آرشیو
انتخاب نشریه


دكتر هدايت فهمي در گفت‌وگو با رسالت:
با بحران آب روبه‌رو هستيم

 دکتر «هدايت فهمي» معاون دفتر برنامه ريزي کلان آب و آبفاي وزارت نيرو در خصوص وضعيت بحراني آب ذخيره شده پشت سدهاي کشور  گفت: با توجه به اينکه ما 30 درصد کاهش بارندگي داريم و روان آب رودخانه ها بيشتر از 42 درصد کاهش داشته است، ورودي مخازن ما هم تقريبا نسبت به ذخاير سد ها در حدود 48 درصد برآورد مي شود بنابراين آب باقي مانده پشت سدها بر حسب اولويت هايي که در وزارت نيرو هست براي کشاورزي، صنعت و بخش خانگي استفاده خواهد شد.
وي معتقد است اگربراي همين حجم باقي مانده آب مديريت تقاضا و مصرف انجام شود مي توان بحران را رد کرد و با مشکلات جدي روبه رو نشد و اين مستلزم اين است که در مصرف بخش کشاورزي و شرب و صنعت صرفه جويي انجام و طبق نرم جهاني مصرف داشته باشيم در غير اين صورت شايد در بخشي از مصارف ناچارا مجبور به جيره بندي شويم هر چند تا اين لحظه با همين ميزان آب و مديريت مصرف مي توان با کمترين تنش پيش رفت.
وي با بيان اينکه در استان هرمزگان سدها کمتر از 10 درصد ذخيره آب دارند، افزود: در اصفهان هم سد ها وضعيت خوبي ندارند درسيستان بلوچستان هم با خشکسالي حدود 74 درصدي مواجهيم و قطعا تامين آب با دشواري انجام مي شود ولي سعي مي شود از چاه هاي پشتيباني که در بخش شرب وجود دارد تامين کنيم . 
فهمي در خصوص طرح انتقال آب هم مي گويد: اگر براي انتقال آب امکانات و زير ساخت هاي آن مهيا باشد هيچ ايرادي ندارد ولي به طور کلي انتقال آب شروطي دارد و نمي تواند حلال مشکلات بخش آب باشد يعني منطقه اي اگر منابع خود را  با مديريت، مصرف و بازچرخاني نکند قطعا انتقال آب تنها تقاضا براي مصرف آب را افزايش خواهد داد و کمکي به مصرف بهينه نخواهد کرد.
در انتقال آب حتما بايد توجه داشت که انتقال صرفا براي شرب امکان پذير است و بايد توجه کرد که مبدا نيازهايش برطرف شود و از منافع اين انتقال آب هم حوزه مبدا منتفع شود به هر حال حوزه مصرف فقط بحث انتقال نيست که اين آب تنها به مقصد مورد نياز منتقل شود بلکه بايد تبعات زيست محيطي و اجتماعي آن هم سنجيده شود. انتقال آب مي تواند گسل هاي اجتماعي، منازعات و مناقشات بر سر آن را تشديد کند.
وي بزرگترين مصرف کننده آب کشور را بخش کشاورزي دانست و گفت: کم آبياري يکي از راه حل هايي است که در مواقع کم آبي استفاده مي شود. از آبياري هاي تحت فشار و قطره اي تا مديريت اراضي کمک زيادي در اين امر دارد. در بخش شرب و مصارف خانگي هم حتما بايد از شيرآلات کم مصرف استفاده شود در آبياري فضاي سبز هم بايد صرف جويي هاي بسياري شود و ماناچاريم که 30 درصد آب مورد نياز فضاي سبز شهرها را براي تامين آب شرب کاهش دهيم از طرفي هم بايد با مديريت شبکه توزيع از هدر رفت آب جلوگيري کنيم.
فهمي گفت: هر چند اينها راه حل هايي کوتاه مدت هستند اما در کنار آن مي توان از راه حل هاي بلند مدت هم استفاده کرد از جمله برنامه مديريت جامع خشکسالي که برنامه بلند مدتي خواهد بود و بايد نقشه راه سازگاري با کم آبي در کشور اجرا شود .
معاون دفتر برنامه ريزي کلان آب و آبفاي وزارت نيرو افزود: ما فقط بحران آب نداريم بلکه بحران سرزميني داريم و در بحث خاک و فرسايش هم کشور ما دچار بحران است و در جهان رتبه يک را داريم. سالانه 15 تن در هکتار ما فرسايش داريم و خاک حاصلخيز از دست مي دهيم. 
وي ادامه داد: نابودي جنگل ها و مراتع بحران ديگري است که با آن مواجهيم ما 40 سال پيش 18/5 ميليون هکتار جنگل داشتيم و امروز به کمتر از 11 ميليون هکتار رسيده، بحث ريز گردها هم ناشي از فرسايش و کمبود آب است که همه از عوارض بحران هاي سرزميني هستند در نتيجه ما بايد در نحوه مديريت سرزمين و حکمراني در بخش مديريت سرزمين به طور کلي تجديد نظر کنيم چرا که با اين شيوه امکان اداره و مديريت سرزمين بسيار بسيار دشوار است. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9278/1/31375/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha