آرشیو
انتخاب نشریه


هيمنه‌اي که در آتش مي‌‌‌سوزد

مهدي فضائلي
يکي از مهمترين اقدامات هوشمند غرب و بويژه آمريکا، تصويري است که از خود در ذهن مردم جهان ساخته اند.
در اين تصوير، آمريکا ابرقدرتي شکست ناپذير، فاقد مشکلات اساسي، توانمند براي حل همه بحران ها و مردم آمريکا خوشبخت ترين 
مردم دنيا معرفي شده اند.
به عبارت ديگر، اين باور در داخل و خارج آمريکا ايجاد و تقويت شده است که آمريکاثروتمندترين،قدرتمندترين،سخاوتمندترين و اصيل ترين کشور جهان است!
علاوه بر نقش انکار ناپذير رسانه ها و بخصوص هاليوود در اين تصوير سازي،روشنفکران غرب زده نيز در اين ماجرا بسيار موثر بوده اند؛هم در تقويت احساس خود کم بيني ملت هاي خودشان و هم در بزرگ‌نمايي غرب.
معني اين مطالب ناديده انگاشتن پيشرفت هاي مادي و فناورانه و همينطور اصلاح قابل توجه در فرآيندهاي اداره جامعه غربي نيست بلکه در صدد بيان اين مسئله هستم که غرب و بويژه آمريکا آنچه مي نمايد نيست و حتي در توانمندي و قدرت حل مشکلات داخلي جامعه خود با ضعف ها و کاستي هاي فراواني روبه‌روست.
به احتمال زياد بخشي از خوانندگان اين يادداشت، با نويسنده موافق نيستند و اين مطالب را ناشي از کم اطلاعي يا تعصب نويسنده قلمداد خواهند کرد لذا تلاش مي‌کنم اين ادعا را با استناد به مطالب يک نويسنده، روزنامه‌نگار و تحليلگر سياسي آمريکايي و سردبير نشريه هافينگتون پست که نامزد تصدي مقام فرماندارکاليفرنيا نيز بوده است بيان کنم.فردي از حاميان حزب دموکرات و سردبير نشريه هافينگتون پست که برخي او را جزء تاثيرگذارترين زنان رسانه اي در جهان مي دانند!
خانم آريانا هافينگتون در کتاب "آمريکاي جهان سومي" اطلاعاتي مستند از وضعيت اقتصادي آمريکا ارائه مي دهد که هرچند با تصوير موجود از آمريکا نسبتي ندارد ولي استناد وي به منابع رسمي آمريکا جاي ترديد در صحت مطالب باقي نمي گذارد.
وي که کارشناس ارشد اقتصاد از دانشگاه کمبريج است، در قسمتي از کتاب خود 
مي نويسد: مي توان گفت که تمام موضوعات تاسف بار مورد بحث ما، به صورت موجز توسط اليزابت وارن رئيس هيئت نظارت کنگره بر برنامه حمايتي TAR خلاصه شده است:"يک پنجم آمريکايي ها بيکار يا جوياي کارند يا به تازگي از کار برکنار شده اند.يک خانواده از هر ۹ خانواده توان پرداخت بدهي حداقلي کارت اعتباري خود را ندارند.يک هشتم اجاره نشين ها بدهکارند يا در آستانه اخراج از منازل خود هستند.يک هشتم آمريکايي ها محتاج کوپن غذا هستند. بيش از ۱۲۰ هزار خانواده به صورت ماهانه اعلام ورشکستگي مي کنند.بحران اقتصادي بيش از ۵ هزار ميليارد دلار از حقوق بازنشستگي و پس اندازها کاسته است"
وي در جاي ديگري از کتاب "آمريکاي جهان سومي" که همزمان با دور دوم رياست جمهوري اوباما تاليف شده است چنين مي نويسد:"آژير خطر براي ملت ما به صدا در آمده است؛ پايه هاي صنعتمان نابود شده و همراه خود انواع مشاغلي را که بيش از يک قرن ستون فقرات اقتصاد کشورمان را شکل داده اند از بين مي برد...زير ساخت هاي 
ما، جاده ها، پل ها، آب و فاضلاب، حمل و نقل و سيستم هاي الکتريکي در حال نابودي هستند.
طبقه متوسط آمريکا که عامل اصلي بسياري از موفقيت ها و نو آوري هاي اقتصادي و سنگ بناي دموکراسي ماست، به سرعت در حال اضمحلال بوده و همراه خود،بخش اساسي از روياي آمريکايي را نيز به ورطه نابودي مي کشد."
وقايعي مثل آتش سوزي جنگل هاي کاليفرنيا که حدود بيست روز است آغاز شده و به رغم استمداد از برخي کشورها و به‌کارگيري ۲۰۰۰ زنداني هنوز مهار نشده است، صحت ادعاي خانم هافينگتون را بيشتر آشکار مي کند.
آتش جنگل هاي کاليفرنيا که تصويرش توسط دوفضانورد ايستگاه فضايي بين المللي نيز رويت شده و به ثبت رسيده است،گوشه اي ديگر از ابهت و هيمنه آمريکاست که در آتش مي سوزد و به جهانيان کمک مي کند تا تصوير خود از آمريکا را واقعي تر کنند و تحت تاثير القائات اين کشور و پادوهاي داخلي اش قرار نگيرند!
مشکلات متعدد داخلي آمريکا که در سايه سياست بين المللي اين کشور کمتر مجال ديده شدن پيدا مي کنند و شکست هاي پي در پي در منطقه غرب آسيا، افول ابرقدرتي ايالات متحده آمريکا و سراشيبي تند نزول قدرت اين کشور را به تصوير کشيده است.
امروز بيش از هر زمان ديگر ثابت شده است که آمريکا ديگر ابرقدرتي نيست که هر اراده اي کرد محقق شود!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9286/1/32589/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha