آرشیو
انتخاب نشریه


حواشي مرگ مک کين در آمريکا

بخش سياسي خارجي
مرگ جان مک کين، سناتور 81 ساله ايالت آريزونا، حواشي زيادي در ايالات متحده آمريکا داشته است. چنانچه 
واشنگتن پست گزارش داده است، دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا مانع از صدور بيانيه رسمي کاخ سفيد در خصوص مرگ مک کين شد. طي دو سال گذشته، اختلافات سياسي زيادي ميان جان مک کين و ترامپ وجود داشت. 
مک کين در جريان برگزاري کنفرانس امنيتي مونيخ در سال 2016 ميلادي، سياست‌هاي ترامپ را به صورت صريح مورد انتقاد قرار داده بود. ترامپ و مک‌کين در موضوعات بسياري باهم 
اختلاف نظر داشتند. مک‌کين اغلب سياست خارجي رئيس جمهور فعلي آمريکا را مورد انتقاد قرار مي‌داد  و ترامپ نيز از سناتور ايالت آريزونا براي مخالفت با لغو قانون مراقبت درماني مقرون به صرفه انتقاد مي‌کرد. در سال 2015 ترامپ درباره مک کين گفت او يک قهرمان جنگي بوده زيرا اسير شده است. سناتور مک کين در زمان جنگ ويتنام اسير و به مدت 6 سال مورد شکنجه قرار گرفت. پس از آن ترامپ در پاسخ به انتقادات گسترده گفته بود از کساني خوشش مي‌آيد که اسير نشده‌اند.
براساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا مانع از صدور بيانيه کارکنان کاخ سفيد به منظور تحسين جان مک کين، سناتور جمهوري‌خواه ايالت آريزونا که روز گذشته درگذشت و تقدير از خدمات نظامي او شد. 
واشنگتن پست همچنين تاکيد کرد اين بيانيه در نهايت توسط سارا سندرز، سخنگوي مطبوعاتي کاخ سفيد، جان کلي، رئيس ستاد کارکنان کاخ سفيد و ديگر دستياران مورد ويرايش قرار گرفت.
همچنين رئيس جمهور آمريکا از صدور بيانيه‌ رسمي درخصوص مرگ سناتور جمهوري‌خواه ايالت آريزونا امتناع و اعلام کرد ترجيح مي‌دهد از طريق صفحه توئيتر پيام تسليت خود را منتشر کند. در پيام تسليت رئيس جمهور آمريکا آمده است: عميق‌ترين همدردي و احترام خود را به خانواده سناتور مک‌کين ابراز مي‌کنم. دل‌ها و دعاهاي ما با تو است!برخي سياستمداران آمريکا پيام تسليت رئيس جمهور آمريکا درباره مرگ سناتور مک کين را مورد انتقاد قرار دادند. 
اما حواشي مربوط به مرگ مک کين، صرفا محدود و محصور به جامعه سياسي ايالات متحده آمريکا نيست. ماجرا از اين قرار است که "عادل الجبير" وزير امور خارجه عربستان سعودي در پيام تسليت خود به مناسبت مرگ سناتور ايالت آريزونا، از وي به عنوان يک "قهرمان" ياد کرده است، موضوعي که ترامپ را خشمگين ساخته است. در حالي که ترامپ در پيام غير رسمي و توئيتري خود صرفا احترام خود نسبت. به مک کين و همدردي خود با خانواده وي را اعلام کرده است، "عادل الجبير" پيام تسليت متفاوتي را در اين خصوص ارسال کرد :
" صميمانه‌ترين تسليت خود را تقديم خانواده سناتور مک‌کين مي‌کنيم، آمريکا يک "قهرمان" را از دست داد.من يکي از دوستانم را از دست دادم که او را از بيش از ۱۳ سال پيش مي‌شناختم."
استفاده از لفظ "قهرمان" در خصوص جان مک کين از سوي مهره سعودي کاخ سفيد ، مسلما به مذاق رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا خوش نخواهد آمد. لازم به ذکر است که بسياري از جمهوري‌خواهان سنتي با رويکرد ترامپ در عرصه سياست خارجي و حتي اقتصاد مخالف بوده و مخالفت خود را به صورتي صريح بيان کرده اند. در چنين شرايطي "مک کين" به صورت ناخودآگاه به نماد مخالفت جمهوري‌خواهان با ترامپ تبديل شده بود. موضوعي که در ماه‌هاي آينده و در انتخابات مياندوره اي مجلس نمايندگان و سنا مي تواند براي کاخ سفيد دردسر ساز باشد. 
منبع:واشنگتن پست 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9298/9/35234/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha