آرشیو
انتخاب نشریه


وضعيت نظاميان آمريکايي در سوريه
اشغالگراني که خيال رفتن ندارند

فرزاد فرهادي
  «جيمز ماتيس» وزير دفاع ايالات متحده اخيرا از باقي‌ماندن نظاميان آمريکايي در خاک سوريه به بهانه مبارزه با گروه تروريستي داعش خبر داد و اعلام کرد: «تا زماني که داعش بخواهد بجنگد، نظاميان آمريکايي نيز در سوريه باقي خواهند ماند. نظاميان آمريکايي وسيله‌اي براي اعمال شروط واشنگتن در راهکار ديپلماتيک براي بحران سوريه هستند و آمريکا از روندي که در ژنو به دست آمد، عقب‌نشيني نخواهد کرد!
يک منبع رسمي در وزارت خارجه سوريه در واکنش به آن اعلام کرد:« سوريه مجددا خواستار عقب نشيني فوري و بدون قيد و شرط نيروهاي آمريکايي از اراضي خود است و اين حضور را تعدي به حاکميت سوريه و استقلال آن مي داند و با اين موضوع بر اين اساس تعامل خواهد کرد. مرتبط کردن حضور نيروهاي آمريکايي در سوريه به عمليات حل و فصل بحران توجيهي براي اين حضور است. حضور نظاميان آمريکايي و هر نيروي خارجي بدون موافقت دولت سوريه اقدامي خصمانه و تعدي به حاکميت سوريه و نقض منشور سازمان ملل است. دولت آمريکا همواره مدعي است که دخالت نيروهايش در سوريه با هدف مبارزه با داعش است و مرتبط کردن حضور آمريکا در سوريه هم اکنون به روند حل و فصل بحران سوريه جز بهانه و توجيهي براي اين حضور نيست و اين مردود است زيرا آمريکا و ديگران نه تنها نمي توانند با اقدام نظامي راهکاري بيابند بلکه برعکس اين حضور به طولاني شدن طول بحران و پيچيدگي بيشتر آن مي انجامد. مواضع جديد وزير دفاع آمريکا تاکيدي بر نقش ويرانگر آمريکا از طريق همسويي با گروههاي تروريستي و تلاش مداوم براي به شکست کشاندن همه تلاشها براي حل بحران کنوني  و با هدف ايجاد تنش و بر هم زدن ثبات منطقه در خدمت طرح صهيونيستي و فرض هيمنه بر کشورهاي منطقه است و اين رفتار آمريکا به تنهايي براي کذب بودن مواضع وزير دفاع آمريکا کافي است. سوريه مجددا خواستار عقب نشيني فوري و بدون قيد و شرط نيروهاي آمريکايي از سوريه است و اين حضور را تعدي به حاکميت سوريه و استقلال آن مي داند و بر اين اساس با آن برخورد خواهد کرد».
«سرگئي اورژونيکيدز»، مديرکل اسبق دفتر سازمان ملل متحد در ژنو در واکنش به اظهارات «جيمز ماتيس» که گفته بود حضور آمريکا در سوريه مورد تاييد سازمان ملل است، سخنان وي را مايه خنده و مضحک توصيف کرد.وي با بيان اينکه ماتيس نمي فهمد چه مي گويد و ظاهرا مشاوران کاربلدي ندارد که بتوانند به وي بگويند چه کند، گفت: من معتقدم گفتن اين سخنان تنها براي يک کشور و يک ابرقدرت مانند آمريکا مايه شرمساري است.مديرکل اسبق دفتر سازمان ملل متحد در ژنو همچنين تاکيد کرد که حضور آمريکا در سوريه غيرقانوني بوده و اين کشور تنها تلاش مي کند حضور غيرقانوني نيروهاي ائتلاف تحت رهبري خود در سوريه را توجيه کند.
به طور کلي آمريکايي ها از زماني که داعش در سال ۲۰۱۴ مناطق زيادي را به اشغال خود درآورد تامدتي فقط تماشاچي بودند و پس از آن نيز به بهانه مبارزه با داعش ائتلاف بين المللي به وجود آوردند که بر اساس گزارش ها، اسناد و تصاوير هوايي نه تنها در راستاي مبارزه با تروريسم حرکت نکرد بلکه در راستاي مانع تراشي در تلاش هاي ارتش سوريه و متحدانش ضد تروريستها گام برداشت و علاوه برآن بسياري از سرکرده هاي داعش را آنگونه که منابع رسانه اي اعلام کردند از مناطقي که تحت محاصره قرار داشتند خارج کردند و توافقات پنهان و آشکاري با تروريستها برقرار کردند. وزارت دفاع روسيه اخيرا اعلام کرد که ائتلاف آمريکايي ضد داعش از حمله به نيروهاي داعشي که از منطقه البوکمال خارج مي شدند چشم پوشي کرده است. وزارت دفاع روسيه عکس هايي را منتشر کرده است که نشان مي دهد نيروهاي ائتلاف آمريکايي از حمله به داعشي هايي که در حال خروج از البوکمال بودند، چشم‌پوشي کرده است.در بيانيه وزارت دفاع روسيه آمده است که انجام چنين اقداماتي توسط ائتلاف به اصطلاح ضد‌داعش کاملا مشخص مي ‌کند که نيروهاي در حال پيشروي دولت سوريه، طرح‌هاي آمريکا براي ايجاد منطقه‌ اي در شرق فرات که تحت کنترل نيروهاي حامي آمريکا باشد را فلج کرده است. آمريکايي ها بر اساس آنچه رسما اعلام کرده اند حدود ۵۰۰ نظامي در سوريه دارند هر چند که ژنرال «جيمز جرارد» فرمانده عمليات ويژه نيروهاي ائتلاف بين المللي در اظهار نظري تعداد نظاميان اين کشور در سوريه را ۴ هزار نظامي عنوان کرده بود. برخي آمارها نيز از وجود ۲۰۰۰ نظامي آمريکايي در سوريه حکايت دارد. اين نيروها به شکل غيرقانوني و بدون مجوز دولت سوريه به بهانه مبارزه با داعش حضور دارند اما هدف واقعي اين نيروها ايجاد بي ثباتي در سوريه است.آمريکا از اين نيروها براي کمک به گروههاي مورد حمايت خود بهره مي برد که آنها آموزش و تجهيز کرده است اما دمشق حضور آمريکايي‌ها را تعدي به حاکميت خود مي داند و اينکه بهانه اي که آمريکايي ها از آن دم مي زنند يعني جنگ با داعش، ديگر وجود ندارد. ماريا زاخارووا سخنگوي وزارت خارجه روسيه درباره حضور نظاميان آمريکايي در سوريه به اسپوتنيک گفت: «قصد واشنگتن براي عدم خروج نيروهايش از سوريه پس از نابودي داعش سوالاتي را درباره اهداف واقعي حضور نظاميان آمريکايي در سوريه ايجاد مي کند. آنها نه تنها بدون اجازه دمشق حضور دارند بلکه به گونه اي رفتار مي‌کنند که به شکل نزديک مفهوم اشغالگري را در ذهن متبلور مي سازد. به موجب قطعنامه ۲۲۵۴ سازمان ملل، آمريکا به همراه جامعه بين الملل متعهد به حفظ تماميت ارضي سوريه هستند». ولاديمير شامانوف رئيس کميته امور دفاعي دوماي روسيه نيز به اسپوتنيک اعلام کرد: «تمايل واشنگتن براي حفظ نيروهايش در سوريه پس از پاکسازي از داعش مانع از راهکار سياسي در سوريه مي‌شود. اگر به زبان ساده بخواهيم اهداف آمريکا را بيان کنيم جز وقاحت آمريکايي ها نيست يعني اينکه آمريکايي‌ها رعايت صاحب‌خانه را نمي کنند».
سرتيپ علي مقصود کارشناس نظامي سوري درباره ادامه حضور نظاميان آمريکايي در سوريه نيز به رسانه روسي اسپوتنيک بيان کرد: «آمريکا همه برگه هاي خود را از دست داده است. هدف آمريکا اين است که به دولت سوريه و متحدانش فشار آورد تا به برخي اهداف خود برسد و اينکه در روند سياسي در ژنو جايي براي خود بيابد».
واقعيت اين است که طرح آمريکا در سوريه و حساب کردن روي برخي گروههاي مسلح به طور کلي شکست خورده است و هر تلاشي خلاف آن ناديده گرفتن واقعيت جنگ است. سوريه در حال به دست آوردن عافيت پس از پايداري ارتش آن پس از گذشت حدود هفت سال است. سوريه موفق شد که با کمک متحدانش طرح آمريکا براي تجزيه سوريه را با شکست روبه‌رو سازد و در آستانه بازسازي قرار دارد اما به نظر مي رسد که آمريکايي ها نمي خواهند اجازه شروع مرحله بازسازي را بدهند.واقعيت اين است که آمريکا نمي خواهد به شکست طرحش در سوريه که ميلياردها دلار براي آن هزينه کرده است اذعان کند و از همين رو به دنبال اين است که با نظاميانش در راستاي اقدامات مخرب برآيند تا انتقام بگيرند.
واشنگتن به دنبال اين است که منطقه اي مستقل در سوريه ايجاد کند تا از طريق آن بتواند سياست هاي خود را ضد دمشق پياده کند. شکي نيست که آمريکا از گروههاي تروريستي به عنوان برگه بازي براي تحقق منافع خود بهره‌برداري مي کند و هدف اساسي حضور آمريکا در سوريه و از ابتدا حمايت از رژيم صهيونيستي در وهله اول و حمايت از منافع خود در مرحله دوم است.سوريه کشوري مستقل و داراي حاکميت است و هر گونه نيروي خارجي بدون اجازه دمشق به مثابه نيروي متجاوز است و ماموريت مبارزه با تروريسم با ارتش سوريه و دوستان سوريه است. ارتش آمريکا به مثابه ارتشي اشغالگر در سوريه است. آمريکا خواهان حضور در مناطق نفتي سوريه است. آمريکايي ها اينک درک کرده‌اند که نفوذ سياسي و نظامي آنها در سوريه وجود ندارد و گروههاي مسلحي که از آنها حمايت کرده است فروپاشيده اند و برخي نيز به دنبال مصالحه با ارتش سوريه و گذاشتن سلاح روي زمين هستند. برخي ديگر نيز به دنبال يافتن راهي براي فرار از باتلاق سوريه هستند.
آمريکايي ها مطابق عادت همپيمانان نزديک خود را رها مي گذارند و براي ناظران امور و کساني که استراتژي دولت آمريکا را دنبال مي کنند اين جاي تعجب ندارد به ويژه که اين از زمان روي کار آمدن دونالد ترامپ تشديد شده است. آمريکايي ها از گروههاي مسلحي که ميلياردها براي آنها هزينه کرده بودند صرف نظر کردند و پس از چند سال آموزش و حمايت اطلاعاتي و لجستيکي آنها را رها کردند. اين رفتار آمريکا گواه بر اين مدعاست که آنها در حال و آينده نيز اين روند را ادامه خواهند داد و از همپيمانان خود چشم پوشي خواهند کرد. به عبارتي به محض اينکه گروهي مُهره سوخته به حساب آيند آمريکايي ها از آنها چشم پوشي خواهند کرد. واشنگتن هرگز گروهي که باري بر دوش آمريکا از حيث اقتصادي و سياسي بگذارد را حمايت نمي کنند و اين موضوع ثابت مي کند که روي حمايت سياسي و نظامي آمريکا نمي توان حساب زيادي باز کرد.در پايان مي توان گفت که حضور نظاميان آمريکايي از هر حيث غيرقانوني است و آمريکا که همواره مدعي حقوق بين الملل است به آن توجهي ندارد. اين نيروها غيرقانوني و ابزاري براي دخالت در امور داخلي کشوري مستقل هستند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9093/1/3430/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha