آرشیو
انتخاب نشریه


چامسکي: حرکت ايران به سمت استقلال ،دليل نفرت آمريکاست

«نوام چامسکي»، نظريه‌پرداز، استاد دانشگاه و يکي از انديشمندان مطرح قرن حاضر در مصاحبه‌اي حرکت ايران به سمت استقلال بعد از انقلاب اسلامي سال ۱۳۵۷ را يکي از دلايل نفرت نخبگان سياسي در آمريکا از تهران دانسته است. وي در اين مصاحبه همچنين اتهامات کشورهاي غربي عليه ايران را رد و تصريح کرده «مرتجع‌ترين» کشورها در منطقه غرب آسيا کشورهاي تحت حمايت آمريکا هستند. او از حکومت سعودي و امارات به عنوان دو مورد از اين کشورها نام برده است. 
به گزارش گروه بين‌الملل خبرگزاري فارس،او در مصاحبه‌اي که 
۷ اوت در دفتر کارش در دانشگاه آريزونا انجام داده و امروز، جمعه متن آن منتشر شده درباره مسائل مختلف سياست خارجي آمريکا اظهارنظر کرده است. چامسکي در اين مصاحبه در پاسخ به اين سوال که آيا سياستمداران حزب دموکرات، در صورت به دست گرفتن سکان سياست در آمريکا در سال ۲۰۲۰ مواضع ستيزه‌جويانه کمتري نسبت به ايران اتخاذ خواهند کرد، گفت: «پيش‌بيني کردن اين موضواع واقعاً دشوار است.»
اين استاد دانشگاه در ادامه تأکيد کرد: «منظورم اين است که تنفر از ايران به بخشي ريشه‌دار از فرهنگ آمريکاي مدرن تبديل شده است. ريشه‌‌کن کردن آن، بسيار دشوار است.»
او در ادامه به يکي از مطالب منتشرشده در روزنامه نيويورک‌تايمز درباره تفکرات ترامپ در خصوص ايران اشاره کرده و بر اساس آن، توضيحاتي را درباره تفکر نهادينه‌شده در محافل سياسي آمريکا در قبال تهران اشاره کرده است.
چامسکي گفت: «در اين مطلب [نيويورک‌تايمز] آمده که ترامپ فکر مي‌کند احياي تحريم‌ها باعث خواهد شد توليد سلاح در ايران متوقف شود و سرکوبگري‌ها در داخل ايران و مداخله‌هاي اين کشور در خاورميانه کاهش پيدا کند.»
او گفت: «اول از همه، آيا ترامپ واقعاً اينطور فکر مي‌کند؟ احتمالاً نه. آيا اين حرف حقيقت دارد؟ يک ذره هم واقعيتي در آن وجود ندارد. مرتجع‌ترين کشورها در خاورميانه آنهايي هستند که ما حمايتشان مي‌کنيم.»
چامسکي در ادامه تصريح کرد: «ايران، در مقايسه با عربستان سعودي، نروژ حساب مي‌شود. درباره خشونت در خاورميانه هم، اقدامات عربستان سعودي و امارات متحده عربي در يمن که ما ازآنها حمايت مي‌کنيم، از هر چيزي بدتر است.»
اين استاد دانشگاه در ادامه در جواب اين سوال که ريشه نفرت نخبگان سياسي در آمريکا از ايران چيست گفت: «بسيار ساده است: در سال ۱۹۷۹ [۱۳۵۷ شمسي] ايران به سمت استقلال حرکت کرد. بدتر از آن، آنها يک فرد مستبد منصوب آمريکا که همسو با منافع آمريکا بر اين کشور حکومت مي‌کرد را سرنگون کردند.»
وي در ادامه تصريح کرد: «آنها (سياسيون در آمريکا)، اين را فراموش نخواهند کرد. در واقع، اندکي بعد از انقلاب ايران، آمريکا از حمله عراق به ايران که حمله‌اي ويرانگر بود، حمايت کرد.»
چامسکي در ادامه تصريح کرد: حمايت‌هاي آمريکا از عراق در دوران جنگ تحميلي، در حالي بود که اين کشور از سلاح‌هاي شيميايي استفاده کرده و صدها هزار نفر را به کشتن داد. 
اين نظريه‌پرداز تصريح کرد: «عراق، از سلاح‌هاي شيميايي استفاده مي‌کرد و صدها هزار نفر از مردم را مي‌کشت، اما حمايت‌ها از اين اقدامات در سراسر جنگ ادامه داشت.»
چامسکي در بخش ديگري از اين مصاحبه به تحليل سياست‌هاي «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا و شخصيت وي پرداخته است. 
او گفت: «همان‌طور که مي‌دانيد ترامپ فردي خارج از استانداردهاي سياسي گذشته محسوب مي‌شود. او کوچکترين اهميتي براي مسائل ژئواستراتژيک قائل نيست. برايش مهم نيست چه کار دارد مي‌کند. اگر اقتصاد دنيا را به هم بريزد، اشکالي ندارد. اگر از شر ناتو خلاص شود، چه اهميتي دارد؟»
وي در ادامه تصريح کرد: «تنها چيزي که او به آن اهميت مي‌دهد، خودش است و هر کاري که انجام مي‌دهد را مي‌توان بر اساس اين اصل که او فردي خودشيفته و خودبزرگ‌بين‌ است و مي‌خواهد در هر کاري که انجام مي‌دهد در صدر قرار بگيرد، تعبير کرد.»

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9296/13/35040/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha