آرشیو
انتخاب نشریه


حسين صمصامي در گفت‌وگو با رسالت: دولت تفكر راهبردي در عرصه اقتصاد ندارد

سرپرست اسبق وزارت اقتصادي گفت دولت  تفکر راهبردي در عرصه اقتصاد ندارد و تصميماتي هم که انجام مي شود في البداهه است. 
حسين صمصامي اظهار کرد: تغيير تيم اقتصادي دولت نمي تواند در شرايط فعلي براي بهبود وضعيت اقتصادي کشور موثر باشد، چون تفکري که بر دولت حاکم است بايد تغيير کند و متاسفانه با مديريت حسن روحاني اين اصلاحات امکان پذير 
نيست.
وي ادامه داد: نگاه دولت به بيرون است و توجهي به امکانات و ظرفيت هاي داخلي کشور ندارد و تا زماني که اين تفکر حاکم باشد، هيچ گونه سعي جدي در زمينه استفاده از ظرفيت هاي داخلي انجام نمي پذيرد و اين مديريت تداوم پيدا مي کند. 
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد تصريح کرد: در حال حاضر با اينکه بحث برجام مشخص شده اما هنوز ما اروپايي ها را رها نمي کنيم و اميد داريم که آنها براي ما گشايشي حاصل کنند و اين نشان مي دهد ما داراي تفکر راهبردي در عرصه اقتصاد نيستيم.
وي عنوان کرد: تصميماتي هم که انجام مي شود في البداهه است و هر چند ماه يک بار تصميمات خود را تغيير مي دهيم. از مردادماه سال گذشته تاکنون تصميمات اقتصادي ما تغيير کرده و حتي  180 درجه تصميمات متناقض اتخاذ شده است. 
اين کارشناس اقتصادي تاکيد کرد: دولت وقتي تصميمي را اجرا کرده و با موفقيت روبه‌رو نمي شود، دوباره تصميم ديگري را که قبلا اتخاذ شده، پيگيري مي کند، به عنوان مثال در ارتباط با بحث هاي ارزي قرار شد، دولت تخصيص منابع ارزي را به عهده بگيرد، چون بازار نمي تواند تخصيص را به عهده بگيرد و نوسانات بازار خيلي شديد است. صمصامي ادامه داد: 20 فروردين ماه امسال بسته ارزي دولت تحت عنوان اطلاعيه شماره يک بانک مرکزي منتشر شد و قبل از اين بازار، کار خود را انجام مي داد و نرخ ارز 3 هزار، 4 هزار و 6 هزار تومان شده بود.
وي افزود: دولت براي اينکه بتواند واکنشي به اين روند نشان دهد، بسته و اطلاعيه شماره يک را اجرا کرد اما اين اطلاعيه اجرا نشد، به خاطر اينکه دولت يا به آن اعتقاد نداشت يا نمي توانست. 
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد بيان کرد: امروز به هر دليلي ما مي بينيم که بحث ثانويه ارز مطرح مي شود و دوباره ما به همان شرايط قبل 21 فروردين و تخصيص منابع ارزي بازار بازگشتيم. البته کالاهاي اساسي را قرار است دولت تخصيص بدهد. 
وي با تاکيد بر اينکه رفتارهاي ضدونقيضي را در رفتار دولت مي بينيم، گفت: در حال حاضر بحث بر سر اين است که اگر دولت بازار ثانويه ارزي را انجام داد و اين بسته سياستي را ابلاغ و اجرا کرد و دوباره نرخ ارز افزايش پيدا کرد، چه کاري مي خواهند انجام دهند
صمصامي تصريح کرد: تمام اين سياست ها را دولت اجرا کرده و موفق نبوده بنابراين اين نحوه مديريت اقتصادي نيست، آن هم در شرايطي که معاون اول از يکسان سازي 
صحبت کرده و مي گويد همه بايد با يک نرخ کار کنند و خارج از آن قاچاق است و بعد دوباره مي گويد، شرايط عوض شده است.
وي بيان کرد: شرايط ما عوض نشده است اما متاسفانه آدم هاي بي تدبير هر روز يک حرفي مي زنند.  وي درباره تاثير مذاکره با آمريکا در بهبود شرايط اقتصادي بيان کرد: با اين تيمي که ما در عرصه سياست هاي اقتصادي داريم، شک نکنيد اگر اين مذاکره به فرض محال هم انجام شود، مذاکره برجامي ديگري خواهد بود و برد-باخت به نفع آمريکايي هاست.
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد تاکيد کرد: ايران در اين مذاکره هيچ نفعي نمي برد، به خاطر اينکه آنها قدم به قدم در حال طراحي و مطالعه هستند و دانشگاه ها و انديشمندان خود را وارد اين جريان کرده و به صورت مرتب فکر کرده و طرح 
مي ريزند و با يک برنامه دقيق به عرصه سياست ورود پيدا مي کنند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9282/1/32246/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha