آرشیو
انتخاب نشریه


گزارش رسالت از طرح سؤال از رئيس‌جمهور؛
فصل جديد تعامل دولت و مجلس

رئيس‌جمهور در برابر 5 پرسش كليدي مجلس قرار دارد و به زودي براي پاسخگويي به ميان نمايندگان ملت خواهد رفت. حضور روحاني در مجلس، ميزان پاسخگويي دولت در مورد عملكرد 5ساله خود را رقم خواهد زد و افكار عمومي مي‌تواند با اين روشنگري در آستانه هفته گرامي داشت كاركردهاي دولت، داوري درستي در مورد كارآمدي دولت داشته باشد.
مجلس ديروز در يك نشست نفس‌گير به سخنان موافق و مخالف استيضاح آقاي كرباسيان وزير امور اقتصادي و دارايي گوش داد و نهايتا راي اعتماد خود را به وي پس گرفت.
ظرف دو هفته گذشته دو وزير كابينه دوازدهم استيضاح و از دولت اخراج شدند، در چنين فضايي رئيس‌جمهور به مجلس مي‌رود تا به سوالات كليدي آنها در مورد مباحث قفل شده اقتصاد پاسخ دهد. اين پاسخ‌ها مي‌تواند فصل جديد تعامل دولت و مجلس را رقم زند.
در زير پاسخ‌هاي دو نماينده مجلس و يك فعال سياسي در مورد سوال از رئيس‌جمهور را مي‌خوانيد. 
 محمد دامادي عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با رسالت با بيان اينکه حضور رئيس جمهور ثمري در رسانه ملي نداشت به حضور آقاي روحاني در مجلس براي پاسخ به 5 سوال گفت : افزايش نرخ ارز ورکورد بي سابقه قيمت ها منجر به اعتراض مردم وافزايش قيمت بسياري از کالاها شد، بنحوي که معيشت بسياري از خانواده ها را با مشکلات اساسي مواجه کرد. اعتراضات مردمي در کف خيابان ها و اظهارات کارشناسان و اعتراضات نمايندگان مجلس به وضعيت تورمي موجود منجر به حضور رئيس جمهور در رسانه  ملي شد. يک هفته قبل از حضور رئيس جمهور در شبکه ملي رسانه هاي دولتي و بسياري از مسئولين دولت با مژده به مردم که رئيس جمهور با شما حرف خواهد زد و پاسخگو خواهد بود مردم را پاي تلويزيون  کشاندند درحالي که آقاي روحاني حرفي براي گفتن نداشت.
وي گفت: آنچه آقاي توسط آقاي روحاني در رسانه ملي بيان شد نه تنها نتوانست گره اي از معيشت مردم باز کند بلکه پاسخ قانع کننده يا مژده اي براي رهايي از مشکلات موجود اقتصادي نداشت. با توجه به خاطره مردم از حضور چند باره رئيس جمهور در تلويزيون وسخن گفتني که  فايده اي براي اقتصاد و معيشت مردم نداشته به نظر نمي رسد که حضور رئيس جمهور در مجلس و پاسخ به سوالات مطرح شده نمايندگان نيز خروجي مثبتي به دنبال داشته باشد! 
 محمد دهقان عضو کميسيون قضائي مجلس شوراي اسلامي نيز در 
گفت و گو با رسالت با بيان اينکه دولت همچنان در برابر مطالبات وخواسته هاي 
مردم ساکت است گفت: حضور رئيس جمهور در مجلس براي پاسخگويي به پنج سوال الزامي است؛ چرا که آشفتگي بازار ارز و افزايش قيمت ها از هفته هاي 
اخير همچنان بدون پاسخ و ارائه راهکاري عملياتي از سوي دولت به قوت خود باقي است. 
وي دراين باره گفت: مسلما آقاي روحاني بايد پاسخگوي نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي باشد که چرا سياست هاي اقتصادي دولت منجر به کاهش يک چهارمي ارزش پول ملي شد و رکود, بيکاري و تعطيلي کارخانه ها را در پنج سال گذشته به دو يا چند برابر افزايش داد. موضوعاتي چون  تحريم و راهکارهاي مقابله با آن, قاچاق کالا وارز و افزايش نرخ دلار, تعميق رکود و افسار گسيختگي قيمت کالاها از محورهاي مورد سوال از رئيس جمهور به شمار مي رود.
دهقان بي تدبيري دولت در تشديد وضعيت نامطلوب اقتصادي را تقويت دشمن در جنگ اقتصادي با ايران عنوان کرده اظهار داشت: نمايندگان واقعي مردم برآن هستند تا شخص رئيس جمهور و تيم اقتصادي دولت را آماده حضور در ميدان جنگ اقتصادي کند، چرا که کليد جنگ اقتصادي از آن سوي مرزها عليه جمهوري اسلامي ايران زده شده و متاسفانه بي تدبيري دولت نه تنها مانعي در برابر توطئه هاي دشمن نيست، بلکه بعضا در راستاي همکاري وکمک به دشمن مسير پيروزي آمريکا را عليه جمهوري اسلامي آماده کرده است! 
 فاطمه آليا نماينده پيشين مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با رسالت با بيان اينکه وزير اقتصاد سپر بلاي رئيس جمهور درفرار از پاسخگويي به نمايندگان شده گفت : مهمترين رکن هر جامعه اي سرمايه اجتماعي و اعتماد مردم به حکومت است, ازاين رو انتظار مي رود آنچه مورد توجه و مطالبه مردم است، از طريق نمايندگان مجلس و دولت پيگيري شود. از سوي ديگر آنچه مي تواند ارکان اعتماد و سرمايه اجتماعي کشور را با تهديد مواجه کند بايد با ظرافت شناخته و تهديدات وموانع کنار گذاشته شود.  اين کارشناس سياسي با بيان اينکه 
سياست هاي اقتصادي دولت ناکارآمد بوده خاطر نشان شد: به نظر مي رسد سوال از رئيس جمهور با توجه به مسائل عميق اقتصادي بسيار الزامي است. کوتاهي هاي دولت در موضوعات بانکي,ارزي , موسسات اعتباري و تورمي به هيچ وجه قابل چشم پوشي نيست. نمي توان دولت را در برابر کاهش ارزش پول ملي مورد عتاب قرار نداد، بنابراين  شخص رئيس جمهور بايد پاسخگوي موضوعاتي از قبيل کاهش ارزش پول ملي و سياست گذاري هاي ارزي باشد، حتي اگر برخي از سياست هاي 
اقتصادي در وزارت اقتصاد يا توسط بانک مرکزي اجرا شده باشد.
آليا انتظار خود را از نمايندگان مجلس اين گونه بيان نمود: انتظار مي رود نمايندگان  با طرح سوال در چارچوب قانون پويايي و اقتدار مجلس را به نمايش بگذارند و رئيس جمهور نيز با عدم فرافکني پاسخ هاي شفاف و راهکارهاي جبران 
کننده اي در برابرنمايندگان ملت داشته باشد. 
 اين کارشناس سياسي در پايان با تاکيد براينکه مبارزه با مفسدان بايد توسط خود رئيس جمهور کليد زده شود عنوان نمود: انتظار مي رود آقاي روحاني با دوري از بيان مطالب نخ نما شده تابع سياست هاي کلي نظام باشد و با توجه به اهميت تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي و با همکاري و هم انديشي با نمايندگان ملت به دنبال کاهش رنج اقتصادي مردم باشد. رئيس جمهور زماني مي تواند توجه به مطالبات مردم را عنوان کند و مردم نيز سخنان ايشان را باور کنند که در صف مبارزه با مفسدان اقتصادي بخصوص آنهايي که در دولت هستند باشد, محاکمه مفسدان و برخورد انقلابي با رانت خواران وابسته به دولت خواست مردم است. بي شک عدم توجه آقاي روحاني به مسائل عنوان شده چيزي جز کاهش عزت و اعتبار ايشان در نزد افکار عمومي را به دنبال نخواهد داشت. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9297/2/35190/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha