفاق به معناي واقعي رخ دهد، اين موضوع به نفع اقتصاد ماست. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9298/1/35285/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha