آرشیو
انتخاب نشریه


مذاکره بدون شرط!

سيد مسعود علوي
رئيس جمهور سبک مغز آمريکا پس از پاره کردن برجام و زير پا گذاشتن عهد و پيماني که امضاي رئيس جمهور پيشين آمريکا در پاي آن بود، در چندين مصاحبه گفته بود ايراني ها به ميز مذاکره برمي گردند. اما ديد خبري نيست. حالا مدام مي گويد حاضر به مذاکره با ايران است و اخيراً هم گفته است حاضر به مذاکره بي قيد و شرط است.
در گذشته هيچ گاه ايران پيرامون روشنگري در مورد فعاليت هسته اي خود از مذاکره دريغي نداشت. اما امروز آمريکايي ها کار را به جايي رسانده اند 
که براي هميشه يا حد اقل در دوران سلطنت ترامپ در آمريکا باب مذاکره بسته شده است. آمريکايي ها شديداً به مذاکره نيازمندند. دست آنها در منطقه و جهان زير تيغ جوانان سلحشور اسلام و ايران است. اين را به خوبي درک مي کنند. ترامپ به شدت نيازمند گفت‌و‌گوست، اما نه شيوه گفت‌و‌گو را بلد است و نه طريق آن را.
تا وقتي منطق گفت‌و‌گو در واشنگتن اين باشد که هميشه در موضع طلبکاري بنشينند، نه تنها ايران بلکه هيچ کشوري زير بار اين گفت‌و‌گو نمي رود. تا وقتي گفتمان ديپلماسي خارجي آمريکا بر اين منطق استوار باشد که با «فشار، فشار، باز هم فشار و سپس معامله!»، هيچ آدم عاقلي تن به اين گفت‌و‌گو که نتيجه اي جز ذلت ندارد، نمي دهد.
آمريکا دشمن درجه يک ايران است. تا وقتي که منطق زورگويي، طلبکاري، تجاوزگري و سلطه طلبي در لحن سخن و موضع گيري هاي 
رئيس جمهور آمريکا هست، هيچ افق روشني وجود ندارد. او بايد گفت‌و‌گو را فقط در خواب ببيند. ملت ما که جاي خود دارد، حتي دوستان و شرکاي آمريکا در جهان امروز در صف واحد حاضر نيستند زير بار منطق طلبکاري آمريکا بروند. اخيراً لوموند اعلام کرده است جنگ تجاري با چين و اتحاديه اروپا، اقتصاد آمريکا را فلج کرده است. در اين جنگ، کانادا و مکزيک هم در مقابل آمريکا در کنار چين و اتحاديه اروپا قرار دارند. وقتي رسانه هاي جهان از مناسبات آمريکا با شرکاي خود از واژه «جنگ» استفاده مي کنند، تکليف ما با دشمن ديرينه اسلام و ايران، از پيش معلوم است.
آمريکا از چهل سال پيش تا کنون به ايران اسلامي و ملت قهرمان ما اعلام جنگ کرده است. او در لشکرکشي به خاک مقدس جمهوري اسلامي در پنجم ارديبهشت سال 59 با خفت و خواري شکست خورد و خداوند به شن هاي صحراي طبس دستور داد، به واسطه ابابيل، حرکت ماشين جنگي آمريکا در ايران را متوقف کنند. آمريکا در اين لشکرکشي، اولين مشت را از سوي خداوند متعال خورد و عقب نشيني کرد. آمريکا مشت هاي بعدي را از رزمندگان اسلام و ايران در منطقه به اذن الله خورده است و خواهد خورد.
استراتژيست هاي آمريکايي دنباله روي منطق ترامپ که امروز در کاخ سفيد حاکم هستند، فکر مي کنند با راهبرد «فشار، فشار، باز هم فشار و سپس معامله» مي توانند شکست هاي چهل ساله را جبران کنند. اما آنها در برابر راهبرد ايران که «مقاومت، مقاومت، باز هم مقاومت و سپس فرود آوردن ضربه آخر» است، سرانجام نه تنها تسليم مي شوند بلکه از هم فرومي پاشند.
در اين حرف رئيس جمهور کشورمان که گفت؛ «جنگ با ايران، مادر جنگ هاست»، همين حقيقت نهفته است. اينکه آمريکايي ها مرتب بر طبل گفت‌و‌گو مي کوبند، ترس از چنين مهلکه اي است. اگر آنها فکر مي کنند ملت ما را به جايي بکشانند که امر مقاومت اجتناب ناپذير باشد، آن هم به گونه اي که در اين نبرد مقدس چيزي ندارد که از دست بدهد، بايد کاخ سفيد آژير قرمز را براي قارون هاي منطقه و جهان به صدا درآورد و به آنها بگويد از کاخ هاي شيشه اي خود خارج شوند چون از همين الآن در حال فروريزي هستند. 
در اين نبرد مقدس اولين جايي که ضربه مي خورد ايالت پنجاهم آمريکا يعني رژيم اشغالگر قدس است که امروز زير سيلي مستقيم حماس، حزب الله، حشد الشعبي و رزمندگان ايران، پاکستان و افغانستان در خطوط مرزي با سوريه است. شرف انساني و شور انقلابي گري ما حکم مي کند که تحت هيچ شرايطي و بي هيچ پيش شرطي، تن به 
گفت و گو ندهيم. برخي عناصر غافل و برخي عناصر خائن و وطن فروش در داخل و خارج فکر مي کنند ناني در تنور پيشنهاد مذاکره بدون پيش شرط است. امروز احمق ترين سياستمداران جهان هم مي دانند که امضاي آمريکا و رئيس جمهور آن در پاي هر قراردادي، پشيزي نمي ارزد. از واشنگتن فقط پيام تهديد، تحريم، تحقير و بدعهدي مي آيد. پاسخ اين پيام هم چيزي جز مقاومت نيست.
آمريکايي ها امروز حال جنگيدن ندارند، فقط عربده مي کشند و باج مي خواهند. اگر يک مرد مثل سردار قاسم سليماني پاسخ آنها را در همان ظرف تهديد و تحقير بدهد، حتي جرأت نمي کنند بگويند آن را شنيده اند! پاسخ ترامپ به هل من مبارز سردار سليماني، مذاکره بدون پيش شرط است. اين پاسخ نوعي «غلط کردم» گفتن است. به خاطر همين، وزير خارجه آمريکا بلافاصله آن را نقض کرد. امروز حتي روسياه ترين اپوزيسيون خارج نشين هم مجبور به واکنش در برابر عربده کشي هاي ترامپ شده اند. ترامپ آرزوي گفت و گو با ايران را به گور خواهد برد. او کاري کرد که تا ابد باب گفت و گو بين دو دولت و دو ملت بسته شد. اين باب فقط با تسليم آمريکا و بازگشت به رعايت عهد و پيمان برجام، باز خواهد شد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9278/1/31383/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha