آرشیو
انتخاب نشریه


قرن ظهور و حضور

سيد مسعود علوي
آيات زيادي در قرآن حکايت از ظهور مردي از سلاله پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله دارد که خواهد آمد و بساط ظلم و تبهکاري و نقض حقوق بشر و نقض حقوق الهي در زمين را برخواهد چيد. روايات بسياري هم از شيعه و سني نقل شده است که مبيّن آيات ياد شده است. (1) از جمله اينکه پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: «اگر از عمر دنيا جز يک روز باقي نمانده باشد، خداوند آن روز را آن قدر طولاني مي گرداند تا مردي از خاندان من حاکم جهان شود. نام او نام من است. او زمين را از عدل و داد پر مي سازد، همان گونه که از ظلم و جور پر شده باشد.» (2)
اکنون بشريت در دوران غيبت کبري است. پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: «سوگند به پروردگاري که مرا به پيامبري برانگيخت، در دوران غيبت امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) از او نفع مي برند و از نور ولايتش بهره مي گيرند، همان گونه که از خورشيد به هنگام قرار گرفتن در پشت ابرها استفاده مي کنند.» (3)
امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف مظهر انسان کامل و حجت خدا و خليفه او روي زمين است. روايات فراواني حکايت از اين دارد که او «جان جهان» است و جهان به وجود او روزي خوار خوان پروردگار عالم است. او قلب عالم وجود و واسطه فيض او بر بندگان خداست. امام صادق عليه السلام فرمود: «اگر زمين بدون وجود امام بماند، ساکنانش را در کام خود فرومي برد.» (4)
قرن بيستم با وقوع جنگ اول و دوم جهاني، کارنامه اي شوم از مکاتب الحادي، از کشتار بي سابقه از بشر به جا گذاشت. بيش از 30 ميليون نفر در جنگ جهاني اول کشته شدند و به فاصله کمتر از 20 سال، جنگ دوم جهاني رخ داد که در آن بيش از صد ميليون انسان در 30 کشور، رو در روي هم قرار گرفتند. آمار خونيني از کشتار انسان ها در اين جنگ وجود دارد که در تاريخ جهان بي سابقه است. 50 ميليون نفر از انسان ها به کام مرگ، ويراني و آوارگي رفتند. اين جنگ ها رنگ و بوي دين و مذهب نداشت. جنگ بين کفار، مشرکين و ملحدين براي تقسيم جهان بود. قرني که بشريت را با سه آموزه الحادي مارکسيسم، فاشيسم و ليبراليسم به خود مشغول کرد و محصول اين سرگرمي، چيزي جز کشتار بي رحمانه انسان ها و نقض حقوق بشر و نقض حقوق الهي انسان ها به دنبال نداشت.
تئوريسين هاي سکولاريسم و مدرنيسم پيش بيني کرده بودند که با شهرنشيني، علم و تکنولوژي و تحصيلات و ظهور طبقه جديد متوسط، پايان دين رقم مي خورد. اما اين اتفاق نيفتاد و در دهه آخر قرن بيستم انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني (ره) به پيروزي رسيد و همه فرضيات جامعه شناسان، تاريخ دانان و علماي علم سياست را به هم ريخت. با انقلاب اسلامي، سکه دين، رايج شد. به طوري که يکي از متفکرين غربي به نام پروفسور اسکات توماس مي گويد: «ترجيح 
مي دهم قرن بيست و يکم را قرن خدا بنامم.» اين در حالي است که اغلب فيلسوفان غربي در قرن بيستم به زعم خود، مرگ خدا را اعلام کرده بودند. اسکات توماس اعتراف مي کند: «ما غربي ها در جهاني زندگي مي کنيم که قاعدتاً نبايد وجود مي داشت. دين بايد - با آموزه هاي 
سکولاريسم و مدرنيسم - از بين مي رفت. اما اين اتفاق نيفتاد.» او تأکيد مي کند: «بازگشت دين به زندگي عمومي و همزيستي دين و مدرنيزاسيون را مي توان به خوبي در جهان مشاهده کرد.» او در کتاب «بازخيزش جهاني دين و تغييرات روابط بين الملل» سخن هاي بسياري گفته است از جمله اينکه؛ «غرب، دين را حاشيه نشين کرد و جهان کمونيسم هم به اين امر آسيب رساند. اما بايد قبول کنيم که به هر حال دين و خدا به هر دوي اين جهان بازگشته است.»
امروز، روزي است که فاشيسم در جهان سقوط کرده است. کمونيسم به موزه تاريخ سپرده شده است. اما ليبراليسم که سيئات اين دو مکتب را به ارث برده، نفس هاي آخر را مي کشد.
ليبراليسم بيش از اين نمي تواند مشت بر آسمان بکوبد و همچون نمرود و ديگر طواغيت تاريخ، با خدا بجنگد. تکيه بر زرادخانه هاي هسته اي و سلاح هاي کشتار جمعي نمي تواند آن را از سرنوشت محتومي که فاشيسم و کمونيسم را به کام مرگ و نيستي برد، برهاند. امروز اتاق جنگ دشمنان خدا شروع کرده است به توليد 
دين هاي قلابي و جعلي و مذاهب انحرافي، تا شايد بشر را از مسير حقيقي و دين حقيقي، منحرف کنند. ظهور عرفان هاي کاذب در غرب و رفتن به سوي معنويت، آن هم بدون خدا، و نيز در جهان اسلام، پديداري داعش و القاعده و نمايش چهره اي خشن و کريه از اسلام، 
نمونه اي از اين تلاش هاست.
اما هرچه جلوتر مي رويم چهره اسلام ناب محمدي(ص) و پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله، روشن تر و 
شفاف تر مي شود. اين نشانه حيات غرورآفرين و بي شک و شبهه امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف در عصر ماست. بشر امروز حقانيت انقلاب اسلامي ايران و چهره درخشان امام خميني (ره) را نوراني تر از هميشه درک مي کند. امروز پرچم امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف در دست پر توان نايب برحقش رهبر معظم انقلاب اسلامي، امام خامنه اي در منطقه و جهان در اهتزاز است. مراجع عظام تقليد، علما و دانشمندان اسلامي در چهارگوشه جهان از همه مذاهب اسلام و نيز اديان آسماني ديگر از اين پرچم حمايت مي کنند. حالا اگر اشرار عالم به سرکردگي آمريکا در برابر اسلام ناب محمدي (ص) ايستاده اند چه باک! خداوند به اين حرکت الهي کمک مي کند که هر روز با قدرت تر در جهان ظاهر شود. سقوط داعش و گروه هاي تروريستي در منطقه، حقانيت اين حرکت الهي را اثبات مي کند و نشان مي دهد خدا با ماست، چون امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف با ماست. سالروز آغاز امامت منجي بشريت و آزادي انسان ها مبارک باد. ان شاء الله قرن ما قرن ظهور و سپس حضور باشد.
پي نوشت ها:
1- سوره قصص، آيه 6 و سوره نور، آيه 55
2- علامه مجلسي، بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۷۲
3- علامه مجلسي، بحارالانوار، جلد 52، صفحه 93 و جلد 6، صفحه 250
4- شيخ کليني، اصول کافي، جلد 1، صفحه 179

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9093/1/3433/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha