آرشیو
انتخاب نشریه


توصيه اي به حجاج

اسماعيل خليلي
طي سالهاي اخير هر چند بسياري از متوليان امور حج در داخل کشور نسبت به خريدهاي حجاج ايراني هشدار داده اند اما همچنان حجم خريد زائران ايراني به حدي است که نگراني مسئولان اين سازمان و البته مقام معظم رهبري را نسبت به آن برانگيخته است. در يادداشت پيش رو به اين مسئله مي پردازيم.
بحران بازارگردي زائران ايراني در حج 
اگر چه تاکنون آمار رسمي درباره ميزان هزينه‌کرد زائران ايراني براي خريد سوغات در حج ارائه نشده است؛ اما نگراني و هشدارهاي مسئولان در اين‌باره، گوياي نوعي بحران است .
امروزه  خريد سوغات توسط حجاج ايراني به يک عادت غلط و رايج تبديل شده است علي‌رغم اينکه افراد مي‌دانند اين نوع اجناس عموما کيفيت لازم را نيز ندارد اما صرفاً به دليل رسوم اشتباه يا تبرک دانستن اجناس اقدام به خريد کالاهاي خارجي مي‌کنند. 
بر اساس تحقيقات صورت گرفته؛ اکثر کالاهاي خريداري شده از سوي زائران غير‌ايراني شامل سجاده، تسبيح و برد يماني است؛ در حالي‌که كالاهاي خريداري شده از سوي زائران ايراني شامل پارچه، اسباب‌بازي، ساعت و وسايل برقي است!
نکته تاسف بار اينجاست که حتي برخي زائران ايراني در بازارهاي عربستان بي توجه به وقت نماز؛ پشت در مغازه‌هايي که در وقت نماز تعطيل هستند به انتظار مي‌نشينند که اين موضوع علاوه بر اينکه حاجيان را از فيض عظيم نماز اول وقت و جماعت محروم مي‌کند؛ به شدت شأن شيعيان را نيز مخدوش مي‌کند.
مقام معظم رهبري همواره نگاه ويژه اي به اين مسئله داشته اند و بارها به زائران خانه خدا تذکرات لازم را داده اند: «من با سوغاتي خريدن مخالف نيستم اما با اين بازارگردي‌ها چرا؛ خيلي بد است. يک عده‌اي عطش بازارگردي دارند؛ اينها ملت شما را، مردم شما را سبک مي کند؛ حيف است. مي روند يک جنس‌هايي را مي‌خرند، غالباً هم جنس‌هاي بي کيفيت از کشورهاي دوردست سودجو که با همان کمپاني هاي داخل آن کشور ميزبان ارتباط دارند.»
دلايل اقبال  زائران ايراني به خريد سوغات از عربستان 
يکي از دلايل اقبال زائران به خريد سوغات توصيه دين است؛ چرا که موضوع هديه دادن و سوغاتي آوردن در اسلام همواره مورد توجه بوده است. اما زائران بايد به اين نکته توجه داشته باشند که امروز بخش اعظمي از سرمايه شيعيان با خريد سوغات در اموال دشمنان وارد مي‌شود  و در مقابل با خروج حجم عظيمي از ارز به افزايش رکود اقتصادي در کشورمان دامن مي‌زند. 
نکته ديگري که زائران ايراني را براي خريد در کشور عربستان مشتاق‌تر مي‌کند جنبه متبرک بودن اين کالاها و اجناس فروخته شده در فروشگاه‌هاي شهرهاي مکه و مدينه است. در حالي‌که بايد گفت اجناس فروخته شده در کشور عربستان عمدتا اجناس وارداتي از کشورهاي غير مسلمان مانند چين است که جنبه تبرک ندارد.
 رهبر معظم انقلاب در اين باره فرموده اند: «بعضي‌ها به عنوان چيز متبرک، از آنجا سوغاتي مي‌آورند؛ تبرکي ندارد. اين جانمازهايي که در سنندج و کردستانِ خودمان مي‌بافند، به‌مراتب از جانمازهايي که از آنجا مي‌آورند، بهتر است. برادر خودتان را تقويت کنيد، ساخت دست او را که هم زيباتر است، هم بهتر است، بخريد و اين را به عنوان سوغاتي بدهيد. اين را آنجا ببريد و به افرادي که دوست داريد، سوغاتي بدهيد. همه‌ اجناس خودمان همين طور است؛ حالا من جانماز را مثال زدم که مقدس‌ترين است. اينها را رعايت کنيد. "
لذا اگر زائران گرامي که به دنبال خريد سوغات هستند مي‌توانند با تهيه کالاهاي داخلي به تقويت اقتصاد کشورکمک کنند. 
همچنين زائراني که به دنبال سوغات متبرک هستند مي توانند با آوردن آب زم زم يا خواندن نماز يا طواف خانه خدا به نيابت از دوستان و آشنايان بزرگترين سوغات معنوي را به انان هديه بدهند. 
آسيب هاي بازارگردي در حج
مهم ترين آسيب‌هايي كه از بازارگردي در سفر معنوي حج نصيب زائران مي‌شود عبارتند از:
1. هدر رفتن فرصت بي نظير عبادت و خودسازي:
به طور حتم هدف اصلي حجاج براي حضور در اين مراسم، تقرب به خداي متعال و تزکيه نفس است، در اين ميان بازارگردي و خريد سوغات از بازارهاي عربستان مانع بزرگي براي بهره مندي کامل از جنبه هاي معنوي حج به شمار مي رود . زائراني که سالها در انتظار اين سفر استثنايي بوده اند، گاه به جاي استفاده از تمامي لحظات ارزشمند اين سفر با بازارگردي بهترين فرصت عمر خود را هدر مي‌دهد که اين خود خسراني بزرگ است. رهبر معظم انقلاب در اين باره مي فرمايند: «خيلي بي‌سعادتي مي‌خواهد که کساني اين را رها کنند بروند در بازار، درِ اين دکّان، درِ آن دکّان. حالا فرمودند که جلوي بازارگردي را گرفته‌اند، امّا خب گزارش‌هايي که به من مي‌رسد، اين است که متأسفانه نه. بعضي از حجاج ما باز گرفتار اين بيچارگي هستند.:»
2. از بين رفتن سرمايه شيعيان و کمک به اقتصاد دشمن:
علاوه بر هدر رفتن فرصت‌ها، از بين رفتن سرمايه و خروج ارز از کشور از ديگر مضرات اينگونه بازارگردي ها است.  در سفر حج با خريد سوغاتي‌هايي كه از ارزش معنوي برخوردار نبوده و هيچ‌گونه تبركي ندارند بخش اعظمي از سرمايه شيعيان در اموال وهابيون جاري مي‌شود و همين امر در تقويت مالي آن‌ها بسيار اثر‌گذار است.
زائران خانه خدا بايد به اين نکته توجه داشته باشند که امروز آمريکا با کمک هم پيمانان خود  همچون عربستان جنگ اقتصادي شديدي عليه کشورمان به راه انداخته است، بازار گردي‌هاي حجاج ايراني در عربستان به معناي هم پيمان شدن با دشمنان به منظور آسيب زدن به استقلال و اقتدار خودمان است.  به بياني ساده تر مي توان گفت  عربستان سالانه ميلياردها دلار صرف مبارزه با جمهوري اسلامي ايران مي‌کند لذا حجاج ايراني با خريد کردن از  بازارهاي عربستان در واقع از اقتصاد دشمن حمايت کرده و به خودمان ضربه مي‌زنند.
همچنين بايد به اين نکته توجه داشت زائران با خريد کالاهاي خارجي تاثير مهمي بر عميق تر شدن رکود اقتصادي کشورمان مي‌گذارند. 
3.تخريب چهره شيعيان
زائران ايراني خانه خدا بايد از نظر اخلاق و رفتار و منش اسلامي نمونه باشند و موجب اعتلاي آبروي تشيّع و جمهوري اسلامي گردند. بسياري از حجاج ايراني با وجود اينکه سالها در انتظار اعزام به حج هستند اما زمان زيادي را در بازار گردي سپري مي کنند؛ اين کار قطعا با اهداف والاي حج مغايرت دارد و موجب تخريب چهره شيعيان مي گردد. 
سخن آخر
با وجود اينکه تهيه سوغات يک سفارش ديني است اما در هر شرايطي 
نمي توان اين کار را انجام داد. بايد به اين مسئله توجه داشت که بخش اعظمي از سرمايه شيعيان با خريد سوغات در اموال دشمنان وارد مي شود. 
ضمن اينکه منظور از سوغات؛ تنها خريد کالاي مادي نمي باشد و قطعا سوغات معنوي ارزش بسيار بالاتري دارد  بهترين سوغاتي كه هر زائر مي‌تواند براي اقوام خويش بياورد دعاي خير براي اهل خانواده و آشنايان و آوردن هدايايي است كه آن‌ها را به ياد خانه خدا انداخته و حس معنويت در آنها ايجاد کند.
رهبر معظم انقلاب در ديدار کارگزاران حج با انتقاد از بازارگردي زائران ايراني در شهرهاي مکه و مدينه به حجاج پيشنهاد کردند تا به جاي خريد کالاهاي بي کيفيت خارجي، سوغاتي‌هاي خود را از بازار داخل تهيه کنند که اجناسي با کيفيت خوب، متنوع و زيبا و به ويژه ساخته شده دست کارگر ايراني است.
متاسفانه با وجود تاکيدهاي فراوان، تصميمات صورت گرفته تاکنون بدون اتخاذ راه کار اصولي بوده است. مسئولان بايستي ضمن 
فرهنگ سازي؛ مکان هايي را براي خريد كالاهاي ايراني براي زائران در همه شهرها در نظر بگيرند که ضمن داشتن کيفيت لازم از قيمت مناسبي نيز برخوردار باشد تا مردم خريد از اين مكان‌ها را به خريد كالاهاي خارجي ترجيح دهند. همچنين لازم است كه روحانيان كاروانها با تكيه بر آيات و احاديث و روايات و سخنان بزرگان زائران را با زائران را درباره تهيه سوغاتي هاي با ارزش و معنوي راهنمايي كنند.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9277/1/31265/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha