آرشیو
انتخاب نشریه


آمريکا چگونه به تحريم‌هاي داخلي اميد بسته‌است؟

حجت‌‌اله عبدالملکي
همه مشکلات ما ناشي از تحريم هاست، اما کدام تحريم ها؟ داستان واقعي تحريم ها براي مردم درست گفته نشده، ايران گرفتار دو نوع تحريم است: تحريم هاي خارجي و تحريم هاي داخلي. تحريم هاي خارجي تنها ۲۰ درصد از کل
تحريم ها را شامل مي شود که به هيچ وجه قدرت متوقف کردن يا فلج کردن اقتصاد ايران را ندارد!
از نظر طراحان تحريم هاي غربي، آنچه قرار بوده و هست که اقتصاد ايران را فلج کند، تحريم هاي داخلي است! البته تحريم هاي خارجي به عنوان تير خلاص و تمام کننده در نظر گرفته شده بودند. هدف اصلي آمريکا و غربي ها از تحريم هاي پس از سال ۱۳۸۹ نابودي نظام جمهوري اسلامي از طريق اعمال فشار معيشتي بر مردم به عنوان موتور محرکه و پشتوانه انقلاب و جمهوري اسلامي بوده است. اما کارشناسان اقتصادي غرب تاکيد کردند ظرفيت هاي عظيم اقتصاد ايران و 
توانمندي هاي مردم ايران مانع از بروز چالش جدي براي ايران در نتيجه تحريم هاي غربي خواهد شد!
لکن علم سياستمداران غربي به تحريم هاي داخلي منجر به اتخاذ سياست تحريم از سوي آنها شد! در واقع سياستمداران غربي اميدوارند تحريم هاي ۲۰ درصدي خارجي با ترکيب  تحريم هاي ۸۰ درصدي داخلي مردم را دچار بحران معيشتي کند و از آن مسير منجر به آشوب، شورش و براندازي شود.
اهداف عملياتي مورد انتظار غرب از تحريم هاي خارجي عبارت 
بوده اند از: الف. بيکاري شديد، ب. تورم شديد، ج. قحطي. قرار است وقوع همزمان اين سه پديده باعث به ستوه آمدن مردم ايران شود! اما اين سه پديده بيش از آنکه تحت تاثير تحريم هاي غربي باشد، چندين برابر بيشتر متاثر از تحريم هاي داخلي است!
مثال هايي از تحريم هاي داخلي:
يک. تحريم برخي از توليدکنندگان عليه مردم
 الف. قيمت گذاري ناعادلانه: برخي از توليدکنندگان در شرايط تحريم، چند برابر افزايش هزينه هاي خود، قيمت محصولاتشان را افزايش مي دهند!
 ب. احتکار: برخي نيز براي کسب سود بيشتر محصولات خود را احتکار و گاهي خط توليد خود را خاموش مي کنند!
ج. توليد با کيفيت پايين: گروهي از توليدکنندگان نيز با وجود توان ارتقاء کيفيت، سهل انگاري مي کنند!
د. مصرف تسهيلات توليد در امور ديگر: معدودي از توليدکنندگان نيز تسهيلات دريافتي را خرج کارهاي ديگر بجز توليد مي کنند. اين سه پديده باعث تشديد تورم، بيکاري و کمبود کالا مي شود (البته عمده توليدکنندگان اينگونه نيستند، اما همان قشر محدود نيز آسيب بسيار مخربي بر اقتصاد و معيشت مردم وارد مي کنند).
دو. تحريم برخي از مردم عليه توليدکنندگان
منظور آن دسته از مصرف کنندگاني هستند که کالاهاي خارجي را به کالاهاي داخلي با کيفيت و قيمت مشابه يا حتي بهتر ترجيح 
مي دهند! اين مسئله مي تواند ناشي از سه پديده برندگرايي، غفلت و تحت تاثير تبليغات قرار گرفتن باشد! اين خسارت (که ناشي از نخريدن کالاهاي به صرفه ايراني است و نه کالاهاي بي کيفيت يا گرانتر از مشابه خارجي) منجر به از بين رفتن حدود 1/5 ميليون فرصت شغلي در کشور شده است!
سه. تحريم برخي از بانک ها عليه توليدکنندگان
بانک هايي که بخش زيادي از تسهيلات را به جاي توليدکنندگان واقعي، در اختيار واردکنندگان، دلالان، سوداگران و اخلال گران اقتصادي قرار مي دهند.
بدين ترتيب بخش قابل توجهي از سرمايه کشور به جاي تقويت توليد ملي، ايجاد اشتغال و تقويت صادرات و ارزآوري باعث تقاضا براي کالاهاي خارجي، از بين رفتن فرصت هاي شغلي، تورم و کاهش کالا در بازار مي گردد!
چهار: تحريم دولت عليه توليدکنندگان
دولت يا دولتمرداني که خود از واردکنندگان اصلي کالاهاي خارجي داراي مشابه داخلي هستند! يا فعاليت هاي پيمانکاري را در عين وجود توان داخلي به شرکت هاي خارجي واگذار مي نمايند! و يا با عدم پرداخت بدهي خود به بخش خصوصي منجر به ورشکستي توليدکنندگان يا پيمانکاران داخلي و تشديد بيکاري شده اند!
پنج: تحريم برخي مديران عليه مردم
 مديراني که به جهت فساد اقتصادي، سياسي کاري و بي کفايتي باعث از 
بين رفتن ظرفيت هاي داخلي و وابستگي بيشتر کشور به بيگانگان شده اند!
شش: تحريم جريان هاي سياسي عليه مردم
گاهي به خاطر منافع جناحي و گروهي طرح هاي گروه مخالف را ضايع 
مي کنند و خسارت هاي سنگيني به توليد، اشتغال و معيشت مردم وارد 
مي کنند! يکي از مهم ترين تحريم هاي جريان هاي سياسي، فتنه سال 88 است که علاوه بر تشديد تحريم هاي آمريکا (با هدف شلوغ کردن خيابان ها و پشتيباني از 
فتنه گران سبز، باعث کاهش امنيت سرمايه گذاري در کشور و درنتيجه کاهش سرمايه گذاري، رکود اقتصادي، کمبود کالا، تشديد بيکاري و تشديد تورم در سال هاي پس از آن گرديد).
هفت: تحريم والدين عليه فرزندان
تعريف تحريم اين است: ندادن حق! يکي از حقوق فرزندان بر عهده والدين حق تربيت است و يکي از اقسام تربيت، تربيت اقتصادي است. از جمله علل اصلي نرخ بالاي بيکاري در جوانان ايراني فقدان روحيه کارآفريني در اين گروه است. والدين نقش مهمي در ايجاد اين روحيه براي فرزندان خود دارند. تربيت صحيح اقتصادي بدون شک باعث کاهش قابل توجه نرخ بيکاري در ميان مدت و بلندمدت مي شود.
هشت: تحريم مترفين
گروهي اندک که در نتيجه فساد ستيز نبودن مسئولين دولتي، با مسلط شدن بر منابع کشور (نفت و گاز، معادن، منابع بانکي و ارزي و...) و در دست گرفتن
شريان هاي حياتي کشور (بازرگاني خارجي، صادرات و واردات، مبادلات ارزي، مبادلات پولي و ...) سودجويانه زندگي توده هاي مردم را به مخاطره مي اندازند!
و البته همه اينها تنها مثال هايي از تحريم هاي داخلي بودند! و البته خطاي محاسباتي آمريکا آنجاست که خيال مي کند شدت اين تحريم به قدري است که مي تواند باعث فروپاشي نظام شود، اما بايد پذيرفت که در شرايط وجود اين دسته از تحريم ها زندگي و معيشت توده مردم دچار مشکلات جدي است.
و همين جا تعريفي جديد از اقتصاد مقاومتي: اقتصاد مقاومتي يعني مذاکره کنيم براي رفع تحريم هاي داخلي! و با رفع تحريم هاي داخلي (که همه آن در اختيار مردم و مسئولين ايراني است) تحريم هاي خارجي هم به طور خودکار برداشته خواهد شد، زيرا با اثبات ناکارآمدي آنها در ايجاد اختلال اقتصادي در ايران، غربي ها 
به هزينه هاي بي فايده براي تداوم تحريمها تن نخواهند داد!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9292/1/34126/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha