آرشیو
انتخاب نشریه


شعبده بازي تازه پمپئو!

حنيف غفاري
اخيرا وزير خارجه آمريکا در کنفرانسي خبري از تشکيل «گروه اقدام ايران» خبر داده است. رياست اين گروه بر عهده برايان هوک، مسئول برنامه‌ريزي سياست‌هاي وزارت‌خارجه آمريکا خواهد بود. مايک پمپئو در اين خصوص اظهار نموده است :
" هدف اين نهاد جديد که کاملا زير نظر وزارت امور خارجه آمريکاست  بررسي و هماهنگي کليه اقدامات مرتبط با ايران در وزارت خارجه آمريکا است. مسئوليت برايان هوک تلاش براي اجراي راهبرد فشار حداکثري ديپلماتيک و اقتصادي ضد ايران است.راهبرد آمريکا در قبال ايران به يک راهبرد چندمليتي با مشارکت کشورهايي که خطر ايران درک مي‌کنند، تغيير مي‌يابد، راهبردي که هدف آن افزايش فشار بر ايران تا زماني است که شاهد تغيير زيادي در رفتار ايران در داخل و خارج باشيم."
وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا در صدد است تصوير يک "تقابل تمام عيار" را در برابر ايران به نمايش بگذارد. اين در حالي است که دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا در سخنان خود از گفت و گوي بدون پيش شرط با ايران سخن مي گويد. اين پارادوکس رفتاري بيش از آنکه محصول يک بازي تنظيم شده در داخل آمريکا باشد، محصول استيصال و سردرگمي ايالات متحده در برابر "ايران قدرتمند" است. 
نکته ديگري که بايد در اين خصوص مدنظر قرار داد، به بازي مشترک دو حزب دموکرات و جمهوري خواه در تقابل با جمهوري اسلامي ايران باز مي گردد. هر دو حزب سنتي آمريکا در طول 4 دهه اخير نهايت تلاش خود را براي براندازي نظام جمهوري اسلامي و تقابل با ملت ايران صورت داده اند. در اين راستا، چه در زمان حضور دموکراتها و چه در زمان حضور جمهوري خواهان در کاخ سفيد، کميته ها و کارگروه هايي 
با هدف "مواجهه با ايران" در وزارت امور خارجه  و حتي در وزارت خزانه داري آمريکا تشکيل شده است. در اين معادله، تفاوتي ميان جيمي کارتر، ريگان، بوش پدر، کلينتون، بوش پسر، اوباما و ترامپ وجود ندارد. بنابراين، اظهارات پمپئو ، نقطه آشکارساز تقابل عيني آمريکا و ايران است نه نقطه آغاز آن! 
نکته سوم، به مواجهه جمهوري اسلامي ايران با اقدامات ايالات متحده آمريکا باز مي گردد. بدون ترديد چنانچه طي 4 دهه اخير شاهد رصد هوشمندانه رفتارهاي واشنگتن در ايران و مواجهه قاطعانه با رفتارهاي آن بوده ايم، اين بار نيز چنين مواجهه اي از سوي ايران تکرار خواهد شد. با اين حال  هزينه هاي شکست ترامپ در برابر ايران به مراتب نسبت به ديگر روساي جمهور پيشين وي بيشتر خواهد بود! نبايد فراموش کرد که هر اندازه "عمل" و " کنش" آمريکا در قبال ايران همه جانبه تر 
و گسترده تر باشد، "عکس العمل" و " واکنش" ايران در مواجهه با ايالات متحده شديد تر خواهد بود. اين قاعده اي است که بسياري از استراتژيست هاي آمريکايي آن را درک کرده و نسبت به تحقق آن به سران کاخ سفيد هشدار داده اند. با اين حال به نظر مي رسد ترامپ همچنان سعي دارد در اين آوردگاه ، به نظر افرادي مانند جان بولتون و مايک پمپئو گوش فرار دهد: افرادي که در مقاطعي حساس ، نماد شکست ايالات متحده در نظام بين الملل بوده اند. به عنوان مثال نام جان بولتون با شکست در جنگ عراق گره خورده است....
در نهايت اينکه اعلام تشکيل "گروه اقدام ايران" ، خبر تازه اي براي رصدگران فعاليت هاي ضد ايراني آمريکا محسوب نمي شود، هر چند که پمپئو سعي دارد در قالب يک "شعبده بازي سياسي" ، اين موضوع را به مثابه يک "موج تبليغاتي عليه ايران" مورد استفاده قرار دهد. تاکتيکي مقطعي و البته نخ نما که فايده و ماحصلي براي واشنگتن به همراه نخواهد داشت. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9291/1/34026/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha