آرشیو
انتخاب نشریه


رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت‌وگو با رسالت:
ايران و آمريكا راهبردي براي مذاكره ندارند

حشمت الله فلاحت پيشه رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت و گو با رسالت گفت: ايران و آمريكا راهبردي براي مذاكره ندارند. مذاکره اي که من مطرح مي کنم به معناي ديپلماسي هدفمند است.
وي ادامه داد: هدف آمريکايي ها از طرح مذاکره اين است که از شدت فشارهاي بين المللي روي ترامپ بکاهند، برهمين اساس بيشتر سعي مي کنند موضوع مذاکره را در لفظ  مطرح کنند در صورتي که همه اقداماتشان خصمانه و خلاف مقدمات لازم براي ديپلماسي است. 
رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس  تاکيد کرد: آنها در قبال رويه حقوقي جمهوري اسلامي و در برابر دو راهبرد ايران، موضوع مذاکره را به صورت انحرافي مطرح کنند، يکي در مقابل راهبرد ديپلماسي ايران است که مي خواهند دست برتر ايران را در ديپلماسي عمومي ضعيف کنند.
وي افزود: يکي هم در مقابل راهبرد حقوقي نظام اسلامي است که ما به ديوان لاهه شکايت کرديم مبني بر اينکه اقدامات آمريکايي ها خلاف معاهده مودت، خلاف مقررات بين المللي بوده و نقض صريح برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت ملي است بنابراين آنها در چنين شرايطي که ايران به لاهه شکايت کرده، مي خواهند براي خودشان مفر حقوقي پيدا کنند. 
فلاحت پيشه با اشاره به اينکه ديوان لاهه در هفته اول شهويور نخستين جلسه خود را تشکيل مي دهد، اظهار کرد: طبق مقررات بين المللي لاهه، کشورها زماني که راهکارهاي مصالحت آميز را انجام داده اما به نتيجه نرسيده باشند، مي توانند شکايت کنند برهمين اساس آمريکايي ها با طرح صوري مذاکره ادعا مي کنند که طالب راهکار مصالحت آميز بوده اند.
اين نماينده مجلس يادآور شد: موضوع ديگر اينکه ترامپ در قالب جنگ رواني به دنبال اين است کشورها را پاي ميز مذاکره بکشاند بدون اينکه برنامه و دستورکاري براي مذاکره داشته باشد و هدفش تحقير جمهوري اسلامي است.
وي بيان کرد: بحث مذاکره با ايران در طول 40 سال گذشته بالغ بر صدها بار و به قول کارشناسان هزار بار از طرف آمريکايي ها مطرح شده و ايراني ها به شدت در اين زمينه پخته هستند و مي دانند اين موضوع جدي نيست.وي در رابطه با امکان مذاکره ميان ايران و آمريکا تصريح کرد: در واقع تا زماني که موضوع برجام به شرايط اوليه برنگردد، عملا ايراني ها دليلي براي مذاکره نمي بينند البته در اينجا شاهد فشارهاي بين المللي هم هستيم و مي بينيم موضع کشورهاي اروپايي، روسيه و چين و کشورهاي مستقل دنيا اين است که  آمريکايي ها تا تکليف برجام را روشن نکنند، نمي توانند درباره مذاکره صحبت کنند.
 رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تاکيد کرد: اعتقادم بر اين است که راهبرد ايران همان طور که رئيس جمهور عنوان کرد، اعلام آمادگي براي مذاکره است، منتها مذاکره اي که دستور کار داشته باشد تا حقوق ايراني ها نقض نشود، ضمن اينکه نوع موضع ايراني ها منطقي بوده و نتيجه اش اين است که آمريکايي ها در ادعاي ديپلماسي با شکست مواجه مي شوند. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9285/1/32556/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha