آرشیو
انتخاب نشریه


آل اسحاق در گفت‌وگو با رسالت: ذخيره سازي مواد غذايي به قدر کافي وجود دارد

يحيي آل اسحاق در گفت و گو با «رسالت» با اشاره به فضاي عمومي کشورو افزايش خريد عمومي مردم در بازارها گفت:  اکنون به گونه اي پيش مي رود که تعلل در تصميم گيري ها 
و عدم شفافيت ها مردم را نسبت به کمبود کالا دل نگران کرده است. چنين وضعيتي را در سال 76 تجربه کرديم که با يک اشتباه بانک مرکزي در عدم گشايش اعتبار، روغن نباتي كمياب شد.
وي افزود:  از يک طرف با افزايش قيمت ها فروشندگان کالاي خود را نمي فروشند و خريداران هم به دنبال خريد زيادتر از حد نيازشان هستند و اين در نهايت سبب بروز نگراني هاي عمومي مي شود. رئيس اتاق مشترک ايران و عراق عنوان کرد:  افزايش نقدينگي و حجم بالاي پول در دست مردم که يک روز بازار ارز و سکه و يک روز بورس و خودرو را دچار تلاطم مي کند اين خطر را به دنبال دارد که به سمت بازار کالاهاي اساسي و مورد نياز مردم مانند گوشت و مرغ و برنج بيايد که حتما بايد جلوي آن به سرعت گرفته شود.آل اسحاق ادامه داد: خوشبختانه تا آنجا که بنده اطلاع دارم وضعيت مواد غذايي خوب است و ذخيره سازي آن به قدر کافي وجود دارد چرا که قبلا پيش بيني ها انجام شده و به اندازه کافي ذخيره سازي انجام شده است.
وي به سياست ارزي جديد دولت اشاره کرد و گفت:  بر اساس اين سياست قرار است به کالاهاي اساسي و حساس و ضروري مانند مواد غذايي و دارو ارز 4200 توماني بلکه 3800 توماني تعلق بگيرد. کل اعتبار لازم براي مواد غذايي كه دولت آن را تامين کرده و امکان تامينش را هم دارد.وزير اسبق بازرگاني با تاکيد بر اينکه عرضه اين کالاها چه از لحاظ ارز چه واردات و چه ذخيره سازي قطعا ممکن است، گفت: مردم نبايد از اين  بابت دل نگراني خاصي داشته باشند .وي به ارز دولتي تخصيص داده شده براي واردات گوشت اشاره کرد و گفت: گوشت يکي از کالاهاي اساسي مورد نياز مردم است و دولت حدود 700 تا 800 ميليون دلار 4200توماني براي واردات آن تخصيص داده ولي کسي که قرار بوده اين گوشت را وارد کند، اين کار را نکرده است و قطعا اين امر بايد پيگيري شود که چرا گوشتي که ارز  آن را داده اند وارد يا توزيع نشده است و چرا کسي پيگير آن نيست؟ 
آل اسحاق بروز چنين مسائلي را تنها متوجه نظام مديريتي دانست و ابراز کرد:  متاسفانه اين موارد حساسيت ايجاد مي کند 
ولي مديران مربوطه کاري به حساسيت موضوع ندارند چرا که اگر خداي ناکرده اين جو رواني که دشمن از بيرون به دنبال تشديد آن است و تعلل در تصميم گيري هاي لازم از درون به آن دامن مي زند، ادامه يابد ممکن است گرفتاري هايي ايجاد شود که هزينه هاي بالايي به دنبال داشته باشد. آل اسحاق با بيان اينکه در حال حاضر عده اي از عدم قاطعيت ها در برخورد و شفافيت دولت و مسئولين سوء استفاده کرده و حتي احتکار مي کنند تا بي خود 
قيمت ها را بالا ببرند ، گفت: الان گراني به سبب عدم عرضه کالا نداريم. نه در توليد نه در واردات  نه در ذخيره مشکلي نداريم آنچه هست اينکه برخي عمدا به دنبال گرانفروشي هستند.  وي تاکيد کرد: دولت بايد عزمي جدي براي تصميم گيري داشته باشد و تغيير وضعي اساسي در کابينه خود بدهد ولي متاسفانه تعلل مي کنند ونمي دانيم چرا؟ در مورد بازار ثانويه تصميم گيري شد که درست هم بود و ارز را پايين مي آورد ولي در راه اندازي آن تعلل مي کنند. 
اين تعلل ها بي اعتمادي  و سوءاستفاده  مي آورد. خود وزرا وقتي مي بينند توانايي ندارند بايد استعفا دهند در برخي کشور ها مانند ايتاليا گاهي هر 6 ماه کابينه عوض مي شود و آب از آب هم تکان نمي خورد. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9281/1/32154/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha