آرشیو
انتخاب نشریه


رمزگشايي از اظهارات مرکل

حنيف غفاري
منازعه ضمني وزير امور خارجه و صدر اعظم آلمان بر سر ايجاد ساختاري مشابه "سوئيفت" در قالب يک ساختار مالي مستقل از ايالات متحده آمريکا، از ابعاد مختلفي قابل بررسي است. آنگلا مرکل  ضمن رد سخنان "هايکو ماس" وزير امور خارجه اين کشور در خصوص حفظ برجام با ايجاد يک ساختار مالي مستقل از آمريکا اظهار داشت :
" ما در موضوع نظام هاي مستقل پرداخت مشکلاتي در همکاري با ايران داريم، اما از سوي ديگر ترديد نداريم که به طور مثال در موضوع تامين مالي تروريسم! سوئيفت از اهميت بالايي برخوردار است.حفظ همکاري با آمريکا در زمينه امنيت بسيار مهم است."
همان گونه که مشاهده مي شود، صدر اعظم آلمان بلافاصله پس از رد سخنان وزير امور خارجه خود، به همکاري هاي امنيتي اروپا و آمريکا اشاره کرده است . به عبارت بهتر، مرکل به صورت غير مستقيم، "استقلال اقتصادي اروپا از آمريکا" را به دليل " سلطه امنيتي واشنگتن بر اروپا" ناممکن دانسته است. از اين رو صدر اعظم سرزمين ژرمنها بار ديگر پرده از وابستگي امنيتي خاص اروپا به آمريکا ( در ذيل ساختار ناتو)
برداشته و "حفظ برجام از سوي اروپا" را نيز در هاله اي از ابهام و ترديد قرار داده است. 
بخشي از منازعه صورت گرفته ميان صدر اعظم و وزير امور خارجه آلمان، مرهون تعلق خاطر اين دو به دو جريان دموکرات مسيحي و سوسيال دموکرات است. هايکو ماس که به حزب سوسيال دموکرات تعلق دارد و در دولت ائتلافي مرکل مسئوليت دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي را بر عهده گرفته است، نسبت به صدر اعظم اين کشور گارد بسته تري در قبال ايالات متحده آمريکا و دولت ترامپ دارد. اين در حالي‌است که دموکرات مسيحي هاي آلمان تعلق خاطر بيشتري نسبت به ايالات متحده داشته و در بسياري از موارد در کسوت حافظ منافع واشنگتن در اروپا ايفاي نقش مي کنند. 
اظهارات صدر اعظم آلمان، شاخصي جهت سنجش نسبت امنيتي  آمريکا و اروپا محسوب مي شود. نبايد فراموش کرد که اتحاديه اروپا کماکان در نگاه امنيتي کلان خود، همچنان خود را وابسته به ايالات متحده آمريکا مي داند.افرادي مانند ترزا مي نخست وزير انگليس، امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان همچنان مشي و جهت گيري کلي امنيتي اروپا در نظام بين الملل را بر مبناي "وابستگي امنيتي به آمريکا" تنظيم کرده اند.
مقامات اروپايي در بهترين حالت ممکن، صرفا وارد فاز "مهار ترامپ" خواهند شد و "تقابل با کاخ سفيد" جايي در استراتژي ها و حتي تاکتيک‌هاي تعريف شده در حوزه سياست خارجي اروپاي واحد ندارد. دولت ترامپ نيز با درک اين موضوع،دست به گروکشي امنيتي از اتحاديه اروپا و خصوصا اعضاي اروپايي ناتو زده است. بديهي است که متعاقب  "گروکشي امنيتي آمريکا از اروپا" در جريان نشست ناتو ، شاهد استمرار "بازي پارادوکسيکال" اروپا در قبال برجام خواهيم بود. چنانچه تا کنون از دل رفتارهاي اروپا استنباط شده است،  تروئيکاي اروپايي قصد دارند پرونده توافق هسته اي و مذاکره با تهران، همچنان مفتوح باقي بماند. در هر حال، لازم است دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان در محاسبات خود موضوع "وابستگي امنيتي مطلق اروپا به آمريکا" را به عنوان يک شاخصه کلان امنيتي و سياسي محاسبه کرده و نسبت به استقلال اروپا در قبال حفظ توافق هسته اي و ارائه تضمين‌هاي لازم براي اين موضوع دل نبندد. اتفاقا اظهارات اخير صدر اعظم آلمان در خصوص وابستگي امنيتي اروپا به آمريکا بايد به صورتي دقيق از سوي مسئولين دستگاه ديپلماسي کشورمان مورد واکاوي و تحليل قرار گيرد. اظهاراتي که از مناسبات  امنيتي و سياسي آشکار و تا حدي نهان "واشنگتن- بروکسل" پرده بر مي دارد. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9296/1/35095/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha