آرشیو
انتخاب نشریه


سردرگمي و تنهايي ترامپ در مواجهه با ايران

بخش سياسي خارجي
دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا همچنان به تقابل با نظام و ملت ايران ادامه مي دهد. با اين حال هر اندازه زمان سپري مي شود، شاهد تشديد شکست و ناکامي رئيس جمهور ايالات متحده در مواجهه با کشورمان هستيم. اين شکست و ناکامي از يک سو معلول سياستها و راهبردهاي ضد ايراني کلان دولت آمريکا و از سوي ديگر، مرهون حضور افرادي مانند جان بولتون و مايک پمپئو در کنار رئيس جمهور آمريکاست. نکته بسيار مهم اينکه از ابتداي حضور بولتون و پمپئو در کاخ سفيد، بسياري از سياستمداران آمريکايي در خصوص عواقب و آثار حضور نومحافظه کاران در کاخ سفيد هشدار داده اند. حتي برخي جمهوري‌خواهان در اين خصوص به ترامپ هشدار داده اند. 
اين هشدارها چندان بيراه نبوده است! نبايد فراموش کرد که نومحافظه کاران در گذشته اي نه چندان دور و در دوران رياست جمهوري جرج واکر بوش، نمادهاي شکست دولت اسبق آمريکا تبديل شدند. 
هم اکنون نيز نومحافظه کاران دقيقا چنين وضعيتي را در ايالات متحده دارند. لوبلاگ در اين خصوص نوشته است : اعلام تشکيل «گروه اقدام ايران» در کاخ سفيد توسط مايک پمپئو وزير امور خارجه – تقريبا مصادف با سالگرد کودتاي سازمان سيا عليه محمد مصدق نخست وزير منتخب ايران در سال 1953م- با محتواي به اندازه معمول کوتاه و اتهامات و مطالبات زياد، هنوز ممکن است به دليل شکاف فزاينده حلقه داخلي دولت ترامپ در مورد سياست آمريکا نسبت به ايران کاملا قابل توجه باشد.
در ادامه اين مقاله آمده است : در ماه گذشته زماني که پرزيدنت دونالد ترامپ از تمايل ديدار خود با رهبران ايران « هر زماني که آن ها بخواهند بدون پيش شرط حاضر به ملاقات است» سخن گفت ، موجب غافلگيري جنگ طلبان ضد ايران شد. در اين راستا جامعه اطلاعاتي اسرائيل به عنوان حاميان بزرگ رويکرد تهاجمي عليه ايران به دليل هراس از اين که ترامپ استراتژي فشار را رها کند و در عوض درصدد اصلاح روابط با تهران باشد ، 
« براي دو روز سياست سکوت را اتخاذ کردند.»
دونالد ترامپ با توجه به علاقه او براي حضور در نشست ها و تمايلش به ديده شدن به عنوان يک توافق ساز، احتمالا 
مي خواهد که با مقامات ايران ديدار کند. به نظر مي رسد که وي در طرفداري از محور ديپلماسي در مقابل ايران تنها باشد و در اينجا قطعا او از سوي جان بولتون، مايک پمپئو و برايان هوک که بيشتر از مذاکرات به عنوان ابزار فشار استفاده مي کنند تا پيشنهاد صادقانه، مورد حمايت قرار نمي گيرد. اين گروه از نومحافظه کاران قبلا پيشنهاد ترامپ را براي گفت وگو بدون پيش شرط با ايران را رد کرده اند. در واقع يکي از اهداف ايجاد گروه اقدم ايران، غيرممکن ساختن شرايط براي تعقيب ديپلماسي توسط ترامپ در مقابل ايران است.
در نهايت "لوبلاگ" از مقدماتي که بيان کرده است، اين گونه نتيجه گيري مي کند :
" ايجاد گروه اقدام ايران توسط نومحافظه کاران در دولت ترامپ، با وجود پيشنهاد ترامپ براي مذاکره، عمدا آمريکا را به جنگ با ايران نزديک تر مي کند. در واقع نئوکان هاي کاخ سفيد و حاميان خارجي جنگ با ايران درصددند تا ترامپ را به گوشه رينگ ببرند و نگذارند از جايش تکان بخورد. گروه اقدام ايران به نظر مي رسد که تنها درصدد دستيابي به اين هدف است."
منبع: لوبلاگ 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9297/9/35154/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha