آرشیو
انتخاب نشریه


گفت و گو با سپند اميرسليماني بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون
هنرمند در مقابل مردم، مسئول است

ناهيد جعفرپور کامي
اشاره:
سپند اميرسليماني متولد ۲۸ آذر ۱۳۵۶است. در يک خانواده چهار نفري به دنيا آمد، پدرش سعيد و خواهرش کمند اميرسليماني از چهره هاي مشهور بازيگري هستند. از چهار سالگي تجربه حضور در تئاتر و نمايشنامه خواني را دارد. ابتدا موسيقي را به‌ طور جدي دنبال ‌کرد، در دانشگاه هم رشته موسيقي را انتخاب کرد. به موسيقي علاقه زيادي دارد حتي مدتي بازيگري را کنار گذاشت و به دنبال موسيقي بود. علاوه بر بازيگري تجربه اجرا نيز دارد. اصلي‌ ترين سرگرمي دوران کودکي اش با کمند خواهرش بازي تئاتر و خواندن نمايشنامه‌ هاي راديويي و ضبط آنها در نوارهاي کاست بوده است. سپند اميرسليماني به صورت حرفه اي وارد عرصه خوانندگي نيز شده است. او قطعه اي 
به نام "پاييز" را منتشر کرده و مي گويد برنامه جدي براي ادامه فعاليت در اين رشته را دارد. آنچه مي خوانيد ماحصل گفت و گو با اين هنرمند تواناست؛
* چه شد که فهميديد مي توانيد هنرپيشه و بازيگر شويد؟
- جوهره اي در وجودم بود كه احساس كردم اين جوهره از جانب خداوند به من تزريق شده و فکر كردم مي توانم اين كار را انجام دهم، به همين دليل دنبال آموزش بازيگري و نمايش رفتم و به اين جايگاه رسيدم.
* اعتقاد داريد که براي روي غلتک افتادن، بايد هر نقش خوب و بدي را بپذيريد يا از همان اول با وسواس، نقش هايتان را قبول مي کنيد؟
- اصلاً عملي نيست که از همان اول از روي وسواس پيش رفت. در هر کار حرفه اي  نه فقط سينما اولش بايد کمي کوتاه بيايي. اما اينکه مي گويم کوتاه آمده ام به اين معني نيست که هر فيلمنامه بدي را قبول کرده باشم.
* نظر کلي تان در باره مفهوم شهرت چيست؟
- هر کس بگويد شهرت را دوست ندارم، دروغ مي گويد. همه دوست دارند پيش اطرافيانشان به يک خصلت، معروف باشند. شهرت،‌ دوست داشتني است. ولي هر چيز دوست داشتني يک سري محدوديت مي آورد. شهرت باعث مي شود راحت نباشي، حصار خصوصي زندگي را کوچک و کوچک تر مي کند تا مي رسد به ابعاد خانه اي
که در آن زندگي  مي‌کني و چند تا دوست به تعداد انگشتان دست.
* در کنار اين همه آرزو، نهايت راه بازيگري براي سپند اميرسليماني کجاست؟ افق هدف هايش کجاست؟
- افقي در کار نيست. بيشتر ترجيح مي‌ دهم به لحظه و اکنون فکر کنم؛ اينکه در هر وضع و شرايطي که هستم، بهترين واکنش را نشان دهم و مناسب ‌ترين تصميم را بگيرم. اين طوري قدم به قدم پيش خواهم رفت تا آينده، چنان که واقعاً وجود دارد، خودش را در لحظه خاص به من نشان دهد. سعي مي‌ کنم به زندگي ‌ام فرصت تغيير بدهم. همواره به نظرم رسيده که آدم ‌هاي شجاع و هوشيار، از تغييرات 
زندگي ‌شان به عنوان يک فرصت استفاده مي‌‌کنند در حالي که آدم ‌هاي ضعيف، مجبورند با تغييرات زندگي به عنوان تهديد کنار بيايند. دلم 
مي ‌خواهد جوري زندگي کنم که هميشه از دسته اول باشم. هنور احساس مي کنم خيلي راه تا مرحله اي که  مي‌خواهم برسم باقي مانده است. هنوز بعد از هر سکانسي از عملکرد خودم ناراضي هستم. اما باور کنيد براي هر کاري که انجام مي دهم انرژي فراواني به کار مي برم. چون رضايت مخاطب برايم ارزشمند است. مردم نيز اين موضوع را به خوبي درک مي کنند.
* به اين نکته فکر کرده ايد که بخشي از محدوديت‌ها در زمينه جايگاه تان به عنوان يک ستاره به شما تحميل مي شود، اينکه مجبور شويد قالب مورد تأييد هوادارانتان را حفظ کنيد؟
- شايد. بايد تلاش ‌هاي بيشتري در اين زمينه به خرج دهم. شايد لازم است تماشاگران سينما را براي تماشاي شمايل ‌هاي تازه ‌اي از خودم آماده کنم. دلم مي ‌خواهد به عنوان يک بازيگر و در عين حال يک ستاره زندگي ‌‌هاي ديگري را هم تجربه کنم. يک انسان هميشه آماده انتقاد از چيزهايي‌ است که تجربه ‌شان نکرده‌ و اميدوارم بازيگري، امکان انتقاد کردن را از من بگيرد، حد اقل در مواردي که از راه بازيگري تجربه ‌شان مي‌ کنم.
* چه طور شد در فيلم "خوب، بد، جلف" بازي کرديد؟
- براي بازي در فيلم "خوب، بد، جلف" پيمان قاسم خاني هيچ متر و معياري نداشتم جز دوستي چندين و چند ساله ‌ام با ايشان. من اوايلي که وارد بازيگري شدم پيمان از هر لحاظ خيلي به من کمک کرد و من به خاطر اداي ديني که به او احساس مي‌کردم نه برايم فيلمنامه مهم بود، نه نقش و... وقتي او پيشنهاد بازي در اين فيلم را با من مطرح کرد با کمال ميل رفتم و در چند سکانس بازي کردم.
* شما در مجموعه ها و فيلم هاي زيادي بازي کرده ايد. اگر بخواهيد يکي از آنها را نام ببريد که خيلي دوستش داريد کدام فيلم يا سريال است؟
- صد در صد کلاه پهلوي. 
* چرا اين سريال؟
- سريال کلاه پهلوي يک نکته بسيار مثبت و مهمي داشت و آن اينکه ضياءالدين دري کارگردان کار توانسته بود با قصه گويي و شخصيت هاي خيالي که از دل قصه اش بيرون آورده بود يک روايت قابل باور و محسوس براي مخاطب تعريف کند. وي از قصه گويي و قدرت نهفته در آن استفاده کرد تا آنچه را از تاريخ معاصر ايران در نظرش بوده، به مخاطب برساند. گاهي عميق شدن در شخصيتها مي تواند هم جذاب شود و هم کمک کند به درک آنچه کارگردان 
مي خواهد به ما بگويد. در برخي سريالهاي تاريخي با تعريف کردن صرف تاريخ، مخاطب خسته 
مي شود و نمي تواند ارتباطي هم با وقايع تاريخي برقرار کند، اما همه مي توانند با شخصيت هاي 
يک داستان و قصه ارتباط بگيرند و با تحولات آنان، خود هم متحول شوند.اين سريال ايراداتي هم داشت. يکي اينکه نقش روحانيت در آن کمرنگ بود، البته اشارات زيادي به علما 
مي شد ولي نقش روحانيون در كل به عنوان نماد جامعه آن روز کمرنگ بود.
* چه قدر حضور پدر هنرمندتان سبب شد که شما و خواهرتان به هنر علاقه مند شويد؟ آيا علاقه تان ذاتي بود؟
- علاقه به هنر، ذاتي است. مي گويند درصد زيادي از علاقه به کار هنر، ژنتيکي است و اين را از پدر به ارث برديم. ما از صبح تا شب در منزل مان بحث فيلم و هنر بود و به همين دليل پدرم خيلي به ما کمک کرد و معلومات زيادي را به راحتي از او مي آموزيم، فکر مي کنم 
بزرگ ترين عامل گرايش مان به اين هنر، پدرمان بوده است. پدرم از دوران کودکي درس بازيگري را به من آموخت يعني از همان دوران علاقه مند شدم تا به کلاس بازيگري بروم.
* در سريال "کلاه پهلوي" سکانس هاي مشترکي با بازيگران حرفه اي مانند حسام نواب صفوي و گوهر خيرانديش داشتيد. چه تجربه هايي از بازيگران توانا آموختيد؟
- "کلاه پهلوي" نه تنها در زمينه بازيگري و کار حرفه اي به تجربه هايم افزود و خيلي تجربه ها آموختم، بلکه درس زندگي برايم بود و خيلي چيزها ياد گرفتم که در روابط و اجتماع برايم مفيد بود. من به واقع از سکانس ها و 
لحظه هايي که کنار همکارانم بازي مي کردم، لذت بردم و انرژي اي که آنها براي ارائه نقش مي گذاشتند ناخودآگاه روي بازيگران مقابلشان تأثير زيادي داشت.
* انتقادي که قديمي ترها نسبت به بازيگران جوان هم نسل شما مطرح مي کنند، اين است که جوان ها کمتر براي آموختن قواعد بازيگري تلاش مي کنند. چه جوابي براي اين انتقاد داريد؟
- به هر حال نمي توان منکر اين مسئله شد که ورود جوانان باعث تحول سينماي ايران شده، بخصوص از لحاظ اقتصادي. من 
نمي گويم سينما مديون اين  جوان‌هاست، ولي حد اقل بايد کمکشان کنند. در ميان بازيگران جوان، مطمئن باشيد هر کس در حال رشد است، بالقوه چيزي درون خودش دارد. تا وقتي اين نيروي بالقوه در حال تجديد شدن است، اين رشد ادامه دارد. وقتي تمام شد، پايين مي آيد.
* چه تعريفي از ستاره در ذهن داريد؟ به نظر شما براي ستاره بودن بايد چه مشخصاتي داشت؟
- ستاره يعني يکي از آدم هاي همين جامعه که در کنار ما رشد کرده و در حال و هواي ما نفس کشيده، ولي به دلايل مختلف بيشتر از بقيه مردم دوستش دارند. حالا اين دوست داشتن مي تواند به هنر آن فرد مربوط باشد يا 
توانايي هاي ورزشي يا حضورش در عرصه سياست و علم و دانش و مسائل اين چنيني. به هر حال ستاره يعني يکي از خودمان که بيشتر از بقيه، او را مي شناسيم و بيشتر دوستش داريم.
* ملاک قبول کردن نقش برايتان فقط فيلمنامه است؟
- نه، اصلاً. من حتي به تدوين و گريم فيلم هم اهميت مي‌دهم. در همه کارهاي سينما هم سرک مي کشم و کنجکاوي مي کنم تا ياد بگيرم. حتي قبل از شروع فيلم به سازندگان آن پيشنهادهايم را مي گويم، راجع به گريمور آن هم صحبت مي کنم.
* حضور شما در سينما کمرنگ است. آيا فيلمنامه‌هاي خوبي پيشنهاد نمي‌شود يا خودتان ترجيح مي‌دهيد هر کاري را قبول نکنيد؟
- راستش پيشنهادهاي سينمايي‌ام خيلي زياد نيست و تقريبا هر آنچه را پيشنهاد مي‌شود رد مي‌کنم؛ چون نقش‌هايي پيشنهاد مي‌شود که دوستشان ندارم. در تئاتر و تلويزيون بيشتر نقش‌هاي مورد علاقه‌ام را پيشنهاد مي‌کنند که با کمال ميل آنها را مي‌پذيرم. مي‌توان گفت نقش‌هاي سينمايي را بيشتر رفاقتي قبول مي‌کنم. کلا آدمي نيستم که تن به هر کاري بدهم. 
به اندازه تامين مايحتاج زندگي‌ام کار مي‌کنم و همين قدر هم برايم کافي است.
* بازيگران معروف و محبوب سينماي ايران به دليل فروش خوب فيلم هايشان موقعيت متفاوتي در سينماي ايران پيدا کرده اند. اين موقعيت متفاوت چه امکانات و مزايايي در اختيار بازيگرهاي معروف مي گذارد؟
- بعضي وقت ها ستاره هاي سينما امکان انتخاب بهتر و بيشتري دارند. شايد بتوانند بخشي از شرايط توليد را کنترل و نظارت کنند و در نهايت روي کيفيت محصول نهايي تأثير بگذارند. از نظر مالي هم طبيعتاً دستمزدهايي مي گيرند که با ديگر اهالي سينما قابل مقايسه نيست.
* اگر فيلمنامه اي نظرتان را جلب کند و بدانيد که توانايي پرداخت در حد دستمزد معمول شما را ندارد، حاضريد به خاطر فيلم از دستمزدتان بگذريد؟
- مطمئناً. شکي نيست. البته اگر مطمئن شوم که مشکل بودجه دارند. اصلاً قصد من چه در سينما و چه در تلويزيون، اقتصادي نيست. اما بالأخره من هم مخارجي دارم و به پولي که مي گيرم نياز دارم.
* راستي چرا سپند اميرسليماني اکثرا هيچ وقت در كارهايش گريم ندارد. در واقع هميشه با همين سر و شكل ظاهر مي‌شويد؟
- گريم شدن براي من كار سختي است. براي همين هم هميشه سعي مي‌كنم با چهره واقعي خودم ظاهر شوم.
* درباره نقش هاي منفي چه نظري داريد؟
- من به جرأت مي توانم بگويم تا به حال پيش نيامده به خاطرهيچ شرايط خاصي نقشي را بپذيرم که با آن ارتباط برقرار نکرده باشم. حتي اگر بابت آن نقش ميلياردها تومان هم دستمزد بدهند. من به حرفه ام نگاه مقدسي دارم و در مقابل مردم کشورم خودم را مسئول مي دانم و به خاطر همين احترام و نگاه محبت آميز مردم خوبم حاضر نيستم هر نقشي را بازي کنم، چه مثبت و چه منفي.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9280/1/31558/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha