آرشیو
انتخاب نشریه


رهبر معظم انقلاب در ديدار اقشار مختلف مردم:
جنگ نمي‌شود، با آمريکا مذاکره نمي‌كنيم

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز در ديدار هزاران نفر از قشرهاي مختلف مردم از استانهاي مختلف در سخنان مهمي درباره اوضاع اقتصادي و معيشتي، شرارتهاي آمريكا و پيشنهاد مذاکره و نيز ضرورت وحدت عمومي مردم و مسئولان خاطرنشان کردند: مشکلات اقتصادي و راه‌حلهاي آن معلوم است، هيچ بن بستي در کشور وجود ندارد و مسئولان در هر سه قوه بايد با تلاش، کار مشترک و استفاده از نظرات کارشناسان، مشکلات و فشارها را از دوش مردم بردارند.
ايشان همچنين در خصوص موضوع مذاکره با آمريكا تأکيد کردند: با آمريكايي‌ها به علت وجود استدلالهاي دقيق، تجربه گذشته و ضررهاي فراوان مذاکره با يک رژيم متقلب و زورگو مذاکره نمي کنيم 
و در پرتو وحدت و همدلي مردم و مسئولان، اين مرحله را به خوبي پشت سر خواهيم گذاشت.
رهبر انقلاب اسلامي در سخنان خود با اشاره به مشکلات اقتصادي و معيشتي کشور و گراني‌هاي فراوان اخير که به بخش هايي از مردم به شدت فشار وارد کرده است، گفتند: اکثر کارشناسان اقتصادي و بسياري از مسئولان متفق هستند که عامل همه اين مشکلات تحريم ها نيست بلکه ناشي از مسائل دروني و نحوه مديريت و سياست گذاري اجرايي است.
حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: من نمي گويم تحريم ها اثر ندارد، اما عمده مشکلات اقتصادي اخير مربوط به عملکردها است و اگر عملکردها بهتر و با تدبيرتر و بهنگام‌تر و قوي‌تر باشد، تحريم ها تأثير زيادي نخواهد داشت و مي توان مقابل آن ايستاد.
ايشان به نوسانات اخير بازار ارز و سکه و کاهش ارزش پول ملي اشاره کردند و افزودند: در همين قضاياي ارز و سکه گفته شد مبلغ ۱۸ ميليارد دلار از ارز موجود کشور آن هم در حالي که براي تهيه ارز مشکل داريم، بر اثر بي تدبيري، به افرادي واگذار شد و برخي از آن سوء استفاده کردند. اين موارد مشکلات مديريتي است و ارتباطي با تحريم ها ندارد.
رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: وقتي ارز يا سکه به صورت غلط عرضه و تقسيم مي‌شود، مشکلات فعلي به‌وجود مي آيد زيرا اين قضيه دو طرف دارد، يک طرف آن فردي است که دريافت 
مي کند و طرف ديگر آن کسي است که عرضه مي کند. همه بيشتر به‌دنبال آن فردي هستند که ارز يا سکه را گرفته است در حالي که تقصير عمده متوجه آن فردي است که ارز يا سکه را با بي تدبيري عرضه کرده است که اقدامات اخير قوه قضائيه نيز در واقع برخورد با کساني است که با يک تخلف و خطاي بزرگ، زمينه ساز 
اين مسائل و کاهش ارزش پول ملي شده اند.
ايشان به کمين گرفتن دشمن براي سوءاستفاده از اين خطاها و بي تدبيري ها 
اشاره کردند و افزودند: ما به دلايل گوناگون، دشمنان خبيث و رذل کم نداريم، آنها کمين گرفته اند تا همچون مگس  روي زخم بنشينند و با سوءاستفاده از مشکلات ناشي از خطاي برخي افراد، ناکارآمدي نظام و بن بست در کشور را القاء کنند تا مردم نااميد شوند.
رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: در کشور هيچ بن بستي وجود ندارد زيرا مشکلات کشور شناخته شده است و براي همه آنها نيز راه حل هاي شناخته شده اي وجود دارد و فقط بايد مسئولان کمر همت ببندند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به پيشنهادها و نامه هاي متعدد جوانان انقلابي، مؤمن و خوش فکر براي حل مشکلات گفتند: اخيراً هم عده اي کارشناس اقتصادي که با دولت هم مخالفتي ندارند و برخي هم صاحب نام هستند، نامه اي دلسوزانه به رئيس جمهور محترم نوشته اند و ضمن برشمردن مشکلات ساختاري و موجود اقتصادي، راه حل ها را هم ارائه کرده اند که اين راه حلها 
اکثراً صحيح بودند.
ايشان با تأکيد بر اينکه اغلب اين راه حل ها قبلاً در شعارهاي سال و سياستهاي کلي اعلام شده بود، افزودند: بنابراين مشکلات اقتصادي کشور راه حل دارد و اينگونه نيست که دشمن و برخي افراد دنباله رو او در داخل و در رسانه ها، خبيثانه تبليغ کنند که کشور به بن بست رسيده و هيچ راهي جز پناه بردن به فلان شيطان يا شيطان اکبر وجود ندارد.
رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: مسئولان اجراي برخي از اين راه حل ها را شروع کرده‌اند اما بايد جدي تر انجام دهند و من اين موضوع را در جلسات خصوصي به رؤساي سه قوه و مسئولان کشور گفته ام و آنان نيز به اندازه توان خود پيگير اين موضوعات هستند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه ما در کشور نيروي خوب و با عُرضه و جوان کم نداريم، گفتند: مسئولان بايد همکاران خوبي را براي خود انتخاب کنند.
ايشان، نقدينگي عظيم را يکي از مشکلات اقتصادي کشور و ناشي از سياست هاي اشتباه دانستند و گفتند: همانگونه که در عيد فطر خطاب به مسئولان گفتم، بايد اين نقدينگي به سمت توليد و  بخشهاي صنعت، کشاورزي و مسکن هدايت شود و اگر چنين کاري انجام شود، نقدينگي که امروز يک تهديد است، به فرصت تبديل خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه همواره از دولتها حمايت کرده اند و از اين دولت نيز حمايت مي کنند، خاطرنشان کردند: بار ديگر به مسئولان دولتي سفارش مؤکد مي کنم که با فکر و برنامه ريزي و مشورت با افراد آگاه، راههاي سوق دادن نقدينگي به سمت توليد را پيدا کنند.
حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: برخي مي گويند علت مشکلات فعلي در بازار، و کسب و کار اين است که چون فعالان اقتصادي از زمان آغاز تحريم ها يعني نيمه مرداد يا نيمه آبان مطلع بودند، کارهايي انجام دادند، حالا سؤال اين است که اگر فعالان اقتصادي مطلع بودند و کارهايي کردند، مسئولان دولتي هم بايد خود را براي مقابله با تحريم بيشتر آماده مي کردند.
ايشان افزودند: البته اکنون هم دير نشده است و مي توان تصميم ها 
و اقدامات لازم را در مقابل تصميم خبيثانه دشمن، اتخاذ کرد و اگر کسي بگويد دير شده و ممکن نيست، يا جاهل است يا حرف بي جهت زده است.
رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: هرکسي که اعلام کند، ما به بن بست رسيده ايم، يا جاهل است يا حرف او خائنانه است.
حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه مطالب مربوط به مسائل و مشکلات اقتصادي، به موضوع فساد و لزوم مقابله با آن اشاره کردند و گفتند: نامه اخير رئيس قوه قضائيه يک گام مهم و مثبت براي مقابله با فساد و مفسد است.
ايشان با اشاره به نامه 17 سال پيش خود به سران سه قوه براي مقابله با فساد افزودند: فساد يک اژدهاي هفت سر است که بايد با آن به طور کامل و جدي مقابله شود، ضمن اينکه وقتي با فساد و مفسد مقابله مي شود، قطعاً جيغ و دادهايي از گوشه و کنار بلند مي شود.
رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: بيانِ علني اين موضوع براي اين است که همه بدانند، بناي نظام، برخورد قاطع و بدون ملاحظه با مفسد است.
ايشان افزودند: برخي درخصوص فساد به گونه اي صحبت مي کنند که گويا همه نظام فاسد است و ادعاي فساد سيستمي و فراگير مي کنند 
در حالي که اينگونه نيست و ما در کشور، مديران پاکدست و مؤمن فراواني داريم و اينگونه سخن گفتن، ظلم به اين افراد و ظلم به نظام اسلامي است.
رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه در نظام اسلامي حتي تعداد کم افراد فاسد، زياد است و بايد با آنها قاطعانه برخورد شود گفتند: افراط و تفريط غلط است. برخي در صحبت ها و نوشته هاي خود بي ملاحظه هستند. نمي توان فساد در برخي دستگاهها يا در ميان برخي افراد را به کل کشور تعميم داد.
حضرت آيت الله خامنه اي در جمع بندي اين بخش از سخنان خود، خاطرنشان کردند: راه حل مشکلات اقتصادي کشور اعم از راه حلهاي ساختاري و کوتاه مدت شناخته شده است و هدف از درخواست براي تشکيل جلسه مشترک سه قوه، يافتن مشترک راه حل ها با کمک گرفتن از کارشناسان امين است که اين کار در حال انجام است.ايشان افزودند: دستگاههاي نظارتي وابسته به دستگاههاي اطلاعاتي، قوه قضائيه و مجلس نيز بايد با قدرت و با چشم باز در ميدان باشند و آحاد مردم مؤمن نيز بايد با احساس وظيفه، در اين خصوص، نقش ايفا کنند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه قواي مجريه و مقننه بايد راههاي فساد را ببندند، گفتند: اگر در همين قضاياي ارز و سکه، نظارت و دقت و پيگيري لازم انجام مي گرفت، راههاي فساد مسدود مي شد.
ايشان همچنين با توصيه به آحاد مردم براي هوشياري و عملِ با بصيرت، در مقابل تحريکات دشمن، افزودند: ملت ايران همواره در مقابل دشمن بصيرت داشته است و همه بايد بدانند که دشمن به دنبال سوءاستفاده از نقطه ضعف ها، بر ضدّ خود مردم است.
رهبر انقلاب اسلامي دستگاههاي تبليغاتي اعم از صدا و سيما، مطبوعات و وبگاههاي فضاي مجازي را به مراقبت از ايجاد نااميدي در جامعه، توصيه مؤکد کردند و گفتند: انتقاد، اشکالي ندارد اما نبايد مردم را نااميد کرد. گاهي در يک روزنامه يا در يک برنامه تلويزيوني و راديويي، به‌گونه‌اي سخن گفته مي شود که گويا همه درها بسته است؛ در حالي که اينگونه نيست.
حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: ملت ايران و نظام اسلامي، همچنانکه تا به حال از مراحل سختي عبور کرده است، از اين مرحله نيز که آسان تر از مراحل قبلي است، عبور خواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش دوم سخنانشان با اشاره به وقيح تر و بي ادب تر شدن مسئولان آمريكايي در ماههاي اخير خاطرنشان کردند: آنها قبلاً نيز ادب سياسي و ديپلماتيک را در حرفهايشان رعايت نمي کردند اما مسئولان کنوني رژيم آمريكا به گونه اي وقيح و بي شرم و بي‌ادب با دنيا حرف مي زنند که انگار حيا را کاملاً از آنها گرفته اند.
حضرت آيت الله خامنه اي با يادآوري دو جنايت هفته اخير سعودي‌ها در يمن يعني بمباران يک بيمارستان و حمله به يک ماشين حامل کودکان يمني و قتل عام دهها کودک بي‌گناه و بي‌پناه افزودند: وجدان جهان در مقابل اين جنايات تکان خورد و دولتها  نيز ولو به صورت تعارف آميز اظهار تأسفي کردند اما آمريكايي ها به جاي محکوم کردن اين فجايع، بي‌شرمانه از روابط راهبردي خود با سعودي‌ها حرف زدند و اين سؤال را پيش آوردند که آيا مسئولان آمريكايي واقعاً انسانند؟
ايشان جدا کردن حدود ۲ هزار کودک از مادرانشان و زنداني کردن آنها در قفس را به بهانه مهاجر بودن اين افراد، جنايت بي سابقه ديگري خواندند و افزودند: نکته تأمل برانگيز اين است که آمريكايي‌ها بدون هيچ خجالت و شرمي اين اقدامات را در جلوي چشم جهانيان انجام مي‌دهند.
رهبر انقلاب با اشاره به حرف‌هاي بي ادبانه مقامات رژيم آمريكا درباره تحريم، جنگ و مذاکره گفتند: تأکيد مي کنيم جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهيم کرد.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: البته آنها مسئله جنگ را صريحاً مطرح نمي کنند اما درصددند با اشاره و کنايه، «شبح جنگ» را ايجاد و بزرگ کنند تا ملت ايران يا ترسوها را بترسانند.
ايشان در همين زمينه تأکيد کردند: جنگي رخ نخواهد داد چرا که ما مثل گذشته هيچ وقت شروع کننده جنگ نخواهيم بود و آمريكايي‌ها هم حمله را آغاز نمي کنند چون مي دانند که صددرصد به ضررشان تمام خواهد شد زيرا جمهوري اسلامي و ملت ايران ثابت کرده اند به هر متعرّضي، ضربه بزرگ‌تري وارد خواهد کرد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به ناکامي مفتضحانه و حقارت آميز 
آمريكايي‌ها در حمله سال ۱۳۵۹ به صحراي طبس افزودند: آنها ممکن است خيلي چيزها را نفهمند اما احتمالاً اينقدر مي‌فهمند که نتيجه تعرض به ايران را تصور و درک کنند.
رهبر انقلاب در ادامه تبيين طرحهاي آمريكا براي مقابله با جمهوري اسلامي و ملت ايران، به بحث پيشنهاد مذاکره پرداختند و افزودند: آنها البته در اين موضوع براساس يک بازي و روش پيش پا افتاده و بي ارزش سياسي عمل مي کنند؛ يک نفر مي گويد بدون پيش شرط، نفر ديگر پيش شرط مي گذارد.
حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: بر خلاف تصور عده اي در داخل، درخواست آمريكايي‌ها براي مذاکره مسئله جديدي نيست و در ۴۰ سال اخير بارها تکرار اما با پاسخ منفي ايران مواجه شده است. حتي ريگان رئيس جمهور وقت آمريكا که نسبت به فعلي ها مقتدرتر بود، در قضيه معروف به مک فارلين، او را مخفيانه براي مذاکره به تهران فرستاد که بعد از ۲۴ ساعت بدون نتيجه بازگشت.
رهبر انقلاب در تبيين استدلالهاي ايران براي مذاکره نکردن با آمريكايي‌ها گفتند: آنها براي مذاکره فرمول خاصي دارند که بايد آن را درک کرد و سپس به اين سؤال پاسخ داد که آيا هيچ آدم عاقلي با اين فرمول مذاکره مي کند؟
ايشان حقيقت مذاکره را در عرف سياسي «داد و ستد» خواندند و خاطرنشان کردند: آمريكايي‌ها در هر مذاکره به پشتوانه قدرت سياسي، تبليغاتي و مالي خود تلاش مي کنند هرگونه مقاومت در مقابل تحقق اهدافشان را ناکام بگذارند.
حضرت آيت الله خامنه اي در ترسيم فرمول مذاکره به سبک آمريكايي‌ها افزودند: آنها اولاً اهداف اصلي را کاملاً مشخص مي کنند البته همه اين اهداف را اعلام نمي کنند اما در طول مذاکرات با دبه و چانه زني، همه اهداف را پيگيري مي کنند. نکته دوم اينکه آمريكايي‌ها از اين اهداف اصلي يک قدم عقب نمي نشيند.
ايشان افزودند: آمريكايي ها در مذاکرات، با الفاظ ظاهراً اطمينان‌بخش فقط وعده مي دهند اما از طرف مقابل امتيازات نقد مي خواهند و وعده نمي پذيرند.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: اين واقعيت را ما در برجام تجربه کرديم همچنانکه در مذاکره با کره شمالي هم آمريكايي‌ها همين روش را در پيش گرفته اند.
ايشان خاطرنشان کردند: هر جاي مذاکره اگر طرف مقابل از دادن امتياز نقد امتناع کند، آمريكايي‌ها آنچنان هياهوي تبليغاتي و رسانه اي 
در جهان راه مي اندازند که معمولاً طرف مقابل کم مي آورد و دچار انفعال مي شود.
حضرت آيت الله خامنه اي در تشريح آخرين نکته از فرمول مذاکره آمريكايي‌ها افزودند: آنها پس از مذاکرات نيز به راحتي زير وعده ها 
مي زنند و به آنها عمل نمي کنند.
رهبر انقلاب پس از بيان اين واقعيات يک سؤال اساسي مطرح کردند: به کدام دليل بايد با رژيم زورگوي متقلبي که اينگونه مذاکره مي کند، پشت ميز گفت‌وگو نشست؟
حضرت آيت الله خامنه اي برجام را نمونه واضح نتيجه مذاکره با آمريكا برشمردند که البته برخي خطوط قرمز تعيين شده در آن رعايت نشد.ايشان خاطرنشان کردند: با توجه به فرمول آمريكايي‌ها در مذاکره، هر دولتي در جهان با آنها مذاکره کند، دچار مشکل مي شود مگر جهت گيري هايش با واشنگتن يکي باشد که البته دولت فعلي آمريكا حتي به اروپايي ها هم زور مي گويد.
رهبر انقلاب در نوعي جمع بندي از اين بخش از سخنانشان، افزودند: ما فقط وقتي مي توانيم وارد بازي خطرناک مذاکره با آمريكا شويم که از لحاظ اقتصادي و سياسي و فرهنگي به اقتدار مورد نظرمان برسيم و فشارها و هوچي گري هاي او نتواند در ما تأثير بگذارد اما در حال حاضر مذاکره قطعاً به ضرر ما تمام مي شود و ممنوع است.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: امام راحل عظيم الشأن 
هم مذاکره با آمريكا را تا وقتي اين رژيم آدم نشود ممنوع کرده بود ما هم بر همين نکته تأکيد مي کنيم.
ايشان افزودند: حتي اگر به فرض محال قرار بود با آمريكايي ها مذاکره اي 
کنيم قطعاً با دولت فعلي هرگز مذاکره نمي کرديم.
حضرت آيت الله خامنه اي با بيان نکته اي مهم خطاب به همه سياستمداران، ديپلماتها، جوانان پرانگيزه، دانشجويان رشته هاي سياسي و فعالان عرصه سياست يادآوري کردند: مذاکره با رژيم زورگو و پرتوقع آمريكا وسيله اي براي رفع يا کاهش دشمني آنها نيست بلکه دادن ابزاري به آمريكا است که با آن مي تواند بيشتر و بهتر اعمال دشمني کند و اهداف خود را پي بگيرد.
رهبر انقلاب تمرکز شيطان بزرگ بر جنگ اقتصادي را ناشي از نااميدي از جنگ نظامي، سياسي و امنيتي و حتي جنگ فرهنگي خواندند و افزودند: رويش هاي جوان و پربرکت انقلاب و شکست حوادث و آشوبهاي امنيتي سياسي سال ۸۸، نشان دهنده شکست و يأس دشمن در اين عرصه هاست. حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: البته به توفيق الهي و هوشياري مسئولان و مردم، آمريكا در جنگ اقتصادي نيز شکست خواهد خورد.
ايشان با اشاره به ترفند و فريب دشمنان در حرف زدن با مردم ايران گفتند: يک عقب مانده ذهني به ملت ايران مي گويد دولت شما پول شما را در سوريه خرج مي کند 
در حالي‌که رئيس او اذعان کرده که آمريكا هفت تريليون دلار در منطقه خرج کرده اند اما هيچ چيزي عايدشان نشده است.
رهبر انقلاب افزودند: ما به دو کشور دوست يعني سوريه و عراق در مقابل تهديدات آمريكا و سعودي ها کمک کرده ايم که اين کمک ها نوعي مبادله بين دولتهاي دوست است.
حضرت آيت الله خامنه اي ايجاد ترديد در افکار عمومي نسبت به مواضع نظام را از اهداف مشخص دشمنان ملت ايران برشمردند و افزودند: آنها مي خواهند با جنگ اقتصادي نارضايتي ايجاد کنند تا شايد اين نارضايتي به اغتشاش و ناامني تبديل شود.
ايشان با بيان اخبار و اطلاعاتي از پشت صحنه اقدامات آمريكايي ها، صهيونيست‌ها و سعودي ها افزودند: آنها براي ايجاد ناامني در دي ماه گذشته، چند سال فعاليت کرده بودند اما ملت با هوشياري تحسين برانگيز، به ميدان آمد و زمينه سازي هاي چند ساله آنها را به باد داد.
رهبر انقلاب افزودند: دشمنان سپس به سال ۹۷ دلبستند و برخي مقامات آمريكا گفتند ۶ ماه ديگر خبرهايي از ايران خواهيد شنيد، منظور آنها همين حوادث مرداد بود که با وجود هزينه هاي فراوان مالي و سياسي دشمنان اينگونه محدود از آب درآمد.
حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: مردم با هوش و با بصيرت هستند البته مشکلات معيشتي و اقتصادي، اوقات خيلي از آنها را تلخ کرده اما اين ملت زير بار خواسته‌هاي سياي آمريكا و فلان رژيم روسياه نمي رود.
رهبر انقلاب تأکيد کردند: دشمن همانگونه که تاکنون ضعيف و ناتوان و شکست خورده بوده است در آينده نيز ناکام خواهد ماند به شرط اينکه همه بيدار باشيم و با پرهيز از نااميدي به وظايف خود عمل کنيم. ايشان افزودند: برخي به اسم اينکه طرفدار ضعفا هستيم و مي خواهيم اوضاع را درست کنيم، خودشان ملتفت نيستند اما عملاً در چارچوب نقشه دشمن حرف مي زنند و اقدام مي کنند. حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: آنها که مي گويند دولت بايد برکنار شود در نقشه دشمن نقش آفرين هستند. دولت بايد سرکار بماند و با قدرت، وظايف خود را در حل مشکلات انجام دهد.
رهبر انقلاب همچنين به حقوق و تکاليف دولت و مجلس اشاره کردند و افزودند: هر دو قوه بايد ضمن برخورداري از حقوق خود، کرامت طرف مقابل را حفظ کنند و سه قوه با هم افزايي مشکلات را از پيش ملت بردارند.ايشان در پايان سخنانشان با اشاره به سخنان امام خميني درباره دست قدرت خدا  بر سر ملت ايران و نظام اسلامي است، افزودند: ما هم اين دست قدرتمند خدا را احساس مي کنيم، قدرتي که در ايمان ملت متجلي است. حضرت آيت الله خامنه اي در ابتداي سخنانشان با اشاره به فرا رسيدن ماه ذي الحجه ماه دعا و توسل و تضرع به درگاه الهي، خاصيت ايمان و اتکا به خدا را ايجاد اميد، اعتماد به نفس و شکست ناپذيري دانستند و خاطرنشان کردند: ملت ايران با برخورداري از اين ايمان، چهل سال است که در مقابل قدرتهاي متکبر دنيا با قدرت تمام ايستاده است و بايد روز به روز بر اين توانايي افزوده شود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9288/1/32827/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha