آرشیو
انتخاب نشریه


ترامپ و ايران قدرتمند

حنيف غفاري 
دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا و مايک پمپئو وزير امور خارجه اين کشور، اخيرا خواستار مذاکره با جمهوري اسلامي ايران 
شده اند. حتي ترامپ يک گام فراتر نهاده و از «مذاکرات بدون پيش شرط» با ايران سخن گفته است! موضوعي که مورد توجه بسياري از تحليلگران مسائل بين الملل قرار گرفته است. فارغ از اينکه در ماوراي رفتار پارادوکسيکال اخير مقامات آمريکايي چه رويکرد و هدفي نهفته است، در اين جا کليد واژه اي وجود دارد که نمي توان در تحليل مناسبات 40 ساله اخير ايران و آمريکا از کنار آن گذشت:" ايران قدرتمند».
«ايران قدرتمند» نه يک مفهوم انتزاعي، بلکه خروجي و محصول يک محاسبه رئاليستي تمام عيار از سوي اکثر استراتژيست‌هاي آمريکايي محسوب مي شود. بسياري از تحليلگران بر اين باورند که پارادوکس رفتاري ترامپ و ديگر مقامات آمريکايي در قبال ايران،معلول سردرگمي آنها در مواجهه با «ايران قدرتمند» مي باشد. به عبارت بهتر، ترامپ از يک سو بر تقابل با جمهوري اسلامي ايران اصرار مي ورزد و از سوي ديگر، نسبت به عواقب و تبعات اين مواجهه به شدت نگران است. اظهارات و هشدارهاي اخير مقامات کشورمان به ترامپ و ديگر مقامات آمريکايي در اين خصوص موثر بوده است. 
در راستاي درک بهتر مفهوم «ايران قدرتمند» لازم است  در اين خصوص گريزي به اظهارات برژينسکي در زمان حيات وي بزنيم. برژينسکي در ابتداي هزاره سوم ميلادي و در حالي که جرج واکر بوش، رئيس جمهور اسبق ايالات متحده در حال رجزخواني براي ايران بود، به کاخ سفيد هشدار داد که آمريکا ناچار است ضمن شناسايي قدرت ايران، قواعد بازي در کنار کشورمان را بياموزد. برژينسکي در جاي ديگر مي گويد :
« ايران همواره در اين منطقه وجود خواهد داشت و چه خوش‌مان بيايد، چه نيايد در منطقه مهم خواهد بود. اين به نفع ماست که در درجه اول از هرگونه درگيري اجتناب ورزيم؛ زيرا درگيري ايران و آمريکا چه تعمدي باشد، چه تصادفي، آمريکا را درگير کشمکشي مي‌کند که هم ايران و هم عراق را در بر مي‌گيرد. من نمي‌خواهم آمريکا خواهان نزاع با ايران باشد؛ چرا که به نظر من آمريکا بدون جنگ با ايران حال و روز بهتري خواهد داشت.»
هم اکنون در سال 2018 ميلادي به سر مي بريم. بدون شک تعلل ترامپ در شناسايي مفهوم «ايران قدرتمند» و پناه بردن وي به دامان افرادي مانند «جان بولتون» و «مايک پمپئو»، هزينه هاي راهبردي سختي را متوجه ايالات متحده آمريکا در منطقه و نظام بين الملل خواهد ساخت. بي دليل نيست که حتي برخي  از جمهوري‌خواهان سنتي نسبت به تقابل ترامپ با تهران هشدار داده و خروج وي از توافق هسته اي را به صلاح نمي دانند. «ايران قدرتمند» همان بازيگري است که نقشه هاي شوم ايالات متحده آمريکا در منطقه ( خصوصا سوريه ) 
را ناکام گذاشت و مانع از پيشبرد طرح «خاورميانه جديد» از سوي دولت‌هاي قبلي و فعلي آمريکا شد. هم اکنون مفهوم «ايران قدرتمند» بيش از هر زمان ديگري براي مقامات آمريکايي قابل درک است! با اين حال عناد دولتمردان آمريکايي در درک اين مفهوم عميق و عيني، مترادف با پشيماني سختي خواهد بود که در آينده اي نزديک انتظار کاخ سفيد و سياستمداران  داخل آن را مي کشد! نگارنده بر اين باور است که پارادوکس رفتاري مقامات آمريکايي در قبال ايران، بيش از آنکه ناشي از يک بازي هدايت شده در آن سوي آتلانتيک باشد، معلول سردرگمي راهبردي آنها در قبال قدرت ايران و نحوه مواجهه با کشورمان است. اين سردرگمي راهبردي صرفا معطوف به دوران رياست جمهوري ترامپ نبوده و هر يک از روساي جمهور آمريکا در طول 
4 دهه اخير، اعم از کارتر، ريگان، بوش پدر، کلينتون، بوش پسر و اوباما نيز آن را تجربه کرده اند....

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9279/1/31398/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha