آرشیو
انتخاب نشریه


علي ملاقلي‌پور در گفت‌وگو با رسالت:
پول‌هاي كثيف باعث شده چرخ سينما غلط بچرخد

کارگردان فيلم قندون جهيزيه درباره رواج شوخي زشت در فيلم هاي سينمايي گفت: پول هاي کثيف باعث شده چرخ سينما غلط بچرخد، به عنوان مثال کسي در صندوق فرهنگيان تخلف کرده است و بعد با آن پول آمده توي سينما و دارد فيلم مي سازد. علي ملاقلي پور در گفت‌و‌گو با رسالت اظهار کرد: ماجراي شوخي هاي زشت در آثار نمايشي ابعاد مختلف دارد و بخشي از آن به درون سينما و بخش ديگر به بيرون سينما بازمي گردد. 
وي بيان کرد: اگر بخواهيم به بخش درون سينما اشاره داشته باشيم بايد عنوان کنيم که مقداري چرخه سينما غلط مي چرخد يعني 
پخش کننده و سينمادار يا همان مغازه داري که فيلم هاي ما را مي فروشد، تعيين مي کند، چگونه فيلمي بسازيم.
وي ادامه مي دهد: در صورتي که بايد اين مسئله برعکس باشد و به عبارت ديگر ما بايد فيلم بسازيم و سينمادار نمايش دهد اما مسئله اينجاست که آنها مي گويند فيلم غيرکمدي، نمي فروشد در صورتي که ما نمونه هاي زيادي از کمدي‌هاي سخيف با شوخي هاي زشت داريم که اصلا فروش نداشته است ولي نمونه هايي هم بوده که فروش داشته است.
کارگردان قندون جهيزينه عنوان کرد: تا حدودي هم اين باورهاي کاذب سينمادارهاست و مسئله ديگر اين است که پول هاي کثيف وارد سينما شده است. يعني در عرصه توليد، پول هاي کثيفي داريم، به عنوان مثال کسي در صندوق فرهنگيان تخلف کرده است و بعد با آن پول آمده توي سينما و دارد فيلم مي سازد.
وي تاکيد کرد: اين فرد هر طور شده مي خواهد فيلم برايش فروش داشته باشد زيرا انگيزه فرهنگي که ندارد و طبعا پول را از راه 
غير شفاف بدست آورده و وقتي وارد سينما هم مي شود، طمع اش بيشتر شده و کمتر نمي شود. 
اين کارگردان سينما تصريح کرد: ما در سينما دو بخش داريم، يک بخش دولتي است مثل سازمان اوج، بنياد سينمايي فارابي، حوزه هنري و جاهاي ديگر که سرمايه گذاري دولتي در فيلم ها را انجام 
مي دهند، اين ها در واقع خيلي کمتر اقبال نشان مي دهند که در فيلم کمدي سرمايه گذاري کنند چون اعتقادشان اين است که فيلم کمدي 
مي فروشد و بخش خصوصي مي تواند وارد شود.
وي ادامه داد: مسئله اين است که وقتي دغدغه اي براي کمدي خوب ساختن از طرف ارگان ها و نهادها وجود ندارد، فيلم کمدي بي صاحب تر 
شده و محلي براي سودجويي مي شود و از طرف ديگر جشنواره فيلم فجر و فيلم شهر خيلي اعتقادي به فيلم کمدي ندارند و شما 
نمي بينيد که بهترين فيلم جشنواره يک فيلم کمدي باشد يا بازيگرهاي کمدي جايزه بگيرند و اين اتفاق خيلي کم رخ مي دهد.
وي افزود: انگار فيلم کمدي محلي براي امتياز دادن و تشويق شدن ندارد. فيلم هزارپا به رغم آماده بودن به جشنواره نيامد، چون 
مي دانند جشنواره براي اين فيلم اهميتي قائل نمي شود. تهيه کننده و نويسنده و کارگردان مي گويند هرچه شوخي سخيف و جلف و دم دستي است در فيلم قرار مي دهيم براي اينکه فقط بتوانيم مقداري فروش گيشه را بالا ببريم.
 ملاقلي پور عنوان کرد: متاسفانه ابوالحسن داوودي هم که قبلا کمدي هاي 
خوب و خانوادگي مثل «جيب برها به بهشت نمي روند» را 
مي ساخت، حالا همين روند فعلي را در فيلم هاي کمدي دنبال مي کند. البته اين مسائل از تنبلي هم هست، چون گيشه راحت تر است.
وي گفت: تهيه کننده هاي ما اگر جوان تر باشند، شايد به فيلم هاي عميق تر راغب شوند يا حداقل از ميزان فضاي دلالي در تهيه کنندگي کم شده و چرخه اقتصادي اش درست شود. 
وي در پاسخ به اين سوال که تا چه ميزان تنزل فکري و فرهنگي در جامعه ما باعث شده که اين مسئله در سينماي ما بازتاب داشته باشد؟ اظهار کرد: سينما تحت تاثير فکر و فيلمنامه است و فيلمنامه يعني نوشته و آثار نوشتاري تحت تاثير رمان ها و ادبيات هستند و ادبيات تحت تاثير فلسفه و فکر و انديشه است.
ملاقلي پور عنوان کرد: وقتي جامعه از متفکرين و انديشمندان و نوانديشان به روز که اهل تعمق در مسائل و راهگشايي هستند، خالي مي شود؛ اين مسئله تاثير خودش را روي ادبيات نشان مي دهد و ادبيات تاثيرش را به صورت مستقيم يا غيرمستقيم در سينما به نمايش مي گذارد.
کارگردان قندون جهيزيه تاکيد کرد: علت ديگري که به نظر من باعث شده سينما به اين سمت برود، شرايط اقتصادي جامعه است، در واقع اين مسئله کاري کرده که سن ازدواج بالا برود، در اوايل انقلاب و دهه 60 آدم‌ها راحت تر تشکيل خانواده مي دانند بنابراين در جامعه امروز به خاطر تجرد و بالا رفتن سن ازدواج بسياري از شوخي هاي سينمايي، دستاويزي براي خنديدن به مشکلات مي شود.
وي بيان کرد: وقتي سن ازدواج بالا مي رود، اختلالات روحي و رواني و جنسي در جامعه افزايش مي يابد که لطماتي دارد و يکي از لطمات آن همين است، شما اگر توجه کنيد در يک دوره اي ممکن است خيلي ها به اين شوخي هاي‌
جنسي در سينما نخندند و در مردم دافعه ايجاد شود، اما وقتي کسي ازدواج نکرده و سنش بالا رفته ديگر برايش مهم نيست و طبعا به اين مسائل هم مي خندد و جامعه از اين حيث دچار آفت شده است.
ملاقلي پور درباره چرايي اعطاي مجوز از سوي وزارت ارشاد به اين گونه فيلم ها اظهار کرد: اين را من نمي دانم و بايد از وزارت ارشاد سوال کنيد اما اعتقاد من اين است که وزارت ارشاد 
سليقه اي عمل مي کند.
وي گفت: اساسا وزارت ارشاد به يکسري از فيلم ها گير نمي دهد و به يکسري فيلم ها آنقدر گير مي دهد که باورتان نمي شود، طوري که تعجب مي کنيد از اينکه شوخي هاي زشت روي پرده سينما به نمايش در مي آيد اما در فيلم هاي ديگر، صحنه هايي سانسور 
مي شود که اگر بود، شايد خيلي زشت نبود. 
اين کارگردان سينما يادآور شد: مميزي سليقه اي، رابطه اي و رانت در ارشاد وجود دارد و اين رانت باعث مي شود که شوخي هاي زشت در کمدي ها وجود داشته باشد.   

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9284/1/32458/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha