آرشیو
انتخاب نشریه


دكتر سيدمرتضي نبوي: رويكرد خاتمي هيچ‌وقت شفاف نبوده است

 دكتر سيدمرتضي نبوي در گفت‌و‌گو با فرهيختگان در پاسخ به اين سوال كه نظر شما در مورد راهكارهاي خاتمي براي برون‌رفت از شرايط فعلي چيست، گفت: تجربه بنده از برخوردهاي ايشان اين است كه رويكرد آقاي خاتمي هيچ‌وقت يك رويكرد شفاف نبوده است. وي گفت ديدگاه ايشان، مشكل كشور را حل نمي‌كند يك جاهايي ضرورت داشت ايشان جايگاه خويش را درون ساختار انقلاب تثبيت و دفاع كند، سريع به ميدان نيامد و موضع نگرفت. البته در مواردي هم خوب عمل و ايستادگي كرد. در مجموع ايشان به هر دليل عمدتا مواضع شفاف نمي‌گرفت. ضمن اينكه در مقطع هشت سالي كه سركار بودند گاهي خيلي خوب در مقابل اصلاح‌طلبان ايستاد ولي گاهي هم از كساني كه ساختارشكني كرده بودند حمايت كرد.
 وي افزود: موضع غيرشفاف آقاي خاتمي باعث شده  كه نشود به ايشان و مواضع و پيشنهادهايشان تكيه كرد. حتي اين روش باعث شد در زماني كه سركار بودند اصلاح‌طلبان، واژه عبور از خاتمي را مطرح كنند.
 از نبوي سوال شد به نظر شما راه برون‌رفت از مشكلات فعلي كشور چيست؟ وي گفت: به طور كلي مطالعات و پايان‌نامه من در اين زمينه است. معتقدم اگر دو راه‌حل را انجام دهيم به راحتي از مشكلات عبور مي‌كنيم؛ يكي اينكه سياست‌هاي كلي، قوانين و مقررات‌مان را تدوين و تنقيح كنيم چون قانون روابط من و شما، روابط حكومت با مردم، روابط جامعه با كشورهاي ديگر و ... را تنظيم مي‌كند. اين روابط براي اينكه به خوبي تنظيم شود بايد به قوانين شفاف و به نظام حقوقي كارآمد برسد. اين را در كشور نداريم بلكه برعكس آن را داريم، مركز پژوهش‌هاي مجلس مي‌گويد ما تورم تقنيني داريم. بيش از 30، 40 سال است كه در كشوري مثل فرانسه اين كار انجام مي‌شود. وقتي قوانين شفاف باشد همه مي‌فهمند حركت ها ، 
سرمايه‌گذاري‌ها و ... چطور است. بايد نظام حقوقي شفاف داشته باشيم و وظايف خود را همه بدانند و طبق آن عمل كنند. دومين نكته مهم اين است كه بايد نظام اداري ما به سمت سامانه‌مند شدن برود. از همين نسل جواني كه استارت‌آپ‌هاي خيلي خوب و نرم‌افزارهاي جالبي براي طراحي دارند، استفاده كنيم و اين كار را انجام دهيم. به عنوان مثال نظام جامع مالياتي طراحي خوبي شده اما اجازه نمي‌دهند شفاف شود تا پاي سوء‌استفاده‌گران بسته شود و هنوز وابسته به تشخيص مميز است كه امكان سوءاستفاده در آن وجود دارد. به عبارتي اگر نظام اداري ما به اين سمت برود كه سامانه‌مند شود، جلوي سوءاستفاده گرفته مي‌شود. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9290/1/33848/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha