آرشیو
انتخاب نشریه


بسته پيشنهادي اتحاديه اروپا چه شد؟

حنيف غفاري
"سکوت" به اصلي ترين کليد واژه و به عبارت بهتر، اصلي ترين 
تاکتيک مقامات اروپايي طي هفته هاي اخير تبديل شده است! پس از برگزاري نشست وزراي امور خارجه ايران و اعضاي 1+4 در وين، مقامات اروپايي ديگر کمتر در خصوص "برجام اروپايي" سخن مي گويند! "تعلل هدفمند" مقامات اروپايي در ارائه بسته پيشنهادي نهايي  خود به ايران از ابعاد مختلفي قابل تشريح است. در اين خصوص نکاتي وجود دارد که لازم است مورد توجه قرار گيرد :
نخست اينکه پيوند و تعلق خاطر برخي بازيگران اروپايي مانند انگليس به ايالات متحده آمريکا غير قابل انکار است!متعاقب پايان جنگ جهاني دوم در سال 1945 ميلادي، وينستون چرچيل نخست وزير انگليس در سخنراني جنجالي خود در دانشگاه "وست مينستر"اظهار داشت :
" "پرده‌‌اي آهنين" در حال شکل‌‌گيري است که اروپاي شرقي را تحت تسلط اتحاد جماهير شوروي قرار مي‌‌دهد.من خواستار برقراري روابط ويژه با ايالات متحده آمريکا مي شوم. اين روابط ويژه ، جهت دفاع از جهان آزاد است! "
هم اکنون اتحاد جماهير شوروي ديگر وجود ندارد اما وابستگي راهبردي انگليس به ايالات متحده آمريکا موضوعي غير قابل انکار است. ترزا مي نخست وزير انگليس از يک سو سخن از حفظ برجام به ميان آورده و از سوي ديگر، بازيگران اروپايي را بابت ادامه بازي مستقيم در زمين واشنگتن تحت فشار قرار مي دهد. چندي پيش نخست وزير انگليس صراحتا اعلام کرد که در خصوص مسائلي مانند برجام، بايد وارد تعامل با آمريکا شد!بخشي از تعلق خاطر اروپا به آمريکا به دليل عضويت 26 کشور اروپايي در ناتو و بخشي ديگر از آن، ناشي از پيوندهاي اقتصادي گسترده ‌اي
است که ميان واشنگتن و اروپاي واحد وجود دارد. 
نکته دوم اينکه مقامات اروپايي در انتظار سنجش ميزان تاثيرگذاري تحريم‌هاي ثانويه ايالات متحده آمريکا عليه ايران هستند. از اين رو آنها در اقدامي کاملا هدفمند و البته وقيحانه، ارائه بسته پيشنهادي خود به کشورمان را به تعويق انداخته اند. فراتر از آن، مقامات اروپايي نيم نگاهي نيز به انتخابات مياندوره اي کنگره آمريکا در آبان ماه امسال دارند و آن را معياري براي تنظيم رفتار برجامي خود در قبال ايران مي دانند. بدون شک در چنين شرايطي نمي توان از "اروپاي واحد" به عنوان بازيگري مستقل در نظام بين الملل ياد کرد! قرار بود بسته پيشنهادي اروپا به ايران، نهايتا در عرض 4 تا 5 هفته ( پس از خروج ترامپ از برجام) آماده و ارائه شود اما مقامات اروپايي پس از مدت‌ها تاخير، بسته اي کلي ، 
مايوس کننده و مبهم را به کشورمان ارائه دادند." ژان ايو لودريان" وزير امور خارجه صراحتا اعلام کرده است که ارائه بسته پيشنهادي اروپا به ايران، تا آبان ماه امسال به طول خواهد انجاميد! 
اين در حالي‌است که ارائه يک بسته پيشنهادي ( با لحاظ کردن همه جزئيات آن )
براي حفظ برجام مي توانست از مدت‌ها قبل صورت گيرد. بنابراين، تاخير اروپا در ارائه بسته پيشنهادي، ناشي از پيچيدگي بسته ارائه شده نيست، بلکه ناشي از محاسبات تاکتيکي اروپاست.
نکته سوم اينکه اقدامات برجامي اتحاديه  اروپا در سال 2017 ميلادي و حمايت آن از اعمال تغييرات پيشنهادي ترامپ در توافق هسته اي،  "نقطه آشکارساز" تقابل اروپاي واحد  با حکومت و ملت ايران محسوب مي شد. انتظار مي رفت پس از خروج رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا از برجام، اروپا رفتار خود را در اين معادله تغيير داده يا لااقل تعديل کند. با اين حال شواهد موجود نشان مي دهد که اروپا در حال "خريد زمان" براي ادامه بازي تاکتيکي خود در قبال برجام است. متعاقب اين بازي خاص مقامات اروپايي، نبايد  جايي براي آزمون وخطا براي دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان در محاسبه وزن واقعي  اتحاديه اروپا  وجود داشته باشد. هم اکنون زمان آن رسيده است که وزارت امور خارجه کشورمان قاطعانه از طرف اروپايي بخواهد تا بسته پيشنهادي خود را با جزئيات مدنظر ارائه نمايد. در صورتي که قاطعيتي در مواجهه با اروپا از سوي دستگاه ديپلماسي ما وجود نداشته باشد، شاهد استمرار بازي مقامات اروپايي در قبال برجام خواهيم بود. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9281/1/32165/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha