آرشیو
انتخاب نشریه


راه، بن بست يا بحران

کميل خجسته
رمضان دو سال پيش درديدار شاعران، يکي از شاعران خطاب به رهبر انقلاب گفت اگر شمشير بکشيد، سينه‌هايي که بيايند در جلوي شما بِايستند و در مقابل دشمنان شما سينه سپر کنند [زياد است‌] و رهبري در جواب گفتند که من شمشير را کشيدم، مشغوليم، ما از چپ و راست داريم مي‌زنيم... بيانات اخير رهبري از مصاديق همين شمشيرزني از چند جهت بود.
چرا که سه جريان با توجه به مشکلات جاري کشور تلاش مي‌کنند تا بر آينده کشور تاثير منفي بگذارند و رهبري علاوه بر اينکه در مقابل اين سه ايستاده است به دنبال ايجاد راه چهارمي براي حل مشکلات اقتصادي و مبارزه با فساد است. 
گروه اول بن‌بست‌گرايان هستند. آن‌ها معتقدند يا اعلام مي‌کنند هيچ راهي براي برون‌رفت از مشکلات نداريم. ادامه اين وضع ما را به سمت قحطي و جنگ مي‌برد. به همين دليل تنها راه اين است که با آمريکا وارد مذاکره شويم. موشک‌هايمان را محدود و تاثيرمان در منطقه را کاهش دهيم تا آمريکايي‌ها هم با ما وارد جنگ نشوند و هم تحريم‌ها را بردارند تا ما نجات پيدا کنيم.
 گروه دوم بحران‌بينان هستند. آن‌ها مي‌گويند در چنين شرايطي بايد رهبري با حکم حکومتي دولت را برکنار کند و خودش يک نفر را جايگزين کند تا مشکلات حل شود.
گروه سوم آمريكايي‌‌ها هستند. آن‌ها از نقطه ضعف پيش آمده استفاده مي‌کنند و عليه ملت ايران سه کار مي‌کنند: تحريم مي‌کنند، با فعاليت رسانه‌اي در مردم ياس ايجاد مي‌کنند و سوم اينکه با تعريف عمليات‌هاي خُرد تخريبي، جامعه را به هم بزنند. بحران‌بينان و بن‌بست‌گرايان اگر در نيت همراه نباشند اما هر دو در نتيجه مکمل اهداف آمريكايي‌ها هستند. بحران‌بينان به دنبال کنارگذاشتن مردم در انتخاب حاکم هستند و بن‌بست‌گرايان، عمق استراتژيک نظام در منطقه و ابزار بازدارندگي دفاعي ايران يعني موشک‌ها را مي‌خواهند از بين ببرند. نتيجه هر دوي آن‌ها همان چيزي است که آمريكايي‌ها مي‌خواهند: تضعيف ايران تا تسليم نهايي‌اش.
رهبري در مقابل اين سه گروه ايستاده، خط آن‌ها را افشا کرده است و اجازه نمي‌دهد آن‌ها به آسيبي به ملت و جمهوري اسلامي وارد کنند. اول اينکه بن‌بست‌گرايان بدانند راه هست و بروز جنگ با آمريكا توهمي بيش نيست و مذاکره‌اي صورت نمي‌گيرد. 
بحران‌بينان بدانند جمهوري اسلامي يک‌قدم از راي مردم عقب‌نشيني نمي‌کند و دولت مستقر مي‌تواند و بايد بر مشکلات فائق آيد. آمريكا هم بداند کارهايش در ايران بي‌نتيجه است. 
از سوي ديگر رهبري خط چهارمي را در مقابل اين سه خط گشوده است. محور همه حرف‌هاي اخير رهبري يک جمله بود: «براي عبور از مشکلات اقتصادي راه داريم.» آيا اين يک شعار غيرواقعي است؟ رهبري به آن پاسخ مي‌دهند که خير زيرا اولا مشکلات امروز بيشتر از آنکه از تحريم‌ها باشد‌؛ دروني است. مثل ماجراي ارز و سکه. ثانيا اينکه هزاران راه نرفته وجود دارد براي حل مشکلات اقتصادي مانند همين هدايت نقدينگي افسارگسيخته در کشور به سمت توليد و...   
 سخنراني اخير رهبري يکي از مجموعه اقدامات مهم رهبري براي حل مشکلات مردم بود. کما اينکه دو روز پيش از آن هم با دادن اختيارات به رئيس قوه قضائيه گامي مهم براي برخورد با عاملين فساد اقتصادي برداشته شد يا مثلا چند وقت قبل از آن با تجميع همه قوا با رياست رئيس‌جمهور تحت عنوان شوراي هماهنگي اقتصادي عملا شوراي عالي دفاع دهه شصت -که نقش فرماندهي در جنگ را داشت- را احيا کردند و...
انقلاب اسلامي با تکيه بر مردم از بن‌بست‌گرايان و بحران‌بينان عبور خواهد کرد. اگر اين اتفاق افتاد هيچ تحريمي ديگر کارساز نخواهد شد کما اينکه سال‌هاست هيچ تهديد نظامي جرات عملي‌شدن پيدا نکرده است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9290/1/33857/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha