آرشیو
انتخاب نشریه


محمدباقر قاليباف: حامي‌پروري، ريشه مشکلات اقتصاد کشور است

شهردار سابق تهران گفت: حامي‌پروري ريشه مشکلات اقتصاد کشور است.
محمدباقر قاليباف در گفت‌وگو با خبرنگار احزاب و تشکلهاي گروه سياسي باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به اين سوال که اکنون با مشکلات اقتصادي عديده‌اي مواجه هستيم، حضرتعالي در کارزار انتخاباتي سال 96 براي حل مسائل اقتصادي شعارهايي را مطرح کرده و وعده‌هايي داديد که اگر رئيس جمهور شويد مردم احساس رفاه کنند، به عنوان شخصي که کانديداي رياست جمهوري بوده و برنامه‌‌ريزي‌هاي خاص خودش را داشته، فکر مي‌کنيد اگر شما رئيس جمهور بوديد، راه درمان مشکلات اقتصادي اين روزها چه بود،گفت: مشکلات اقتصادي داراي ريشه‌هاي فراواني است و اين معضلات به طور حتم در يک دولت و دو دولت اتفاق نيفتاده است. دولتمردان در دولت براي حل مشکلات بايد تصميمات شجاعانه گرفته و از طرفي با نخبگان به درستي تعامل برقرار کنند و بعد قدرت اجرايي دقيقي داشته باشند تا بتوانند برنامه مشخص شده را به صورت کامل اجرايي کنند.وي گفت: اکنون اقتصاد کشور ما نياز به اخذ چنين تصميماتي دارد، اما واقعيت آن است که دولت‌هاي ما عمدتا با نگاه حامي‌ پروري به اقتصاد مي‌نگرند، به اين معنا که در ابتدا مي‌خواهند براي خود حامي پيدا کنند و اگر هم وقت پيدا کردند به حل مشکلات ريشه‌اي اقتصادي بپردازند!اگر از من بپرسيد که آيا موضوع اقتصاد قابل حل است يا خير، با جديت زمان انتخابات مي‌گويم که حتي در شرايط فعلي نيز مي‌توان کشور را اداره کرد، به گونه‌اي که هرسال مردم احساس کنند که به سمت يک ثبات در زمينه اقتصاد پيش مي‌روند.قاليباف گفت: ببينيد اکثر دولت‌ها با کسري بودجه مواجه هستند و اين کسري بودجه را از کجا تأمين مي‌کنند؟ از شبکه نظام بانکي و اين شبکه نيز با خلق شبه پول، نقدينگي را افزايش مي‌دهد و در دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم اعداد و ارقام اثبات مي‌کند که نقدينگي سه برابر افزايش پيدا کرده است لذا ابتدا بايد به فکر مهار نقدينگي بود. در کنار اين سياست گذاري براي مديريت نقدينگي بايد به فکر اقشار آسيب پذير بود اگر يادتان باشد بنده در زمان انتخابات گفتم، برخي اقشار جامعه که بيش از حد دچار مشکلات اقتصادي هستند و جمعيتي حدود 15 تا 20 ميليون نفر را تشکيل مي‌دهند، تحت پوشش قرار داده و يارانه‌ آنها را نيز حدود 3 برابر خواهم کرد و آن زمان همه گفتند که اين نقدينگي را از کجا خواهي آورد؟ اما بعد از انتخابات ديديد که اين کار را کردند، اما متقابلا بايد يارانه دهک‌هاي بالا را قطع مي‌کردند، اما علي‌رغم تصويب قانون در مجلس اين اقدام را انجام ندادند و متاسفانه از جيب بيت‌المال حامي‌پروري مي کنند.
وي افزود: خوشبختانه شفاف‌سازي‌ها باعث شده تا اعداد و ارقام مشخص کنند که تا قبل از انتخابات رياست جمهوري 96 چگونه سعي شد تا نرخ ارز مصنوعي تثبيت شود و بعد از انتخابات قيمت ارز به سرعت بالا رفت، در حالي که تحريم‌ها هنوز شروع نشده بود.
قاليباف افزود: به نظر مي‌رسد که اين مشکلات قابل حل بوده و برنامه‌هاي مشخصي وجود دارد الان بيشتر وقت بنده به عنوان نايب رئيس کميسيون اقتصاد کلان بازرگاني و اداري مجمع تشخيص مصلحت نظام، پرداختن به موضوعات اقتصادي و برنامه‌ريزي براي حل مشکلات با پيشنهادات روشن و مشخص مي گذرد.  با اطمينان مي‌گويم که کنترل رشد نقدينگي در کشور قابل اجرا بوده و مي‌توان آن را مديريت و هدايت کرد، اما من چنين اراده‌اي نمي‌بينم! قيمت‌گذاري دستوري براي نرخ ارز در منطق اقتصاد اشتباه است و از طرفي اگر نرخ ارز بالا برود، فشار غيرقابل تحملي به جامعه وارد خواهد آمد و قيمت‌ها خود را با نرخ ارز تنظيم خواهند کرد؛ لذا حتما بايد اين موضوع با تدبير و درايت حل شود و بنده معتقدم با بسته‌هايي که تاکنون ارائه شده مشکلات عديده اقتصادي کشور حل نخواهد شد.
وي گفت: ولي نبايد نااميد شد در موضوع اداره اقتصاد کشور نبايد موضوع رقابت سياسي و جناحي وجود داشته باشد، چرا که به مردم، نظام و حفظ منافع ملي ارتباط دارد و همه ما بايد به سهم خود دولت را همراهي کنيم تا بتواند بر مشکلات کنوني فائق بيايد. البته دولت بايد بخواهد و گام بردارد و بطور حتم همه ما چه در زمينه پيشنهاد راهکار و برنامه کمک خواهيم کرد تا کشور در مسير درستي حرکت کند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9284/1/32452/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha