آرشیو
انتخاب نشریه


دليل حمايت مقام معظم رهبري از روحاني

محمد عبدالهي
يکي از نکات مهم ديدار اخير اقشار مختلف مردم با رهبر معظم انقلاب اسلامي، حمايت  رهبرانقلاب  از شخص 
رئيس جمهور در کنار سرزنش بي تدبيرها
 بود.اين موضع در ديدار چندي پيش اعضاي هيئت دولت و همچنين  ديدار سفيران، کارداران و مسئولان وزارت امور خارجه با رهبر انقلاب نيز مورد تاکيد قرار گرفته بود.  در يادداشت پيش رو به چرايي اين مسئله مي پردازيم. 
 اعتقاد به مردم سالاري ديني
حضور و مشارکت مردم در عرصه سياسي کشور و ضرورت جاري شدن خواست و اراده مردم همواره مورد تاکيد امام راحل و رهبري معظم انقلاب اسلامي بوده است که ريشه در اصول  اسلام دارد. در توضيح اين مسئله مي توان گفت از آنجا که حاکم و مردم دو رکن اساسي حکومت  هستند و با فقدان هر کدام  حکومت موضوعيت پيدا نخواهد کرد، لذا دين اسلام پيوند ميان مردم و حاکم جامع الشرايط يا همان "ولي فقيه"
را مورد توجه قرار داده است. در اين چارچوب، بين حاکم و مردم حق و تکليفي دو سويه  ايجاد مي شود؛ بدين صورت که از يک سو مردم، مکلف به اطاعت از اوامر حکومت هستند و  از سوي ديگر حاکم نيز وظيفه دارد با رعايت مصالح مردم قانون مداري 
را سرلوحه خود قرار داده و خواست و انتخاب مردم را در جامعه جاري کند. 
اين معناي واقعي دموکراسي يا مردم سالاري ديني است که در آن مردم نقشي کليدي در تعيين مجريان و قانونگذاران دارند. به ديگر سخن، دموکراسي در کشور ما با رعايت چارچوب اسلامي و انتخاب افرادي  که داراي شرايط لازم باشند، اعمال مي شود و اين روند از هنگام پيروزي انقلاب اسلامي تاکنون به اجرا در آمده است.به طور خاص در ارتباط با  شخص رئيس جمهور در صورت احراز  شرايط  مندرج در قانون اساسي و انتخاب مردم ،
از سوي ولي فقيه منصوب گرديده و دولت او مشروعيت 
مي يابد. امام راحل و رهبري معظم انقلاب در راستاي مردم سالاري ديني همواره در طول ساليان پس از انقلاب خواست و اراده و انتخاب مردم را از اصول ثابت خود قرار داده اند.   لذا صيانت از خواست و انتخاب مردم  در تمامي دولت ها مورد تاکيد 
رهبري معظم بوده است: «هيچ کس در نظام اسلامي نبايد مردم، رأي مردم و خواست مردم را انکار کند... بدون آراءِ مردم، بدون حضور مردم و بدون تحقّق خواست مردم، خيمه نظام اسلامي، سرِ پا نمي‌شود و نمي‌ماند.» 14/3/78.
حمايت هميشگي رهبري معظم انقلاب از همه  دولت ها
مقام معظم رهبري بر اساس مصالح عقلاني کشور؛ در تمام دولت‌ها از روساي جمهور حمايت کرده‌اند.اين يکي از رويه‌هاي ثابت و هميشگي رهبر انقلاب است و مختص به شخص خاصي نيست . حمايت ايشان از دولت‌هاي مختلف با  به کار بردن الفاظي مانند "رکن رکين نظام " درباره آيت الله هاشمي، رئيس جمهور دولت هاي پنجم و ششم و حمايت ايشان از خاتمي در دولت هاي هفتم و هشتم يا حمايت صريح از احمدي نژاد و تکرار واژه "دولت خدمتگزار" از آن جمله است.
معظم‌له در خلال يکي از سخنراني‌هاي خود مي‌فرمايند: «دأب بنده اين است که هميشه از همه‌ دولت‌ها که بر سر کار هستند حمايت مي‌کنم؛ امروز هم همين‌جور است، بعد از اين هم ان‌شاءالله تا زنده هستيم همين‌جور خواهد بود.» (۱۳۹۶/۳/۲۲)
معظم له در جاي ديگري م‌يفرمايند: "البته بديهي است كه رهبري از فرد خاصي حمايت نمي‌كند؛ از معيارها حمايت مي‌كند. ما دنبال اين هستيم كه اين معيارها تحقق پيدا كند. بنده دنبال اين هستم كه شخصي سر كار بيايد و قوه‌ مجريه را اداره كند كه خود را خدمتگزار مردم بداند و توانايي داشته باشد و به آرمان‌هاي امام و نظام اسلامي معتقد و پايبند باشد و حقيقتاً عدالت و مبارزه‌ با فساد براي او حائز اهميت باشد." 
لذا داب رهبر معظم انقلاب همواره اين بوده  که از رفتارهاي صحيح روساي جمهوري ايران در تمام دولت ها حمايت کنند. همچنانکه اخيرا شاهد موضع‌گيري‌هاي منطبق با منافع ملي از سوي شخص رئيس‌جمهور در خارج از کشور بوديم و رهبر معظم انقلاب در کنار گلايه هاي اجرايي و مديريتي به دولت ،اين کار را ستودند.
 جلوگيري از اختلاف و تشتت و سوءاستفاده دشمنان خارجي
يکي ديگر از مطالبات مهم رهبر انقلاب از مسئولان کشور بستن 
هرگونه راه براي سوءاستفاده دشمنان داخلي و خارجي است. قطعا شنيده شدن صداي دوگانه از داخل کشور راه را براي فتنه انگيزي و سوءاستفاده دشمنان هموارتر مي کند لذا از منظر ايشان  ضروري است که در مقابل دشمني هاي  مستکبرين جهان از مسئولين کشور صدايي واحد شنيده شود. بديهي است يکي از دلايل حمايت معظم له از دولت‌هاي مختلف به اين مسئله بر مي گردد. 
خط بطلان بر سناريوي جنگ رواني داخلي
دامن زدن به شايعه استعفاي زودهنگام رئيس جمهور به منظور متهم کردن نظام يا جريان انقلابي به داشتن سناريويي براي به بن بست کشاندن دولت آقاي روحاني و مظلوم نمايي از دولت توسط تئوريسين اصلاح‌طلبان در روزها و ماه‌هاي اخير را بايد سناريويي با ابعاد داخلي و خارجي براي جهت دهي به رخدادهاي آينده و مديريت افکار عمومي دانست که رهبري معظم انقلاب با هوشياري تمام خط بطلاني بر آن کشيدند. 
 جمع‌بندي
با نگاهي کلان به مواضع رهبر انقلاب در مورد دولت‌هاي مختلف مي‌توان به نکات زير اشاره کرد:
1.  تعاريفي که مقام معظم رهبري از دولت‌ها بيان فرموده اند در مرحله اول به منظور هدايت افکار عمومي و مسئولان کشور به سمت ارزش هاي 
انقلاب اسلامي است.
2. نگاه کلان به ساختار نظام حکم مي کند که رهبري در صورت تبلور هرنوع صفت خوب و منطبق بر ارزشهاي انقلاب اسلامي در دولت‌ها از آن تمجيد کنند. 
3  .  اين تلقي که برخي اشتباهات دولت ها را با تعاريفي که مقام معظم رهبري از روساي جمهور کرده اند مي توان توجيه کرد کاملا اشتباه است چرا که اين حمايت ها علي‌رغم برخي خطاهاي روساي جمهور به منظور ايجاد يک پشتيباني محکم براي  نظام جمهوري اسلامي ايران است و معطوف به افراد خاص نيست.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9291/1/34027/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha