آرشیو
انتخاب نشریه


التهابات اخير چگونه فروكش‌كرد؟

محمود فرشيدي
چند صباحي بود كه تب و تاب صعود بهاي سكه و ارز، مردم شريف ايران را آزرده خاطر ساخته بود چندان كه هر روز  را با اضطراب آغاز مي‌كردند و روند رو به رشد ديگر كالاها به تبعيت از اين دو عامل تاثيرگذار را دغدغه‌مندانه به نظاره مي‌نشستند. در اين شرايط، گويي همگي در برابر كنكوري مرد افكن قرار گرفته‌ايم، برخي فرصت طلبان موقعيت را مغتنم شمردند تا با  احتكار و ثروت‌اندوزي ، بيگانه بودن خويش با هموطنان خود ومشكلات آنان را به اثبات برسانند. عده‌اي اندك از مديران، جُل و پلاس زربفت خود را جمع كرده تا با خانواده به ممالكت بيگانه كوچ كنند و ملت ايران را دراين شرايط تنها بگذارند و حتي به منظور تامين مخارج خانواده در خارج بر التهاب بازار ارز هم افزودند، عده‌اي هم فرافكني كردند و ناجوانمردانه توپ را به زمين رقيب سياسي انداختند.
برخي داعيه‌داران و مشاوران اقتصادي هم استعفا دادند و از خود سلب مسئوليت كردند و در شرايط خطير، كشور را تنها گذاشتند. جمعي از مديران عالي و ارشد هم روحيه خود را باختند و صريحاً اعتراف كردند كه انگيزه‌اي براي ادامه خدمت - بخوانيد رياست- ندارند و زبان حال خود را  چنين توصيف كردند كه:
ذات نايافته از هستي بخش
كي تواند كه شود هستي بخش
معدودي از مديران و معاونان هم به جرم همدستي با سياست‌هاي تحريمي دشمن و سوءاستفاده‌هاي شخصي مورد اتهام قرار گرفتند يا دستگير شدند. سياست‌بازان ورشكسته‌اي هم موقعيت را براي سوء استفاده مناسب پنداشته و مذبوحانه از پيشنهاد مذاكره با دشمن مستكبر و پيمان‌شكن استقبال نمودند و آن را تنها راه برون رفت از اين شرايط حساس وانمود كردند.
گروهك‌هاي مزدور نظام استكبار جهاني نيز ماموريت داشتند تا به اغتشاشات و آشوب‌ها دامن بزنند و مشكلات صنفي و بحق اقشار گوناگون را دستاويز تحريكات خود قرار دادند  اما در اين هنگامه پرالتهاب و غبارآلود و در ميان اين همه فشارها و سستي‌ها و بي‌وفايي‌ها و ناجوانمردي‌ها از طرف ديگر، ملت ايران به پشتوانه ايستادگي رهبر خويش، چون كوه ايستاد و همانگونه كه امام صبور مردان، حضرت علي (ع) فرموده بود كوه‌ها به لرزه در آمدند اما ملت ايران ثابت قدم ماند و جلوه‌اي از شگفت آفريني عزم ملي را براي مقابله با تنش‌ها به نمايش گذاشت.
البته اين نخستين بار نيست كه دشمن موجي كاذب را پديد مي‌آورد و خودباختگان و خود فروختگان نيز ادعاهاي دروغين دشمن را باور و در داخل تكرار مي‌كنند و در نهايت ملت ايران با تمسك به روحيه انقلابي و باور ايماني و عشق ولايي خويش، سحر دشمن را باطل مي‌سازد، بلكه ايرانيان بارها شاهد چنين موج آفريني‌ها و فتنه‌انگيزي‌هاي فراگير از ابتداي پيروزي انقلاب و حتي در دوران نهضت بوده‌اند كه آخرين آنها پديده تلگرام و فتنه‌آفريني‌هايش بود و با همكاري نسبي قوا، با كمترين هزينه دردسرهايش مرتفع شد.
در عبور از اين شبه‌ بحران‌ها موضوع مهم آن است كه پس از فروكش كردن هر يك بايد ريشه‌هاي پيدايش و عوامل خنثي شدن آن را واكاوي و تحليل كرد و از آنها عبرت آموخت. البته در ماجراي اخير سكه و ارز براي پرهيز از مناقشات سياسي درباره ريشه‌هاي پيدايش اين پديده، سخني به ميان نمي آوريم و در پاسخ به ادعاي دولتمرداني كه رقباي سياسي را عامل پديد آمدن اين شرايط دانسته‌اند دفاع نمي‌كنيم تا بر وحدت حياتي كنوني خدشه‌اي وارد نيايد و خداي ناكرده دود آن به چشم مردم نرود.
اما بي‌ترديد بايد در اين باره انديشيد و به اين سوالات پاسخ گفت كه چه نيروي قدرتمندي توانست كشور را از آن شرايط بحراني نجات بخشد و به سمت آرامش و وحدت و درايت هدايت كند؟ چه دستي سران قوا را كه در عوض به كارگيري قاطع ظرفيت حوزه اختيارات خويش، مسئوليت را متوجه حوزه‌هاي ديگر مي‌پنداشتند ، 
ملزم به هم افزايي و وحدت كرد؟ كدام نفس مسيحايي در برخي دولتمردان روحيه باخته، جان تازه دميد تا به جاي كناره‌گيري از مسئوليت، بايستند و براي حل مشكلات مردم، تدابير توصيه شده را به اجرا در آورند؟ كدام پير دنيا و صاحبدلي ، جمع مسئولان تعيين كننده اقتصاد كشور را هدايت كرد و راهكارهاي علمي و اجرايي به آنان ارائه داد؟كدام قدرت نشأت گرفته از قدرتي الهي، روح اقتدار را به مسئولان عالي رتبه بازگردانيد تا اولاً از اعمال فشارها و تحريم‌ها نهراسند و قوانين و مصوباتي كه به مصلحت مردم بود اما معطل مانده بود را به اجرا در آورند و ثانيا جرات ايجاد حداقل تغييرات در تيم اقتصادي را پيدا كنند؟
اين همه، جلوه‌اي از ولايت الهي و دست قدرت و نفس مسيحايي و انديشه متكي بر تجربه و واقعيات تاريخي است كه پشتوانه ملت ايران و پيشران انقلاب اسلامي است و تا اين پشتوانه خداوندي هست و تا مردم و مسئولان مستظهر به اين پيشتوانه هستند، از شيطان‌ها، حتي شيطان بزرگ، كاري ساخته نيست.
آري ولايت، پيشتوانه‌اي تمام ناشدني است. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9285/1/32557/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha