آرشیو
انتخاب نشریه


مجلس راي اعتماد خود را از کرباسيان پس گرفت

به گزارش خبرنگار مهر، با پايان يافتن جلسه استيضاح مسعود کرباسيان وزير امور اقتصادي و دارايي در مجلس شوراي اسلامي و پس از شمارش آراي نمايندگان، کرباسيان از سمت خود برکنار شد. نمايندگان با ۱۳۷ راي موافق، ۱۲۱ راي مخالف و دو راي ممتنع از مجموع ۲۶۰ راي ماخوذه اعتماد سال گذشته خود از وزير امور اقتصادي و دارايي را پس گرفتند.
بر پايه اين گزارش عضو کميسيون برنامه و بودجه در موافقت با استيضاح وزير اقتصاد گفت: با افزايش تورم، سفره‌هاي مردم آنقدر کوچک شده که به مرز نامرئي شدن رسيده است.حسينعلي حاجي دليگاني گفت: آقاي کرباسيان در 
برنامه هايي در جلسه رأي اعتماد اعلام کرديد مهار تورم افسار گسيخته از دستاوردهاي دولت يازدهم است و گفتيد ثبات و آرامش بر اقتصاد کشور حاکم شده است.
نماينده مردم اروميه در مجلس نيز در موافقت با استيضاح کرباسيان گفت: امروز وزارت اقتصاد توان هماهنگي تيم اقتصادي دولت را ندارد و اقتصاد کشور هيچ گونه تئوري مشخصي ندارد.سيدهادي بهادري با بيان اينکه شأن وزارت اقتصاد در کابينه به عنوان هماهنگ کننده چند اداره تقليل يافته است؛ هرجايي از متخصصاني استفاده نکرده ايم، آسيب آن را ديده ايم تصريح کرد: امروز وزارت اقتصاد توان هماهنگي تيم اقتصادي دولت را ندارد و اقتصاد کشور هيچ گونه تئوري مشخصي ندارد؛ وزير اقتصاد نمي تواند تئوري پردازي کند و سياست هاي اقتصادي دولت را هماهنگ کند.
عضو کميسيون انرژي مجلس هم در موافقت وزير امور اقتصادي و دارايي با انتقاد از وضعيت نابسامان صنعت بيمه و بانکداري کشور گفت: ژن هاي معيوب، صنعت بيمه و بانکداري کشور را به نابودي کشانده اند.هدايت اله خادمي خطاب به وزير اقتصاد اظهار داشت: آيا وضعيت اقتصادي کشور را نمي بينيد و صداي مستمندان و مستضعفان را نمي شنويد؟ چگونه در اين شرايط اقتصادي زندگي توده هاي مردم سخت تر مي شود اما زندگي عده اي هر روز شيرين‌تر مي شود؟وي تصريح کرد: درست است که شخص رئيس جمهور مقصر اين وضعيت است اما اگر از وزيري که مسئول بانک ها و بيمه ها و گمرکات و امور ماليات است سوال نپرسيم از چه کسي بپرسيم؟
عضو کميسيون قضائي مجلس نيز در موافقت با استيضاح وزير اقتصاد با بيان اينکه وزارت اقتصاد ناتوان از مديريت اقتصاد کشور است، گفت: رئيس‌جمهور بايد پاسخگوي ناتواني و ضعف مديريت آقاي کرباسيان باشد.جليل رحيمي جهان‌آبادي گفت: فساد در گمرک، ناتواني در مديريت بازار ارز ناشي از مديريت آقاي کرباسيان است. وزارت اقتصاد ناتوان از مديريت اقتصاد کشور است. آقاي کرباسيان مديري نيست که اقتصاد کلان کشور را مديريت کند.وي خطاب به کرباسيان گفت: مقصر بي ساماني در گمرک چه کسي است؟ به عنوان رئيس فراکسيون مرزنشينان به آقاي کرباسيان فساد در گمرکات را گزارش دادم اما هيچ اقدامي از سوي ايشان براي حل اين مشکل انجام نشد.
نماينده مردم دزفول هم در موافقت با استيضاح وزير اقتصاد مشکلات کشور را ناشي از ناکارآمدي و بي‌برنامگي مديران خواند و گفت: ناکارآمدي و بي برنامگي دولت‌ها در سايه تحريم‌ها پنهان شده است.عباس پاپي زاده با بيان اينکه برنامه اقتصادي دولت، اقتصاد اجتماعي و مردم محور بود اما عملکرد دولت بر خلاف برنامه هاي اعلامي است که موجب کاهش ثروت عمومي، کاهش توليد، افزايش تورم و رکود شده است گفت: دولت به جاي جهت دهي نقدينگي به سمت توليد، اين سيل خروشان را به سمت بازار سکه و ارز سوق داد که موجب رانت هاي 
عظيم براي برخي سودجويان شد.
سخنگوي کميسيون حقوقي و قضائي مجلس هم در موافقت با استيضاح کرباسيان با بيان اينکه نقدينگي در دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم حدود چهار برابر رشد کرده است، گفت: وضعيت امروز بازار سکه و ارز، نتيجه همين رشد نقدينگي است.حجت‌الاسلام حسن نوروزي با انتقاد از عدم اجراي دقيق برنامه ششم توسعه و برخي اسناد بالادستي، خطاب به وزير اقتصاد گفت: اگر برنامه ششم را درست اجرا کرده‌ايد، با آمار و به صورت شفاف بگوييد که ميزان تحقق اهداف برنامه چقدر بوده است.وي با اشاره به سه برابر شدن نقدينگي در دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم، ادامه داد: ميزان نقدينگي در ابتداي دولت يازدهم ۳۵۰ هزار ميليارد تومان بوده اما در سال ۹۵ با رشد سه برابري به ۱۵۰۰ هزار ميليارد تومان و در آخر سال ۹۶ با رشد چهار برابري به ۱۶۰۰ هزار ميليارد تومان رسيده است.
نماينده مردم دهلران در مجلس نيز در موافقت با استيضاح وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: اتاق جنگ اقتصادي کشور نياز به افراد متخصص و باهوش دارد که ساختارهاي اقتصادي را به خوبي بشناسند.شادمهر کاظم زاده با بيان اينکه کشورمان در معرض يک جنگ اقتصادي تمام عيار قرار دارد، اظهار داشت: در اتاق جنگ اقتصادي آمريکا عليه ايران، برنامه ريزان 
برجسته اي نشسته اند که در سالگرد کودتاي ننگين ۲۸ مرداد، طرح جامع تحريم ها را طراحي مي کنند و روز ۱۳ آبان را به عنوان زمان آغاز تحريم ها اعلام کردند؛ در نقطه مقابل ما چه کرده ايم؟وي با بيان اينکه ۶۰ تن از ذخاير طلاي کشور در قالب پيش فروش سکه هدر رفته است، خطاب به وزير اقتصاد گفت: در مقابل اين اتفاقات چه کرده ايد؟
نماينده مردم لنگرود در مجلس هم در موافقت با استيضاح وزير اقتصاد با بيان اينکه بايد فرماندهي جنگ اقتصادي ما قوي‌تر باشد، گفت: امروز در عرصه اين جنگ مديران موفقي نداريم.مهرداد لاهوتي با اشاره به اظهارات پزشکيان در دفاع از وزير اقتصاد خطاب به وي گفت: در طول ۴۰ سال هر مشکلي که براي اقتصاد کشور ايجاد شد به دشمنان گره زديم در صورتي که مقام معظم رهبري تاکيد داشتند که اين مشکلات ناشي از بي تدبيري‌هاست.وي افزود: آقاي پزشکيان، ما مديران دولت را مديران خوبي مي دانيم اما در شرايط بحران که شما هم قبول داريد، بايد فرماندهي جنگ اقتصادي ما قوي تر باشد. ما در اين عرصه مديران موفقي نداريم.
عضو فراکسيون اميد نيز در موافقت با استيضاح وزير اقتصاد با انتقاد از عدم آمادگي دولت براي حضور در جنگ اقتصادي گفت: امروز بايد آقاي رئيس جمهور، جهانگيري، نوبخت، نيلي و سيف استيضاح شوند.الياس حضرتي با بيان اينکه‌ امروز روز سختي براي مجلس است که مي خواهد تصميمي بزرگ و سرنوشت ساز بگيرد. سخت از اين جهت که من استيضاح وزيري را امضا کرده ام که ۳۰ سال است با هم دوست و رفيق هستيم گفت: استيضاح يک دوست براي من سخت بود اما به خاطر قدرت و لابي قوي بايد ايشان را به جاي آقاي ظريف معرفي کنيم تا وزير امور خارجه شود، ۱۰۰ نفر از دوستان داخل و خارج مجلس به من مراجعه کردند که امضايت را پس بگير اما دادن جواب منفي به آنها سخت بود. برخي از آنها گفتند اگر امضايت را پس نگيري تا ابد رابطه دوستي ما قطع 
مي شود.حضرتي اظهار داشت: دهک ها پايين نابود و بيچاره شده اند، من جزء نمايندگاني هستم که ملاقات هاي عمومي دارم. با علم به اينکه کاري نمي توانم براي مردم انجام دهم و نامه هاي من چاره ساز نيست فقط براي ملاقات با مردم و درک آنها اين ديدارها انجام مي شود.وي ادامه داد: هفته گذشته با ۲۵۰ نفر ديدار داشتم، تورم مردم را بيچاره کرده است و 
نمي توانيم مشکلات مردم را ناديده بگيريم. حقوق ملت و مشکلات مردم چيزي نيست که بر سر آن معامله کنيم.
نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي هم در مخالفت با استيضاح کرباسيان با بيان اينکه امروز نبايد به دنبال مقصر بگرديم، گفت: بايد به جاي اين، دنبال ريشه مشکل باشيم و آن را با روش علمي برطرف کنيم.مسعود پزشکيان اظهار داشت: امروز ما در مقابل بزرگترين قدرت و اقتصاد دنيا ايستاده‌ايم و آمريکا با همراهي عربستان سعودي به ميدان آمده تا اقتصاد ما را زمين‌گير کند، حالا ما در مقابل چنين قدرتي مي‌گوييم وزير اقتصاد مسئول است.وي با بيان اينکه امروز در شرايط جنگ اقتصادي قرار داريم، گفت: آيا در اين مملکت آرايش جنگي به خودمان گرفته‌ايم؟! در حال حاضر هر کسي مي‌خواهد وسط گود بيايد، ديگران او را محاکمه مي‌کنند که چطور اين‌طور عمل کردي؟وي با بيان اينکه در شرايط فعلي يک راه بيشتر نداريم و آن هم اين است که علما و دانشمندان و سياستمداران ما از همه جناح‌ها در کنار هم قرار بگيرند تا با دشمن مقابله کنيم و رهبر معظم انقلاب هم دستور بدهند و نماينده داشته باشند گفت: نبايد دنبال مقصر بگرديم بلکه بايد به دنبال حل مشکل باشيم و بعد از اينکه راه‌حل را پيدا کرديم، به صورت علمي با آن مقابله کنيم.
عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس نيز در مخالفت با استيضاح وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه بسياري از محورهاي استيضاح وزير اقتصاد ارتباطي با وظايف قانوني وي ندارد، گفت: وزير در حوزه نظام مالياتي و تورم مسئوليتي ندارد.حسن سليماني با بيان اينکه بسياري از محورهاي مطرح شده در استيضاح بايد بررسي شود که چقدر در عمل به اختيارات وزير اقتصاد برمي گردد افزود: به عنوان مثال مسئله عدم اجراي نظام عادلانه مالياتي مطرح شده است، در حالي که قانون ماليات هاي مستقيم ترتيبي اتخاذ کرده که تکليف وزير فقط اعمال يک ماده قانوني است.وي ادامه داد: در موضوع تورم افسار گسيخته نيز مسئوليت وزارت اقتصاد در 
قيمت گذاري‌ها چيست؟ کجا بر اساس قوانين برنامه و بودجه وزارت اقتصاد مسئول قيمت گذاري کالاها بوده است.
نماينده مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي هم در موافقت با استيضاح کرباسيان از عدم دفاع وزير اقتصاد از لوايح اقتصادي دولت انتقاد کرد.علي ساري خطاب به کرباسيان با بيان اينکه آقاي وزير شما از کدام لايحه اقتصادي دفاع کرده‌ايد؟ هميشه از بودجه ۹۷ گلايه داريد اما اعلام نمي‌کنيد که در هيئت دولت چه مواضعي در قبال بودجه گرفتيد؟ گفت: آقاي کرباسيان شما اعلام کرديد که ارز ۴۲۰۰ توماني در دولت فراوان است؛ لطفاً توضيح دهيد اين ارز براي چه کساني موجود است؟نماينده مردم اهواز در مجلس خاطرنشان کرد: در گمرکات بوشهر مديري به کار گرفته شده است که سابقه کيفري دارد؛ اين انتصابات به چه معناست؟
نماينده مردم کرمانشاه در مجلس نيز در موافقت با استيضاح وزير اقتصاد گفت: در جنگ اقتصادي برکناري فرمانده ناتوان موجب کاهش تلفات خواهد شد.قاسم جاسمي با بيان اينکه زماني که ترامپ از برجام خارج شد جنگ اقتصادي عليه جمهوري اسلامي به راه افتاد و ما بايد خود را براي جنگي تمام عيار دربرابر دشمن آماده مي‌کرديم ادامه داد: در جنگ اقتصادي اگر فرماندهي توانايي لازم را ندارد بايد تغيير کند تا تلفات کاهش يابد.وي خطاب به کرباسيان گفت: اقدامات شما در وزارت اقتصاد موجب شد ثروت ثروتمندان افزايش يابد و افراد محروم ضعيف‌تر شوند. سفره‌هاي مردم روز به روز خالي‌تر مي شود. شما با بي تدبيري زمينه ناهنجاري ها و ناامني ها را گسترش داديد و اين گناهي نابخشودني است.
نماينده مردم دورود و ازنا در مجلس نيز در موافقت با استيضاح کرباسيان گفت: ايجاد اخلالگران اقتصادي حاصل سوءتدبير و بي‌تدبيري مسئولاني بود که با رانت اطلاعاتي اجازه ثبت سفارش به برخي سودجويان دادند.مجيد کيانپور با بيان اينکه قسمت زيادي از قاچاق کالا از طريق گمرکات انجام مي‌شود، چرا سکوت مي‌کنيد؟ ادامه داد: اخلالگران اقتصادي حاصل سوءتدبير مسئولان بي‌تدبير هستند که با رانت اطلاعاتي، زمينه ثبت سفارش رانت‌خواران را فراهم کرده و سودهاي کلاني به جيب زده‌اند.وي اظهار داشت: آيا نرخ تورم تک‌رقمي است؟ نرخ تورم واقعي در کشور بيش از ۵۰ درصد است و نرخ کالاهايي که به ارز وابسته هستند، تا ۲۵۰ درصد افزايش يافته است.
نماينده مردم اردبيل در مجلس هم به عنوان موافق استيضاح‌ وزير اقتصاد خطاب به وي گفت: سياست‌هاي اعلامي و اعمالي در ماه‌هاي اخير نه تنها مشکلي را حل نکرد، بلکه باعث کاهش اعتماد عمومي نيز شده است.صديف بدري خطاب به کرباسيان با بيان اينکه يکي از مهم ترين وظايف شما، تنظيم سياست‌هاي پولي و مالي کشور است اما با توجه به سياست‌هاي ضد و نقيض دولت و بحران ارزي در ماه‌هاي اخير، چه نمره‌اي به خود مي‌دهيد، افزود: سياست‌هاي اعلامي و اعمالي در ماه‌هاي اخير نه تنها مشکلي را حل نکرد، بلکه باعث کاهش اعتماد عمومي نيز شده است؛ به گونه‌اي که وضعيت سکه و ارز، ثبات کشور را تهديد مي‌کند.
بر اساس اين گزارش وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به آثار سوء تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران و اثرگذاري در روند کلي اقتصاد کشور گفت: با اين حال اين آثار، کمتر از تحريم‌هاي ترکيه و روسيه بود.مسعود کرباسيان در جلسه بررسي استيضاح خود در مجلس در پاسخ به پرسش‌هاي نمايندگان مجلس با بيان اينکه سؤالات نمايندگان در چند گروه کلي تقسيم‌بندي مي‌شود، گفت: گروه اول سؤالات، درباره کليات اقتصاد بود که شامل تدوين سياست‌ها و ساماندهي اقتصاد کشور مي‌شود؛ اما اين سؤال‌ها فقط به مأموريت وزارتخانه برمي‌گردد و مشکلي را مطرح نکرده است.وي ادامه داد: اگر مسائل غيرمترقبه پيش نمي‌آمد، شاهد بهبود دستاوردهاي اقتصادي و زندگي مردم بوديم؛ اما من به مردم و نمايندگان مجلس حق مي‌دهم که نگران زندگي و معيشت مردم باشند؛ چراکه سفره‌هاي مردم با واقعيت‌هاي اقتصادي هماهنگي ندارد.وزير امور اقتصادي و دارايي يادآور شد: بايد بين نوسانات ارزي به عنوان رخداد، با مسير کلي اقتصاد تفاوت قائل شد؛ به اين معنا که وضع اقتصادي کشور، تحت تأثير نوسانات ارزي دچار مشکل شد. متأسفم در حالي که مسئولان بايد وقت خود را به ارتقاي معيشت مردم اختصاص دهند، به جاي آن به رفع آسيب‌هاي معاندان اختصاص بدهند.کرباسيان، با اشاره به مشکلات ساختاري تاريخي اقتصاد کشور گفت: نزديک به نيم قرن است که مشکلات ساختاري اقتصادي داريم؛ اما بخشي ديگر از مشکلات ما، متأثر از بدعهدي نظام سلطه است. من تنها يک سال است که مسئوليت وزارت اقتصاد را به عهده گرفته‌ام و نمي‌توان در يک سال، مسائل تاريخي و ريشه‌اي اقتصاد را حل کرد.وي با اشاره به تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران افزود: ترکيه و روسيه نيز در سال‌هاي اخير تحريم‌ شده‌اند؛ اما هرگز نه به قطع شدن نفت و نه قطع شدن سوئيفت تهديد شدند و نه مشکلاتي که تحريم‌ها در اين کشورها به جا گذاشت را، در ايران شاهد بوديم، چرا که ما کشور و مردم خوبي داريم و اثرات تحريم‌ها در روسيه و ترکيه بيش از ايران بود. اگر دلگرم‌تر بوديم، تلاطم کمتري داشتيم.کرباسيان دسته دوم سؤالات نمايندگان از وزير اقتصاد را مربوط به جريان‌سازي اقتصادي و مبارزه با فساد دانست و تصريح کرد: من از ابتداي ورودم به اين وزارت، اقتصاد شيشه‌اي را دنبال کردم. براي اولين بار در تاريخ شفاف شدن پرداخت‌هاي خزانه‌داري کل کشور را داشتيم. از اول ارديبهشت پرداخت خزانه‌داري به عموم مردم اطلاع‌رساني شد. همچنين گمرک نيز آمار واردات خودرو را مرتباً گزارش مي‌کند.وي با بيان اينکه از نظر شاخص‌هاي عمومي برخورد با فساد، اين وزارتخانه جزء دستگاه‌هاي برتر بوده است، گفت: در يک سال گذشته وزارت امور اقتصادي، مقصد پولي ۱۹۰ هزار دستگاه دولتي را شناسايي و مسدود کرد چرا که تعدد حساب‌ها به غير شفاف‌ شدن مي‌انجامد؛ هم‌اکنون پرداخت حقوق‌ها در ۵۰۰ دستگاه دولتي نيز کاملاً شفاف است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9297/2/35187/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha